Reklama

Niedziela Lubelska

W Wieczerniku u Matki. „Srebrni” kapłani

Katarzyna Artymiak

Srebrny jubileusz kapłaństwa 25 maja w archikatedrze lubelskiej obchodzili kapłani rocznika 1996. - Mury tego katedralnego Wieczernika mają nam wiele do powiedzenia. Wchodzimy w próg tej świątyni całując posadzkę, mamy na uwadze te chwile, kiedy leżeliśmy tutaj w czasie święceń diakonatu, a potem kapłańskich, by podziękować tym pocałunkiem za to wszystko, co Bóg dokonał w naszym sercu, w naszym życiu - powiedział w imieniu kolegów ks. Jan Miczyński. Wróciły wspomnienia i radość, i uśmiech tamtego dnia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, koncelebrowali biskupi pomocniczy: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło - który był w tamtym czasie wicerektorem i następnie rektorem seminarium, oraz Adam Bab. Dzień wcześniej jubilaci odprawili Mszę św. jubileuszową na Jasnej Górze.

Arcybiskup Stanisław Budzik życzył jubilatom: - „Niech św. Józef, tak jak przypomina papież Franciszek, uczy nas troski o Jezusa Chrystusa i Jego dzieło na ziemi, o Matkę Najświętszą, o naszą Matkę, o Kościół święty, którego jest patronem, o każdego człowieka, którego spotkamy na drodze naszego kapłańskiego posłannictwa”. Z okazji Dnia Matki jubilaci złożyli bukiet kwiatów u stóp Matki Bożej Płaczącej. W podziękowaniach wychowawcom i profesorom ks. Miczyński wspomniał śp. ks. Szczypę i chorującego ks. Głosa; podziękował za ich cierpienie, które jest umocnieniem w kapłańskiej posłudze.

Reklama

- Jubileusz 25-lecia został podzielony na dwa etapy. 24 maja na Jasnej Górze obecnych było 12 księży, sprawowaliśmy Mszę św. dziękczynną, w której uczestniczyli też rodzice niektórych kapłanów. Ze względu na święto Matki Kościoła nie wszyscy mogli przyjechać. Dzisiaj jest centralna uroczystość z księdzem arcybiskupem i biskupami pomocniczymi, dokładnie w dzień rocznicy święceń. Druga część odbywa się w parafiach poszczególnych jubilatów, którzy zależnie od swoich możliwości zaproponowali stacje jubileuszowe - opowiada ks. Maciej Staszak, dziekan roku. Ze względu na obowiązki w parafiach i inne przyczyny centralna Msza św. nie odbyła się w pełnym gronie. Niestety, obecna sytuacja pandemii lub obowiązki uniemożliwiły niektórym kapłanom pracującym za granicą przybycie na jubileusz. Pandemia nie powstrzymała jednak parafian, krewnych i przyjaciół przed modlitwą w archikatedrze w intencji jubilatów.

Rok 1996 był to ostatnim bardzo licznym rocznikiem w seminarium lubelskim, którego początki formacji jednocześnie przypadły na przełomowy rok 1990. - To był pierwszy rok po odwilży. Rozpoczynało nas bardzo dużo; było nas na pierwszym roku aż 111 alumnów, wtedy jeszcze dla diecezji lubelskiej. Dodatkowo studiowali z nami ojcowie kapucyni, ojcowie biali, pauliści, grekokatolicy z Polski oraz klerycy z administratury apostolskiej w Lubaczowie. Oprócz nas, Polaków, rozpoczęli z nami studia rzymscy katolicy z Łotwy (jeden) i trzech z Ukrainy oraz trzynastu kolegów z Ukrainy obrządku grekokatolickiego - wylicza ks. Staszak. Po reorganizacji struktur administracji kościelnych w Polsce w 1992 r. i powstaniu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, część kleryków zadeklarowała wsparcie nowej diecezji; tak też uczynili alumni z administratury apostolskiej w Lubaczowie. - Seminarium ukończyło 39 alumnów dla archidiecezji lubelskiej. To był ostatni rok dużych święceń. Po nas tak dużego rocznika już, niestety, nie było - mówi kapłan. 36. diakonom święceń rano w archikatedrze lubelskiej udzielił abp Bolesław Pylak, a trzem w parafii w Poniatowej bp Ryszard Karpiński.

Dziś znamienita większość wyświęconych wówczas kapłanów pracuje w parafiach. - Z 36 z nas 6 pracuje za granicą na Łotwie, w Szwajcarii, na Węgrzech, na Watykanie i dwóch na Ukrainie. Czterech kolegów jest pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jeden jest dyrektorem Caritas. Dwóch, którzy rozpoczynali z nami studia, są biskupami: jeden jest arcybiskupem w Rydze, a jeden jest biskupem grekokatolickim w Stanach Zjednoczonych. Jeden jest administratorem apostolskim w Karagandzie - wylicza ks. Maciej Staszak. Wśród tegorocznych srebrnych jubilatów jest także były redaktor „Niedzieli Lubelskiej” ks. Antoni Nadbrzeżny, który obecnie jest pracownikiem KUL i sekretarzem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

2021-05-27 19:50

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję