Reklama

Niedziela Przemyska

Troska o wspólnotę i rodzinę

Rada miasta Przemyśla uchyliła swoje oświadczenie w sprawie sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT w odpowiedzi przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej wystosowali list otwarty.

Aneta Katan

Kościół w swoim nauczanie broni małżeństwa i rodziny

Kościół w swoim nauczanie broni małżeństwa i rodziny

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej powierza samorządowi terytorialnemu zadanie zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej. Samorząd terytorialny jako wspólnota mieszkańców gminy, powiatu czy województwa ma prawo do wyrażania swoich poglądów.

Z uznaniem zauważamy, że wiele samorządów, zwłaszcza w naszym województwie, podejmowało uchwały, w których z troską wypowiadało się za ochroną wartości podstawowych dla funkcjonowania społeczności: małżeństwa, rodziny, wychowania dzieci w przywiązaniu do tradycji. Stanowiska te były nie tylko wyrazem woli radnych, ale także wykonaniem obowiązków nałożonych na samorządy przez przepisy ustawowe - zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym między innymi wspierania rodziny.

Reklama

Politycy w wypowiedziach publicznych odwołują się do postawy i nauczania Jana Pawła II, nazywanego także Papieżem Rodziny. Przypomnijmy, że traktował On rodzinę jako wspólnotę życia i miłości, której podstawowym i najbardziej pierwotnym zadaniem jest wychowanie młodego pokolenia. Rodzina jest — zdaniem Jana Pawła II — pierwszym i naturalnym środowiskiem wychowawczym; jest przede wszystkim sanktuarium życia. Ojciec Święty zwracał uwagę na fakt, że rodzina stanowi podstawową komórkę społeczeństwa, kolebkę cywilizacji, fundament społeczeństwa.

Z niepokojem przyjmujemy docierające informacje o naciskach na władze samorządowe do zmiany podejmowanych uchwał, oświadczeń i apeli w sprawie ochrony wartości i sprzeciwie przeciwko ideologii zagrażających rodzinie. Uruchomiono wszelkie mechanizmy propagandy, aby pokazać rzekome ograniczanie praw niektórych środowisk. Wpływowe środowiska liberalne podjęły także szeroko zakrojoną akcję w wymiarze międzynarodowym, aby ukazać naszych samorządowców w złym świetle. Dodatkową „zachętą” do wycofywania się z wcześniej przyjętych przez samorządy stanowisk ma być uniknięcie przeszkód do pozyskiwania środków unijnych.

Czy wartości można zamienić na pieniądze? Czy to nie będą judaszowe srebrniki?

Apelujemy do samorządowców o rzeczywistą troskę o dobro wspólne. Niech wartości, w których sami wyrośliśmy będą przekazywane także kolejnym pokoleniom.

2021-05-27 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję