Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Posłani z Miłości

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Wczoraj sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, po ukończeniu studiów teologiczno-filozoficznych i odbyciu praktyk pastoralnych, w obecności kapłanów, sióstr zakonnych, a nade wszystko swoich rodzin i bliskich, przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp Grzegorza Rysia. Tegoroczne święcenia poprzedziło poświęcenie olejów świętych, które zazwyczaj dokonuje się w Wielki Czwartek, jednakże z powodu pandemii zostało ono przeniesione na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Olej krzyżma jest niezbędny do przyjęcia święceń kapłańskich. Podczas liturgii metropolita łódzki zwrócił się do alumnów Seminarium Duchownego, mówiąc, że prezbiterium łódzkiego Kościoła czeka na moment, kiedy przyjmą święcenia kapłańskie. Podkreślił, że czas ich posługi będzie trudny, ale zachęcił, by byli odważni w swoich decyzjach i czerpali pokój serca od Jezusa, z którym budują przymierze. Święcenia kapłańskie były poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami, by diakoni jeszcze głębiej uświadomili sobie, że dar, który przyjmują, nie jest wydarzeniem administracyjnym, lecz duchowym, zakorzenionym w Bogu i pochodzącym od Boga.

Obrzęd święceń rozpoczął się po wysłuchaniu Ewangelii, kiedy to rektor seminarium przedstawił wspólnocie wiernych kandydatów do święceń i zaświadczył, że są oni przygotowani do pełnienia posługi. Odpowiedzią na to przedstawienie, było osobiste wyrażenie woli przyjęcia święceń prezbiteratu przez diakonów. W homilii abp Grzegorz Ryś powiedział:

Reklama

-Taka jest Ewangelia, z którą Pan Bóg was posyła w wasze kapłaństwo. Jezus głosi wam to z miłością. To jest wielki znak miłości ze strony Jezusa, że w takim momencie, kiedy wszyscy będą was nosić na rękach i wychwalać Jezus mówi - uważajcie, wchodzicie na drogę, która nie jest taka prosta i oczywista. Może być tak, że to miejsce starszych, które otrzymujecie, będzie dla was trudnym wyzwaniem. Być może zamiast was otwierać na Boga, was zagłuszy. Zamiast sługami, uczyni was panami. Każdy kto wam będzie mówił o Ewangelii będzie waszym wrogiem. To jest taka podpowiedź ze strony Jezusa - patrzcie na lud Boga a niejednokrotnie spotkacie ludzi, którzy szybciej niż wy słyszą Słowo Boże i którzy się w najpiękniejszy sposób nawracają. Pan Bóg wam będzie takich ludzi dawał i wtedy jest bardzo pięknie, kiedy pasterze idą za owcami. Za takich prawdziwych świadków przy sobie zawsze dziękujcie.

Bardzo wzniosłym elementem święceń był moment, w którym kandydaci przy uroczystym śpiewie litanii do wszystkich świętych położyli się krzyżem na posadzce katedry, a wszyscy zgromadzeni modlili się w ich intencji. Modlitwa konsekracyjna, nałożenie w ciszy przez biskupa i pozostałych kapłanów rąk na głowę nowo wyświęconych, namaszczenie ich dłoni oraz przekazanie pateny z hostią i kielicha z winem – jako znaku ofiarowania darów Bogu, doprowadziły neoprezbiterów do sprawowania pierwszej w ich życiu Eucharystii.

Na zakończenie liturgii Metropolita Łódzki wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety posyłające ich do wspólnot, w których z końcem sierpnia rozpoczną swoją posługę.

2021-05-30 07:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemal 3 tysiące pielgrzymów dotarło w sierpniu na Jasną Górę

2021-08-26 11:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Sierpień to niewątpliwie miesiąc pieszych pielgrzymek do duchowej stolicy Polski. Z archidiecezji łódzkiej do Królowej Polski zarówno pieszo, jak i rowerami udało się blisko 3 tysiące pielgrzymów.

Najliczniejszą grupę stanowiła 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka, w której skład weszło ponad 900 uczestników. Ponadto na pątniczym szlaku nie zabrakło wiernych z Koluszek, Brzezin, Pabianic, Ozorkowa, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Łasku, Bełchatowa, Grocholic, Widawy, Kaszewic oraz Sulejowa. Każda z pielgrzymek dotarła na Szczyt Jasnej Góry 24 sierpnia, aby dwa dni później wziąć udział w uroczystościach ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję