Reklama

Niedziela Przemyska

Warsztaty ewangelizacyjne KSM AP

Wybrzeże/Dubiecko. W dniach 28-30 maja br. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej organizowało warsztaty ewangelizacyjne w ramach szkoły zastępowego.

archiwum KSM

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Patrzcie w przyszłość podejmując nową ewangelizację, nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu – to przesłanie św. Jana Pawła II skierowane 3 marca 1983 r. do Episkopatu Ameryki Łacińskiej stanowiło myśl przewodnią warsztatów.

Warsztaty rozpoczęły się od poszukiwania odpowiedzi na pytanie – dlaczego mamy ewangelizować? Każde bowiem działanie wymaga odpowiedniej motywacji. Ewangelizacja nowa w zapale rodzi się zaś z osobistego doświadczenia zbawienia. To w kluczu zaproponowanym przez H. P. Floresa, założyciela Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, wyraża się w doświadczenia miłości Bożej, osobistego spotkania z Jezusem, otwartości na działanie Ducha Świętego i głębokiej relacji ze słowem Bożym.

Reklama

Ewangelizacja nowa w metodzie polega na głoszeniu kerygmatu, czyli osoby Jezusa. Pierwsze głoszenie ma to do siebie, że w krótkim czasie należy tak przedstawić wiarę, aby ewangelizowanego doprowadzić do decyzji wiary i nawrócenia. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z schematem głoszenia wypracowanym w Szkołach Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, który może być wykorzystywany zarówno w czasie rozmów, głoszenia konferencji jak i prowadzenia rekolekcji.

Sobotnie popołudnie i wieczór były przeznaczone na poszukiwanie nowych środków przekazu Dobrej Nowiny. Zastępowi poznali zasady przygotowania i wygłoszenia świadectwa oraz rozmów ewangelizacyjnych. W ramach ćwiczeń przygotowali propozycję haseł, pomników i pantomim ewangelizacyjnych.

Klamrą weekendowych warsztatów było Chrystusowe wezwanie z niedzielnej Ewangelii - Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Warsztaty poprowadził ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów.

2021-06-01 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję