Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wychowywać do dobrze pojętej miłości. Konferencja z przesłaniem nadziei

W ramach obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana 25 maja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odbyła się konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”.

[ TEMATY ]

konferencja

św. Maksymilian

MJscreen

Wsród prelegentów znalazł się redaktor Jan Pospieszalski.

Wsród prelegentów znalazł się redaktor Jan Pospieszalski.

Uczestniczyli w niej ludzie świata nauki, nauczyciele, edukatorzy, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawiciele Kościoła, w tym wspólnot związanych z duchowością o. Kolbego. Realizowano ją hybrydowo – na miejscu i poprzez transmisję na YouTubie Centrum św. Maksymiliana, gdzie jest dostępna do obejrzenia.

Uczestnicy wysłuchali konferencji wygłoszonych przez: profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej bp. Janusza Mastalskiego, prof. UŚ dr. hab. Marka Rembierza, znanych publicystów – red. Jana Pospieszalskiego i dr. Tomasza Terlikowskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzeja Kacorzyka.

Reklama

Prelegenci odwoływali się do dziedzictwa o. Kolbego, czy też osoby ks. Blachnickiego, oraz zagadnień związanych z wychowaniem współczesnej młodzieży.

Ważne jest wychowanie do dobrze pojętej miłości. Miłość do drugiego człowieka jest wyborem. Nauczyliśmy sobie szkodzić, mamy czas donosów, złego mówienia o innych, a młodzież to przyjmuje jak gąbka. To niebezpieczne zjawisko, które należałoby zlikwidować – zwrócił uwagę bp J. Mastalski, który przybliżał problemy współczesności.

Mam nadzieję, że spotkanie niesie nam wszystkim przesłanie nadziei, że choć jutro obudzimy się w innym świecie, to nie będzie to świat bez nadziei – powiedział na zakończenie poprzedni gwardian z Harmęż o. Piotr Cuber dodając, że od edukatorów, nauczycieli zależy, jaki ten świat będzie w oczach młodzieży, i czy ona będzie naszą przyszłością.

Reklama

Konferencję zorganizowało Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Krakowie.

W ramach obchodów jubileuszowych w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu odbył się 29 maja koncert oratoryjny Filharmoników Krakowskich, którzy wykonali Mszę F-dur Józefa Michała Poniatowskiego, a 30 maja – uroczysta Msza św. Wydarzeniom towarzyszył wojewódzki konkurs pt. „Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

2021-06-01 14:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: konferencja hospicyjna

[ TEMATY ]

hospicjum

konferencja

Wojciech Mścichowski

Siedziba Hospicjum w Częstochowie

Siedziba Hospicjum w Częstochowie

Program trzydniowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych w Częstochowie

Dzień I - 19.01.2017 (czwartek)

Godz. 13.00 – 15.00 Rejestracja uczestników konferencji

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Musica Divina! Są kolejki i uśmiechy

2021-08-04 17:19

Norbert Polak

To było niezapomniane widowisko

To było niezapomniane widowisko

W kolegiacie św. Anny rozbrzmiała Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej. Pierwszy koncert 3 sierpnia zagrał utytułowany na arenie międzynarodowej zespół Sollazzo Ensemble pod kierownictwem Anny Danilevskajej.

Przed świątynią tłum zainteresowanych oczekiwał z wcześniej wydrukowanymi wejściówkami od stopni kościoła po same Planty. Prowadzący Piotr Matwiejczuk nie krył radości z organizacji festiwalu. - Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać w tak licznym gronie, to jest dobre, by przyzwyczajać się na nowo do takiej sytuacji, w której wreszcie, prawie tak, jak dawniej, możemy słuchać muzyki – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję