Reklama

Niedziela Przemyska

Warsztaty ewangelizacyjne KSM AP

Wybrzeże/Dubiecko. W dniach 28-30 maja br. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej organizowało warsztaty ewangelizacyjne w ramach szkoły zastępowego.

archiwum KSM

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Patrzcie w przyszłość podejmując nową ewangelizację, nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu – to przesłanie św. Jana Pawła II skierowane 3 marca 1983 r. do Episkopatu Ameryki Łacińskiej stanowiło myśl przewodnią warsztatów.

Warsztaty rozpoczęły się od poszukiwania odpowiedzi na pytanie – dlaczego mamy ewangelizować? Każde bowiem działanie wymaga odpowiedniej motywacji. Ewangelizacja nowa w zapale rodzi się zaś z osobistego doświadczenia zbawienia. To w kluczu zaproponowanym przez H. P. Floresa, założyciela Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, wyraża się w doświadczenia miłości Bożej, osobistego spotkania z Jezusem, otwartości na działanie Ducha Świętego i głębokiej relacji ze słowem Bożym.

Reklama

Ewangelizacja nowa w metodzie polega na głoszeniu kerygmatu, czyli osoby Jezusa. Pierwsze głoszenie ma to do siebie, że w krótkim czasie należy tak przedstawić wiarę, aby ewangelizowanego doprowadzić do decyzji wiary i nawrócenia. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z schematem głoszenia wypracowanym w Szkołach Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, który może być wykorzystywany zarówno w czasie rozmów, głoszenia konferencji jak i prowadzenia rekolekcji.

Sobotnie popołudnie i wieczór były przeznaczone na poszukiwanie nowych środków przekazu Dobrej Nowiny. Zastępowi poznali zasady przygotowania i wygłoszenia świadectwa oraz rozmów ewangelizacyjnych. W ramach ćwiczeń przygotowali propozycję haseł, pomników i pantomim ewangelizacyjnych.

Klamrą weekendowych warsztatów było Chrystusowe wezwanie z niedzielnej Ewangelii - Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Warsztaty poprowadził ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów.

2021-06-01 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję