Reklama

Niedziela Przemyska

Warsztaty dziennikarstwa radiowego - relacja i wrażenia

Dziennikarstwo – to nie zawód ani branża, to zamiłowanie, które czuje się sercem i duszą... – i właśnie o tym przekonała się młodzież z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie podczas Warsztatów Dziennikarstwa Radiowego, które odbyły się w okresie od 4 do 20 maja br. Prowadzili je dziennikarze Radia FARA: Stanisław Gęsiorski, Łukasz Sztolf oraz ks. dr Maciej Flader – redaktor przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela” i ks. Robert Ryba. Nad przebiegiem warsztatów w Opactwie Benedyktyńskim w Jarosławiu – w którym mieści się Radio FARA – czuwał ks. Dominik Noga.

Stanisław Gęsiorski

Teoretyczna część warsztatów

Teoretyczna część warsztatów

Uczennice klas drugich o profilu humanistycznym pod opieką Pani Edyty Świstowicz-Mazur podczas spotkań warsztatowych miały okazję przyjrzeć się, jak wygląda praca dziennikarza nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. W ramach warsztatów uczestniczki poznały gatunki publicystyczne, dowiedziały się między innymi, co trzeba zrobić, aby zostać dziennikarzem oraz na czym polega etyka dziennikarska i w jaki sposób należy wyszukiwać cennych informacji.

Po zakończeniu kilkudniowych zajęć uczennice jednogłośnie stwierdziły, iż były to bardzo interesujące warsztaty, podczas których mogły przeprowadzać sondę uliczną, wywiady z ciekawymi ludźmi, zorganizować konferencję prasową, a także samodzielnie (co prawda pod czujnym okiem prowadzących) przygotować reportaż czy serwis informacyjny. Co więcej, każda z uczestniczek z mikrofonem w dłoni miała możliwość wcielenia się w rolę prawdziwego dziennikarza, aby zrealizować postawione przed nią zadanie.

Reklama

Jak przystało na młode dziennikarki, wszystkie chętnie brały udział w dyskusji, dopytywały o różne kwestie, a prowadzący rozwiewali pojawiające się wątpliwości i zawsze służyli pomocą.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż materiały przygotowane przez uczestników warsztatów zostaną wyemitowane (lub już zostały) na antenie Radia FARA.

Uczennice przekonały się, że każdy dziennikarz – niezależnie od tego czy radiowy, czy telewizyjny – musi być ciekawy świata i ludzi, a praktyka odgrywa bardzo istotną rolę w tym zawodzie, ponieważ to właśnie trening czyni mistrza.

Reklama

Wszystkie uczestniczki stwierdziły, że są bardzo zadowolone z udziału w tych niecodziennych zajęciach, ponieważ mogły pokonać własną tremę i spróbować swoich sił jako młode dziennikarki – począwszy od szukania tematu, poprzez obróbkę materiału i przygotowanie go do emisji, a na przeprowadzaniu wywiadu skończywszy.

Czas biegnie bardzo szybko. Warsztaty dziennikarstwa radiowego są już tylko wspomnieniem, ale kto wie, może za kilka lat będzie można zobaczyć czy usłyszeć na antenie radia lub telewizji jedną z uczestniczek tego przedsięwzięcia? Zobaczymy… Jedno jest pewne, że zdobytej wiedzy nikt nam nie zabierze i z całą pewnością zostanie ona wykorzystana przez nas w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania „Pamiętnika młodego dziennikarza…” oraz obejrzenia galerii zdjęć zamieszczonej poniżej, aby bliżej poznać przygody młodych dziennikarek...

Z pamiętnika młodego dziennikarza...

Podczas warsztatów dziennikarskich zdobyłam wiele cennych informacji. Prowadzący świetnie zorganizowali nam czas. Dzięki ćwiczeniom nabyłam wiele nowych umiejętności, takich jak: obsługa ręcznego dyktafonu cyfrowego, przeprowadzanie wywiadu czy sondy ulicznej. Zdobyłam też wiedzę na temat pracy w radiu. Były to dla mnie niezapomniane przeżycia. To, czego nauczyłam się podczas warsztatów – z pewnością wykorzystam w przyszłości. Te spotkania zostaną na długo w mojej pamięci.

Monika

Podczas warsztatów dziennikarskich mogłyśmy nauczyć się zarówno teorii, jak i praktyki. Miałyśmy okazję dowiedzieć się, czym są rejestratory dźwięku, których używają dziennikarze, a także używać ich podczas naszych nagrań z przeprowadzonej sondy ulicznej. Poznałyśmy także program komputerowy służący do przeróbki dźwięku, dzięki któremu mogłyśmy udoskonalać nasze nagrania poprzez usuwanie „szumów” czy wycinanie za długich przerw. Nie jest nam już obce, jak wygląda zawód dziennikarza prasowego, radiowego reportera czy reportażysty. Podczas ostatniego dnia warsztatów miałyśmy okazję przeprowadzić wywiady z prawdziwymi pasjonatami z różnych dziedzin – od turystyki, poprzez muzykę organową aż po dziennikarstwo. Będę z radością wspominać te zajęcia. Zdobyłam wiedzę, która z pewnością przyda mi się w przyszłości.

Kornelia Prapagic

Warsztaty dziennikarskie wspominam bardzo dobrze. Panująca tam miła atmosfera pozytywnie wpływała na pogłębianie wiedzy z zakresu dziennikarstwa. Zostałyśmy bardzo serdecznie przyjęte przez pracowników Radia FARA. Prowadzący chętnie tłumaczyli nam poszczególne kwestie związane z zawodem dziennikarza i odpowiadali na nurtujące nas pytania. Mogłyśmy korzystać ze sprzętu, którym dysponowali dziennikarze oraz nagrywać własne wywiady i sondy. Podczas tych zajęć nauczyłam się wielu rzeczy związanych z dziennikarstwem.

Oliwia Mazurek

W ostatnim czasie uczestniczyłam w warsztatach radiowo – dziennikarskich. Zdobyłam tam wiedzę na temat zawodu dziennikarza. Poznałam wiele technik dziennikarskich oraz nauczyłam się, w jaki sposób przeprowadzić konferencję prasową, sondę uliczną, wywiad czy też zrobić reportaż. Wiem, że w przyszłości będę mogła wykorzystać zdobytą wiedzę. Jednym słowem – warsztaty naprawdę mi się bardzo podobały.

Natalia

Warsztaty dziennikarskie były bardzo cennym doświadczeniem. Nauczyłam się wielu rzeczy, które dotąd były mi zupełnie obce. Jeżeli miałabym możliwość ponownego wzięcia udziału w podobnych zajęciach, to z pewnością skorzystałabym z takiej okazji.

Kasia

Warsztaty dziennikarskie odbyły się w Radiu FARA w Jarosławiu. Było to bardzo interesujące doświadczenie. Spędzony tam czas został w pełni wykorzystany. Prowadzący zajęcia byli bardzo sympatyczni i panowała tam świetna atmosfera. Miałam okazję pierwszy raz w życiu nagrywać wywiad z zaproszonym gościem czy przeprowadzać sondę uliczną. Nauczyłam się wielu rzeczy z zakresu dziennikarstwa, które na pewno przydadzą mi się w przyszłości.

Julita Maryjko

Warsztaty dziennikarskie były niezapomnianym przeżyciem dla każdej z nas. Zaskoczyło mnie to, że praca dziennikarza nie kończy się tylko na przeprowadzeniu wywiadu czy pisaniu artykułów, ale wiąże się z ciężką pracą. Dzięki tym zajęciom mogłam zobaczyć całokształt działań dziennikarskich zza kulis. Uzmysłowiłam sobie, ile wysiłku trzeba włożyć, aby powstało coś, czego posłuchamy czy przeczytamy zaledwie w kilka minut. Podczas warsztatów nauczyłam się, jak poradzić sobie w sytuacjach podbramkowych, co zrobić, kiedy nagle zapomnę pytania, a co – jeśli mój rozmówca nie okaże się osobą zbyt wylewną? Dowiedziałam się, że wówczas trzeba wykazać się umiejętnością przejęcia inicjatywy i dociekać… Te spotkania były dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Pozostawiły po sobie pewnego rodzaju niedosyt, ale jednocześnie wzbudziły chęć dalszego zdobywania wiedzy w zakresie dziennikarstwa.

Gabriela Brzoza

2021-05-27 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję