Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zostali posłani

    - Celem życia kapłańskiego jest przede wszystkim wysławianie Boga Pana nieba i ziemi, miłosiernego Ojca, który zesłał Swojego Syna – powiedział w homilii metropolita krakowski w czasie święceń prezbiteratu Rocznika Świętego Józefa w katedrze wawelskiej.

Archiwum MFS

    Arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał sylwetki kapłanów związanych z Kościołem w Polsce na przestrzeni wieków, w tym św. Stanisława BM, bł. bp. Wincentego Kadłubka, św. Jana Pawła II i sł. Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. A zwracając się do oczekujących na święcenia kapłańskie zachęcał: - Rozpoznawajcie swój czas, nie bójcie się być Dawidami, ufajcie Bogu, bądźcie wewnętrznie czyści i pokorni, idźcie śmiało i odważnie przeciwko współczesnym Goliatom, nie w swoje imię, lecz w imię Pana zastępów!

    W sobotę 29 maja ośmiu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zobowiązało się być gorliwymi współpracownikami biskupów, pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię, pobożnie i z wiarą sprawować Eucharystyczną Ofiarę, wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego im ludu i coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem. Wszyscy przyrzekli metropolicie krakowskiemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo.

Reklama

    W uroczystości uczestniczyli m.in. hierarchowie Kościoła krakowskiego; bp Damian Muskus i bp Janusz Mastalski, rektor WSD AK ks. dr Andrzej Tarasiuk, kapłani, siostry zakonne, rodzice, rodziny, krewni neoprezbiterów oraz ich przyjaciele.

    Tegoroczni neoprezbiterzy wstąpili do WSD Archidiecezji Krakowskiej w 2015 r. Ich przygotowania do święceń trwały 6 lat. To czas wypełniony modlitwą, studiami na UPJPII oraz praktykami duszpasterskimi. Rocznik rozpoczął formację pod opieką ks. prefekta dr Grzegorza Babiarza, którego od drugiego roku zastąpił ks. prefekt dr Paweł Gałuszka, i ojca duchownego ks. dr Mirosława Smyraka. Od trzeciego roku formacji rocznikiem opiekowali się ks. prefekt dr Paweł Baran, a ojcem duchownym był ks. Dawid Leśniak. Przez dwa lata formacji funkcję rektora seminarium sprawował ks. dr hab. Krzysztof Gryz. Następnie funkcję tę pełnił ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski - obecny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Aktualnie rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Andrzej Tarasiuk.

    Na przygotowanej przez Rocznik Świętego Józefa stule został umieszczony wyhaftowany kwiat lilii białej (zwanej lilią św. Józefa). Autorzy wyjaśniają, że kwiat wskazuje na przymioty Oblubieńca Maryi i Opiekuna Chrystusa. Symetrycznie względem lilii umieszczono wydłużony krzyż łaciński o liliowych zakończeniach ramion, co ma podkreślać obecność św. Józefa w misji Syna Bożego. Całość dopełniają niewielkie dekoracje na zakończeniach stuły. Rozwijające się płatki lilii przyjmują układ spłaszczonej litery „M”, co kieruje myśl ku Matce Bożej.

Reklama

    Do neoprezbiterów skierował słowo ( opublikowane w specjalnym wydaniu z okazji święceń) rektor WSD AK ks. Andrzej Tarasiuk, który podkreślił: - W sakramencie święceń otrzymujecie misję, by służyć w Kościele jako głosiciele słowa Bożego, szafarze sakramentów i duszpasterze powierzonych Waszej trosce wspólnot. Przez dar święceń każdy z Was jednoczy się z Jezusem Chrystusem, Najwyższym i Wiecznym Kapłanem, by On działał w Was i przez Was. Zostajecie posłani przez Pana Jezusa, abyście byli Jego świadkami. Idziecie do świata, gdzie dla wielu będziecie jedyną żywą Ewangelią, którą przeczytają, gdy będziecie trwać w miłości Chrystusa.

    Apelował do nowych kapłanów, by byli radykalnie ewangeliczni, czyści i duchowo płodni, ubodzy i szczodrzy wobec potrzebujących, posłuszni Bogu w synowskiej wolności. I zachęcał - Bądźcie świadkami Boga, który JEST! Boga, który jest MIŁOŚCIĄ! Boga, który „Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginał, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Niech Duch Święty Was oświeca i prowadzi w tej misji. Zgłębiajcie znaczenie Pisma Świętego poprzez relację miłości, komunii i zżycia z Bożym Słowem. Bez miłości Biblia pozostanie zamkniętą księgą. Idźcie wytrwale do końca drogą miłości, która jest drogą naśladowania Chrystusa. Niech z Waszych ust wychodzi budująca mowa, potwierdzona czynami zgodnymi z Ewangelią. Trwajcie w Słowie Boga, które daje pełnię życia. Z wiarą sprawujcie sakramentalną posługę, by żywa więź z Jezusem była źródłem świętości dla Was i całego ludu Bożego. Zaufajcie całkowicie Chrystusowi, a nigdy się nie zawiedziecie.

    Prezentację nowych kapłanów krakowskiego Kościoła publikujemy w numerze NM na 6 czerwca.

2021-05-29 23:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję