Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: 15. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W kościele świętego Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim obchodzono 15-tą rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej. Wydarzenie wpisało się w obchody rozpoczętego kilka dni temu Roku Ignacjańskiego.

Papież Benedykt XVI ukoronował obraz Matki Bożej Trybunalskiej koronami papieskimi 26 maja 2006 na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas jedynej pielgrzymki do Polski Dokładnie 15 lat od tego wydarzenia uroczystą mszę rocznicową w kościele św. Franciszka Ksawerego odprawił ks. dr Piotr Burgoński - duszpasterz parlamentarzystów. Z tej okazji rozdane zostały specjalne medale pamiątkowe Roku Jubileuszowego, które otrzymały osoby świeckie, zasłużone dla dzieła Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim. Otrzymali je przedstawiciele chóru, który od lat dba o oprawę mszy świętych, rodziny współtworzącego wiele akcji jezuickich oraz osoby odpowiedzialne m.in. za budowę ołtarzy na różne uroczystości i pomoc techniczną.

Reklama

- Aktualnie obchodzimy dwie rocznicę – 20 maja minęło dokładnie 500 lat od nawrócenia św. Ignacego z Loyoli, zaś w przyszłym roku minie 400 lat od kanonizacji naszego patrona – tłumaczy ks. Adam Sołdek SJ, rektor kościoła św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim i superior wspólnoty.

Na całym świecie 20 maja został ogłoszony Rok Ignacjański, któremu towarzyszy wiele wydarzeń. Potrwa on do 31 lipca 2022 roku. W polskich prowincjach jezuickich: Wielkopolsko-Mazowieckiej oraz Polski Południowejtrwa peregrynacja ikony św. Ignacego wraz z relikwiami. Wędrują one po placówkach jezuickich i skupiają na modlitwie jezuitów i świeckich współpracowników. W diecezji łódzkiej relikwie peregrynować będą w 2022 roku. Z racji Roku Jubileuszowego Penitencjaria Apostolska ogłosiła przywilej uzyskania odpustu zupełnego dla każdego, kto w ciągu trwania tego roku pobożnie nawiedzi świątynię jezuicką.

- W Piotrkowie skupiamy się na przeżyciu tego wyjątkowego roku. Chcemy dołożyć dodatkową akcję w związku z Rokiem Ignacjańskim – będzie to Godzina Medytacji raz w tygodniu odbywająca się w kościele św. Franciszka Ksawerego – dodaje ks. Sołdek.

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej został namalowany przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku. W 1580 roku został ofiarowany Trybunałowi Koronnemu powołanemu w Piotrkowie przez króla Stefana Batorego. Obraz początkowo znajdował się w kościele farnym. W czasie dawnych posiedzeń Trybunału przenoszony był do kaplicy sądowej. Po 1792 roku obraz znajdował się w archiwum Trybunału w ratuszu. W 1829 roku, staraniem o.o. Pijarów obraz został przeniesiony do kościoła świętego Franciszka Ksawerego, który stał się Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Sanktuarium jest powszechnie uznanym miejscem modlitwy za tych, którzy sprawują władzę. Obraz Matki Bożej Trybunalskiej 26 maja 2006 roku ukoronował papież Benedykt XVI, zaś korony dla obrazu poświęcił w Rzymie 27 października 2004 roku papież Jan Paweł II. 2 marca 2007 dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Matka Boża Trybunalska została ogłoszona patronką polskich parlamentarzystów.

2021-05-27 09:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Niezłomny i wyklęty

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, dlatego chcemy czytelnikom przybliżyć postać ks. Rocha Łaskiego, człowieka bez reszty oddanego Bogu i swojej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję