Reklama

Wiara

Św. Józefie... przez narody wychwalony

Święty Józef wychwalany przez wszystkie narody uczy, by w każdym narodzie dostrzegać konkretnych ludzi i ich wartość, jaką mają w oczach Bożych.

[ TEMATY ]

św. Józef

Rozważania majowe

Grażyna Kołek

Naród – to słowo każdemu z nas wydaje się bliskie. To wspólnota ludzi, złączonych silnymi więzami, którzy mają wspólną historię i kulturę. Naród nie jest jednolitą masą – to konkretni ludzie, o konkretnych twarzach, zajmujący się konkretnymi zawodami. To oni są jego bogactwem. Tworzą naród, żyjąc między sobą i pomagając sobie nawzajem. Na świecie jest bardzo dużo narodów. Jedne mają swoje państwa, inne współtworzą państwa z innymi narodami, ale są i takie, które nie mogą cieszyć się wolnością i swobodnym pielęgnowaniem swojej kultury i wartości.

Choć tak wielka jest różnorodność narodów, każdy z nich ma swoje miejsce w Kościele katolickim. Jezus Chrystus chciał, aby Kościół dotarł w każdy zakątek ziemi i każdego człowieka przyjął na swoje łono. Tak jak różnorodność ludzi jest bogactwem jednego narodu, tak różnorodność narodów jest bogactwem Kościoła. Ponad 150 lat temu święty Józef został ogłoszony patronem całego Kościoła katolickiego.

Reklama

Człowiek, który był członkiem swojego narodu, cichym cieślą z Nazaretu, został dany wszystkim narodom za patrona. Kościół uczy nas tym samym, że każdy, bez względu na to czy znany z pierwszych stron gazet czy anonimowy w swoim środowisku, jest wielką wartością dla ludzkości i skarbem w oczach Boga.

Święty Józef – patron Kościoła katolickiego, w którym gromadzą się wszystkie narody, ludy i języki – jest dla nas wzorem i zachętą do szacunku wobec innych, bez względu na ich status społeczny, kolor skóry, czy światopogląd, ponieważ każdy człowiek ma wartość i każdy jest dzieckiem Bożym, którego należy szanować. Tak jak Józef i Maryja, choć ubodzy, okazali się siłą i skarbem swojego narodu, tak dziś wielu ludzi jest skarbem swoich narodów, mimo iż pozostają nieznani. Święty Józef wychwalany przez wszystkie narody uczy, by w każdym narodzie dostrzegać konkretnych ludzi i ich wartość, jaką mają w oczach Bożych. Czasami ulegamy pokusie, by zamykać się i odrzucać innych ludzi, bo nic nie będziemy mieli z ich przyjęcia oraz nie uzyskamy z tego żadnej korzyści. Właśnie tak potraktowano Józefa, gdy wraz z Maryją szukał miejsca na przenocowanie.

Święty Józef, choć odrzucony, przyjmuje dziś wszystkich ludzi pod swoją opiekę. Przykład jego życia jest dla nas zachętą do troski o innych i przestrogą, byśmy nie odrzucili Chrystusa, który przychodzi w drugim człowieku. Święty Józefie, niegdyś odrzucony, dziś przez narody wychwalany – módl się za nami!

2021-05-31 08:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... żywicielu Syna Bożego

[ TEMATY ]

św. Józef

Rozważania majowe

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

W Pierwszym Liście do Koryntian, św. Paweł zapisał m.in. takie słowa: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość. (1 Kor 13,13). Wszystkie trzy dary są charakterystyczne dla św. Józefa.

Nie utracił wiary w obliczu próby, pozostał wierny nadziei i pielęgnował miłość, którą okazywał swojej Małżonce i Jej Synowi. Całe życie dla Nich pracował, bo wiedział, że prawdziwa miłość jest wyjściem poza siebie samego, oddaniem się. Właśnie tak swoją ziemską miłość przeżywał święty Józef. Jego miłość, będąca darem dla Bożego Syna znalazła swoje odzwierciedlenie w sztuce, gdzie na licznych obrazach widać, jak z troską i oddaniem pilnuje Dzieciątka Jezus, jak przygotowuje dla Niego jedzenie, podaje Mu kwiaty, winogrona czy zabawki. Ale nie tylko to jest wyrazem odpowiedzialnej postawy Józefa. Jako Głowa Najświętszej Rodziny, wiedział doskonale, że musi pracą zapewnić chleb codzienny dla swojej rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję