Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Serce Jezusa drogą do poznania prawdy

    Setną rocznicę konsekracji obchodziła bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w sobotę 29 maja.

Norbert Polak

    Z tej okazji na Mszy św. licznie zgromadzili się ojcowie jezuici wraz z biskupem Januszem Mastalskim. W homilii hierarcha podkreślił, jak ważne jest trwanie przy Sercu Jezusa: - My dzisiaj przychodzimy do tej bazyliki, aby ponownie odczytać swoją historię, bo jak mówił papież Franciszek: „Bóg był zawsze obecny w dziejach swego ludu, towarzyszył w jego drodze, kierował jego drogami, a świątynia przypomina tę historię, naszą historię”. I dlatego przychodzimy dzisiaj tutaj, aby z ojcami jezuitami, którzy tak wiele poczynili dla kultu Serca Jezusowego (...) świętować, ale nade wszystko się umocnić. Bowiem żyjemy w czasach, w których psychobójstwo i duchobójstwo sprawiają, że coraz trudniej być wiernym.

    Biskup zaznaczył, że pójście za Chrystusem musi być aktem konsekwentnym. (...) Przychodzimy tu po to, aby jeszcze raz potwierdzić, również i my, kapłani, biskupi, że Jezus ma być moją drogą, nawet wtedy, kiedy jest ciężko, nawet wtedy, kiedy różnego rodzaju doniesienia w mediach pokazują, że ta droga gdzieś się pogubiła. Jezus ma być moją obroną i tarczą, bo ktoś, kto celebruje Mszę św., kto uczestniczy we Mszy św. i przyjmuje Komunię Świętą, musi, wcześniej czy później, poczuć się mocniejszy.

Reklama

    Duchowny wskazał, od czego powinna się zacząć pomoc współczesnym młodym, którzy nie widzą sensu życia: - Jakże smutne jest to, że coraz więcej ludzi młodych nie widzi sensu podejścia do Jezusa, do Jego Serca. Nie dlatego, że im się nie chce, ale dlatego, że nie widzą potrzeby. I dlatego tak ważne jest, aby być człowiekiem cierpliwym i dawać szansę. I być człowiekiem, który potrafi przebaczyć, który codziennie na nowo patrzy na swoje życie przez pryzmat tego, czy jest wierny.

    Hierarcha, odnosząc się do współczesnych dramatów związanych z porzucaniem wiary, zwrócił uwagę, że tylko stanięcie przed Sercem Mistrza ukaże nasze życie w świetle prawdy. - Ale od kryzysów wiary, nadziei, miłości nikt nie jest wolny. Również i my, którzy wybraliśmy drogę kapłańską, zakonną. Kiedy nie kontrolujemy siebie, kiedy nie mamy tego nabożeństwa do Serca Jezusowego, dlatego, że wydaje nam się, że to może za bardzo tradycyjne, to również możemy stanąć przed dylematem, czy jestem jeszcze wierzący, czy jestem już gdzieś obok zakonu, obok Kościoła, obok rodziny…

    O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Mariański z parafii NMP z Lourdes w Krakowie.

2021-05-30 12:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję