Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 23. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi odbyła się na Jasnej Górze. Także i w tym roku pielgrzymi złożyli „wyjątkowe wotum” dla innych. Zwyczajem lat ubiegłych ich darem była krew, którą oddawali w specjalnym ambulansie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich /Niedziela

Uczestnicy modlili się w intencji zmarłych w minionym roku, także tych, spośród grona krwiodawców. Prosili również, aby zwiększała się liczba oddających krew.

– Przynosimy dar modlitwy i dar krwi, dzięki której mamy nadzieję wiele osób będzie cieszyć się życiem i zdrowiem – powiedział Rafał Chromiński i dodał, że dla wielu pielgrzymów krwiodawców ma to szczególne znaczenie, jest dziękczynieniem za łaskę zdrowia.

Lucjan Zuzel z Mielca honorowym dawcą krwi jest od 1986r., od wielu lat pielgrzymuje na Jasną Górę, bo jak podkreśla – „od Matki otrzymujemy dobroć i czułość i chcemy je oddawać innym”. Podkreśla, że w krwiodawstwie nie jest ważne tylko oddawanie krwi, ale postawa chęci niesienia pomocy, gotowości do udzielenia jej potrzebującym. – Posuwam się w latach, ale mam dużo takiego honoru wobec Pana Boga i wierzę, że kiedyś, jeżeli Pan Bóg pozwoli, to tych wszystkich ludzi, których uratowałem własna krwią, to w wieczności zobaczę.

Mszy św. na jasnogórskich Wałach przewodniczył ks. Zenon Surma, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi. Pielgrzymi odprawili nabożeństwo drogi krzyżowej, której rozważania odczytali przedstawiciele krwiodawców z całej Polski.

Podziel się cytatem

Reklama

Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Patronem honorowych dawców krwi jest św. Maksymilian Kolbe.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka.

Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.

Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.

2021-05-29 20:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współcześnie spowiadać? – sympozjum na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spowiedź

Bożena Sztajner

O współczesnych problemach w posłudze spowiednika rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 24. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Przed Światowymi Dniami Młodzieży spotkanie jest także okazją do omówienia problemów młodych ludzi i sposobów ich duchowego prowadzenia. Jest również sposobnością do szczególnej modlitwy nie tylko za penitentów i spowiedników, ale w Roku Życia Konsekrowanego za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.

Księża zauważają, że udzielanie sakramentu w konfesjonale jest w dzisiejszych czasach jedną z trudniejszych posług kapłańskich. Jak podkreślił o. Damian Kosecki ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani z Włocławka, w odniesieniu do młodych, wynika to głównie z faktu zanikania poczucia grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Sztab: podczas chaotycznego odwrotu w obwodzie donieckim przeciwnik wysadził tamę, zalewając miejscowość

2022-10-06 18:47

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/Vladyslav Musiienko

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.

W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. „W miejscowości Swatowe (która jest kolejnym celem ukraińskiej kontrofensywy- PAP) zaminowano już główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję