Reklama

Niedziela Przemyska

Studnia św. Michała Archanioła wybudowana

Pomimo pandemii akcja „Makulatura na misje” nadal trwa. Ruszamy ponownie po przerwie spowodowanej coronawirusem i bardzo niskimi cenami skupu makulatury.

o. E Ryfa

Mieszkańcy wioski przy studni

Mieszkańcy wioski przy studni

Przypominamy , że przedsięwzięcie to zainicjował Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Jego celem jest budowa studni w najbiedniejszych regionach Afryki, której mieszkańcy często nie mają dostępu do czystej wody pitnej.

Pomysłodawczynią lokalnej akcji jest Pani Anna Śmiałek. Zainspirowała ona Grupę Charytatywną działającą przy Sanktuarium Grobu Pańskiego w Przeworsku do zorganizowania tego dzieła pomocy bliźniemu.

Reklama

Głównym koordynator przedsięwzięcia - Pan Ryszard Łuczyk, zajmuje się kwestiami logistycznymi i organizacyjnymi- zachęca liczne instytucje, parafie, urzędy czy osoby prywatne, aby włączyły się do uczynków miłosierdzia względem bliźniego

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury trafiają do najuboższych regionów Afryki m.in. Sudanu Południowego, Madagaskaru i Czadu. Koordynator akcji nawiązał serdeczną współpracę z księdzem misjonarzem Edwardem Ryfą pochodzącym z parafii Gniewczyna koło Przeworska, a przebywającym na misjach w Czadzie. Na łamach Niedzieli Przemyskiej wielokrotnie pisaliśmy o powstałych studniach w tym dotkniętym suszą regionie Afryki. Prezentowaliśmy fotografie, na których ukazano moment poświęcenia tych studni i ogromną radość mieszkańców z powodu dostępu do czystej wody pitnej. Ksiądz misjonarz wiele razy dziękował w imieniu swoim i parafian, podkreślając ogromne potrzeby lokalnego Kościoła.

Akcja „Makulatura na misje” okazała się wielkim dobrodziejstwem dla mieszkańców Afryki. Dzięki zaangażowaniu licznych instytucji, parafii, szkół i osób prywatnych do tej pory powstało aż 28 studni. Ostatnia z nich nosi imię św. Michała Archanioła i znajduje się w Czadzie w miejscowości Ngara.

Reklama

Można powiedzieć, że akcja potrwa dopóki znajdą się ludzie dobrej woli, pragnący pomagać bliźniemu w potrzebie i ofiarują makulaturę, która zostanie zamieniona na symboliczny kubek czystej wody. Mamy nadzieję, że tych studni powstanie jeszcze więcej, a przyłączenie się do zbiórki jest wspaniała okazją do uczynków miłosierdzia względem bliźnich.

„Pan Bóg, który jest źródłem wszelkiego dobra wynagrodzi każdemu według wielkości jego serca. Serdecznie pozdrawiamy z pamięcią w modlitwie o wszystkich naszych dobroczyńcach”-pisze ojciec misjonarz E. Ryfa .

Osoby, które pragną wesprzeć akcję mogą skontaktować się z koordynatorem p. R. Łuczykiem ( tel. 504 168 549 ).

Obecnie na terenie Archidiecezji Przemyskiej ustawionych jest 9 kontenerów na „Makulaturę na Misje”: Przeworsk, parking Szkoły Podstawowej nr 2, Łańcut, parking przy kościele Chrystusa Króla, Markowa, parking przy kościele św. Doroty, Głuchów k. Łańcuta, parking Spółdzielni Mieszkaniowej, Kraczkowa, parking przy kościele św. Mikołaja Biskupa, Jarosław, parking przy kościele Miłosierdzia Bożego, Jarosław, parking na terenie Opactwa, Jarosław, parking przy kościele Ojców Dominikanów, Przemyśl, parking przy kościele św. Benedykta, Cyryla i Metodego (Kazanów)

2021-05-27 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję