Reklama

Wiara

2021-05-28

Św. Józefie... opiekunie Kościoła Świętego

Każdy z nas już u początku swojego życia doświadczył jakiejś formy opieki ze strony drugiego człowieka. Jednak nie zależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi czy osobami starszymi potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia ze strony innych osób. Jest to tak oczywiste zadanie, dla nas ludzi aby być oparciem, i pomocą dla innych, ale niekiedy trudne zwłaszcza, kiedy sami potrzebujemy opieki. Bywa, że w ciągu życia, towarzyszy

[ TEMATY ]

św. Józef

fot.MK

nam wielu wiernych opiekunów, jednak niekiedy ich szybko zapominamy a nawet w ogóle ich nie zauważamy. Papież Franciszek piszę w liście apostolskim Patris Corde, że właśnie nasze codzienne życie jest tkane przez takie zwykłe osoby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze mięli te osoby w pamięci. Co więcej poruszani ich przykładem sami również podejmowali nie tylko trud opieki, ale i staranie o to aby być jak najlepszymi opiekunami.

Reklama

Dla nas Chrześcijan takim wzorowym przykładem jak być dobrym i wiernym opiekunem jest właśnie św. Józef. Patrząc na osobę św. Józefa dostrzegamy w nim człowieka troskliwego, opiekuńczego wobec Józefa i Maryi. Warto podkreślić, że św. Józef przez to, że był opiekunem św. Rodziny stał się również opiekunem Kościoła a przez to i każdego z nas. Papież Franciszek piszę dalej w liście apostolskim Patris Corde, że św. Józef, chroniąc Kościół, nieprzerwanie chroni Dziecię i Jego Matkę, a także my, kochając Kościół, wciąż kochamy Dziecię i Jego Matkę.

Jako członkowie kościoła, również jesteśmy zaproszeni na wzór św. Józefa do strzeżenia Jezusa i Maryi. W jaki sposób możemy to czynić ? Wydaje się, że w bardzo prosty sposób, wykonując dzieła miłości wobec nieszczęśliwych, wygnańców, cierpiących, ubogich, wykluczonych, umierających. Opiekując się tymi ludźmi opiekujemy się tymi, których Kościół nie odrzuca nie potępia. Kościół jest szczególnie posłany do tego, aby być znakiem miłości wobec tych, których dzisiejszy świat odrzuca. W tym dziele miłości Kościół jednak nie może wzrastać i rozwijać się jeżeli zapomina, że jego ukryte korzenie tkwią w atmosferze Nazaretu o czym nam przypomina kard. Joseph Ratzinger. Trzeba nam ciągle wracać do Nazaretu i szukać tam natchnienia jakie wypływa z pięknego życia św. Rodziny. A jednym z cennych doświadczeń, które możemy czerpać ze Świętej Rodziny, jest wzajemna opieka i troska o każdego członka rodziny.

Prosimy cię św. Józefie ucz nas troski i odpowiedzialności, za cały Kościół. Pomagaj nam kochać Dziecię i Jego Matkę; kochać sakramenty i miłosierdzie; kochać Kościół i ubogich, ponieważ każde z nich jest dla nas zawsze Dziecięciem i Jego Matką.

2021-05-27 19:16

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikona pisana sercem

Nikt nie zapisał słów św. Józefa, a jednak jest on najlepszym nauczycielem miłości i wierności.

Rok św. Józefa jest okazją do poznania Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Znaczną pomocą może stać się najnowsza publikacja Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium pt. Biblijna ikona św. Józefa. Książka ks. prof. Mirosława Wróbla jest zachętą do naśladowania św. Józefa; inspiruje do codziennej wędrówki drogami ojcowskiego serca.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję