Reklama

Niedziela Małopolska

Od 90 lat na świecie, od 70 lat w zakonie

90. rocznicę urodzin i 70. rocznicę ślubów zakonnych obchodziła w Krakowie Matka Cecylia Piękosz, kanoniczka Ducha Świętego de Saxia.

Anna Bandura

Za wszystko dziękuję! - powiedziała jubilatka

Za wszystko dziękuję! - powiedziała jubilatka

Mszy św. dziękczynnej 23 maja w kościele św. Tomasza Apostoła w Krakowie przewodniczył o. Wiesław Wiśniewski z Towarzystwa Ducha Świętego (TDŚ). – Pragniemy modlić się za Matkę Cecylię, która miała odwagę ofiarować swoje życie Panu Jezusowi, dźwigać na barkach trud przewodzenia wspólnocie zakonnej, a także miała odwagę rzucać ziarno w różne serca – m.in. też w moje – co widać, przyniosło plony. Obecne tu siostry i my, kapłani, zawdzięczamy duchowemu macierzyństwu Matki Cecylii to, że jesteśmy przy ołtarzu, w kaplicy, w zakonie – powiedział o. Wiśniewski.

Przełożony braci duchaków wspominał, że dzięki Matce Cecylii nowe zgromadzenie męskie miało szanse się rozwinąć: – W proroczym widzeniu Matka Cecylia mądrze zainwestowała w jeden krzyżyk duchacki dla ks. Wiesława. Kapłan wymienił inne zasługi jubilatki: odnowienie reguł zakonnych, poprzez nadanie im gwidonowego kształtu, nawiązanie relacji siostrzanych w Hiszpanii, Francji, przelewanie mądrości Kościoła, głoszonego ustami papieży, w serca sióstr.

Reklama

– Z wielkiego pragnienia, z miłości, zakochania się w Bogu przyszłam do klasztoru. A w klasztorze dostałam tyle dobroci i miłości od sióstr – powiedziała m. Cecylia. – Różne rzeczy mnie zaskakiwały. Chciałam być cichutko, a stale coś trzeba było wypełniać. Bóg tak chciał – powiedziała z uśmiechem i dodała na koniec: – Za wszystko dziękuję! Bóg daje mi w tym wszystkim tyle łask!

Anna Bandura

Życzenia dla Matki Cecylii Piękosz

Życzenia dla Matki Cecylii Piękosz
 

Matka Cecylia Piękosz pełniła funkcję przełożonej generalnej zgromadzenia w latach 1978-1990. Towarzyszyła na drodze powołania dziesiątkom dziewcząt. Wiele z nich – dziś sióstr kanoniczek – uczestniczyło w Mszy św. dziękczynnej za życie i powołanie s. Piękosz.

– Niech Matka będzie szczęśliwa z tego wybrania, które Pan złożył głęboko w sercu Matki, niech Pan obficie wylewa moc Ducha Świętego – w imieniu sióstr duchaczek życzenia s. Cecylii złożyła s. Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna zgromadzenia.

Reklama

Redakcja „Niedzieli Małopolskiej” życzy Matce Cecylii kolejnych długich lat spędzonych przy Sercu Jezusa.

Sylwetka Matki Cecylii Piękosz znajdzie się w jednym z kolejnych numerów papierowej „Niedzieli Małopolskiej”.

Anna Bandura

70-lecie ślubów zakonnych Matki Cecylii Piękosz

70-lecie ślubów zakonnych Matki Cecylii Piękosz
2021-05-27 14:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję