Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkania biblijne z biskupem

Biskup Roman Pindel wygłosił drogą internetową dwie nowe konferencje biblijne.

[ TEMATY ]

biskup Roman Pindel

konferencja biblijna

MJscreen

Biskup głosi konferencję biblijną.

 Biskup głosi konferencję biblijną.

Pierwsze spotkanie z biskupem zorganizowane przez osoby związane z Centrum bł. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku we współpracy z innymi wspólnotami z Podbeskidzia, odbyło się w marcu br. Traktowało o różnych sposobach, sensach, czytania Pisma Świętego.

Następne dwa miały miejsce online w kwietniu („Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz?”) i w maju („Podręcznik życia chrześcijańskiego”).

Reklama

Trzeba nam czytać tekst w sposób krytyczny, starając się dociec zamiaru autora natchnionego, o co mu chodzi i dlaczego w taki sposób to wyraża. Pismo Święte jest napisane przez człowieka, który żył w określonej kulturze, miał swoje poglądy, uprzedzenia, zatem ono nosi ludzki ślad, niedoskonałość. Widać to szczególnie, kiedy ten sam temat jest podejmowany po 100 czy 200 latach trochę inaczej. Bo Bóg, który natchnął kolejnego człowieka, to natchnął takiego, który już uczynił pewien postęp, nie tylko w wiedzy czy technice, w pojmowaniu i rozumieniu świata, ale także ten kolejny człowiek znał wcześniejsze księgi biblijne, więc jest już człowiekiem lepiej rozumiejącym Boga i Jego zamiary, i dzięki natchnieniu posuwa to Boże objawienie do przodu – zauważył biskup Roman Pindel w drugiej konferencji.

W trzeciej podjął próbę pokazania Pisma Świętego jako podręcznik. – Podobnie, jak każdy podręcznik przeznaczony jest do jakiegoś przedmiotu, tak Biblię można by nazwać podręcznikiem życia chrześcijańskiego. Przede wszystkim traktuje o sprawach dziejących się między człowiekiem a Bogiem. Mówi o tym, jak przejść życie, żeby na jego końcu spotkać Boga twarzą w twarz – podkreślił dodając, że to księga dla każdego, wszechstronna i która pomaga: gdy człowiek ma kłopoty i czyta Biblię to się uspokaja.

Konferencje biskupa oraz innych osób można posłuchać na stronie: www.bukowinski.org w zakładce: aktualności – konferencje.

2021-06-01 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję