Reklama

NIGERIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniewinniono kobietę skazaną na ukamienowanie

Nigeryjka Safiyia Yakubu Hussani - skazana na ukamienowanie według zasad prawa koranicznego, szarijatu - została uniewinniona na wniosek prezydenta kraju przez stanowy sąd apelacyjny.
Wcześniej tamtejszy rząd federalny uznał, że szarijat jest sprzeczny z konstytucją Nigerii i zaapelował do stanów północnych o zmianę ustawodawstwa. Stwierdzono, że stosowanie szarijatu zagraża " stabilizacji, jedności i integralności państwa". Prawo to obowiązuje w 13 spośród 36 stanów i stanowi przyczynę częstych krwawych konfliktów między chrześcijanami a muzułmanami.
"Uniewinnienie Safiyi jest zwycięstwem nad islamskim prawem szarijatu. Za każdym razem, kiedy w Nigerii stosowane będzie muzułmańskie prawo szarijatu, tamtejszy Kościół katolicki będzie odwoływał się do wspólnoty międzynarodowej" - powiedział arcybiskup Lagos - Anthony Olubunmi Okogie.

Katolicki dziennik "La Croix" w Internecie

Francuski dziennik katolicki La Croix zagościł na stałe w sieci internetowej. Strona, która powstała dzięki współpracy redakcji dziennika i portalu jej wydawcy (bayardweb), jest dostępna nieodpłatnie wszystkim użytkownikom sieci pod adresem http://www.la-Croix.com. Zawiera skrót najważniejszych materiałów publikowanych w gazecie danego dnia. Jej autorzy położyli akcent na bezpośredni kontakt z użytkownikami. Twórcy strony pragną również, aby była ona łatwa w "obsłudze", dostępna wszystkim, nie tylko doświadczonym internautom.
Rubryka "Aktualności religijne" powstała we współpracy z francuską agencją prasową AFP. Materiał fotograficzny na pierwszej stronie zmieniany będzie 3 razy dziennie, zgodnie z napływającymi nowymi informacjami. Jesienią br. kształt portalu ma ulec zmianie - wprowadzone zostaną dodatkowe (odpłatne) usługi, takie jak: lektura dziennika on-line, dostęp do archiwów, dossier tematycznych itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Kościoła "podziemnego" aresztowany

W Chinach został aresztowany katolicki biskup wiernego Rzymowi Kościoła "podziemnego". Poinformowała o tym 25 marca br. amerykańska Fundacja im. kard. Kunga.
Według relacji tej Fundacji, 67-letni bp Julius Jia Zhuguo został prawdopodobnie aresztowany 20 marca br. w swym domu w Dżeng-ting ( prowincji Hebei), odległym o 250 km od Pekinu. Nie wiadomo, gdzie się obecnie znajduje. Władze prowincji odmówiły informacji na jego temat.
Jia Zhuguo (Dzia Dżukuo) przyjął sakrę biskupią w 1980 r. Prawie 20 lat spędził w więzieniach, a gdy przebywał na wolności, był nieustannie obserwowany przez władze.
Według najnowszych statystyk opublikowanych przez watykańską agencję misyjną "Fides", 5 biskupów Kościoła "podziemnego" przebywa w więzieniach, a wobec 8 zastosowany jest areszt domowy lub specjalny nadzór władz.

Reklama

Wołanie o pokój w Ziemi Świętej

Izraelscy i palestyńscy intelektualiści rozpoczęli 25 marca br. "Post w intencji pokoju". Popierając pokojowy plan Mitchella, domagają się zawieszenia broni i zaniechania przemocy w Ziemi Świętej. Post ma trwać "aż do zrealizowania planu Mitchella". Jego organizatorzy w specjalnym komunikacie wezwali wszystkich "wierzących w pokój", by bez względu na religię i narodowość przyłączyli się do tej inicjatywy i ją wsparli. "Ufamy, że to żądanie pokoju będzie coraz silniejsze i znajdzie odzew na całym świecie" - podkreślili.
Inauguracja "Postu w intencji pokoju" zbiegła się w czasie z Pielgrzymką Pokoju do Ziemi Świętej katolików włoskich, reprezentujących różne ruchy młodzieżowe. Zainspirowani niedawnym spotkaniem modlitewnym w Asyżu, młodzi pielgrzymi włoscy przywieźli do Ziemi Świętej lampki pokoju, by wręczyć je przywódcom palestyńskim i izraelskim, zwierzchnikom kościelnym i środowiskom młodzieżowym - przekazując w ten sposób symboliczne światło pokoju z Rzymu do Jerozolimy. Młodzi Włosi otrzymali błogosławieństwo papieskie dla swojej misji.

Zamach podczas procesji w Niedzielę Palmową

Podczas procesji w Niedzielę Palmową w kongijskim mieście Goma nieznany sprawca rzucił w tłum wiernych dwa granaty. W wyniku eksplozji zginęły 2 osoby, a 12 zostało rannych. Wśród ofiar znalazł się ks. Boniface, proboszcz parafii w Lodje,i 9-letnia dziewczynka. Odłamek granatu zranił również prowadzącego procesję biskupa Gomy Faustina Ngabu. Ponadto wśród rannych znaleźli się misjonarz z Belgii - o. Jacques Verheyden i 2 księża.
"Zostałem raniony odłamkiem w nogę. W obliczu zabitych i rannych modliłem się do Boga o pomoc" - powiedział m.in. bp Ngabu, opisując dramatyczne chwile tuż po eksplozji.
Ani sprawca, ani jego motywy nie są znane. Zdaniem przedstawicieli kongijskiej koalicji demokratycznej, zamach miał podłoże polityczne, a dokonany został w celu przeszkodzenia procesowi pokojowemu w kraju.

Reklama

PERU

"Na położnych i akuszerkach spoczywa wielka odpowiedzialność za ochronę życia, gdy jest ono najbardziej zagrożone" - napisał metropolita Limy -kard. Juan Luis Cipriani w specjalnym orędziu z okazji obchodzonego 25 marca Dnia Dziecka Poczętego. Kobietom (położnym i akuszerkom) ze swej archidiecezji Kardynał wyraził uznanie za ich pracę na rzecz nienarodzonych. W dalszej części swego dokumentu Metropolita stolicy podkreślił szczególne znaczenie obrony prawa do życia. Dodał, że ani społeczeństwo, ani jakakolwiek władza publiczna nie może przyznawać tego prawa jednym, a odmawiać go innym. Podkreślił, że chrześcijanin nie może ani brać udziału w kampanii na rzecz prawa do aborcji, ani głosować za jego wprowadzeniem, ani przyczyniać się do stosowania go.

BUŁGARIA

Po potwierdzeniu przez bułgarskiego ministra spraw zagranicznych Salomona Pasiego, że w maju br. Jan Paweł II odwiedzi Bułgarię, Święty Synod Kościoła prawosławnego w tym kraju poinformował, jak wyobraża sobie swoją rolę w tych wydarzeniach.
Według służby prasowej Synodu, hierarchia prawosławna ma nadzieję, że wizyta Papieża nie wypadnie
24 maja, gdy prawosławni obchodzą święto apostołów Słowian - braci Cyryla i Metodego. Papież nie będzie powitany na lotnisku, tak jak wita się hierarchów prawosławnych, ale "jeśli będzie sobie tego życzył, zostanie przyjęty w Pałacu Świętego Synodu". Strona prawosławna chciałaby w rozmowach z Papieżem poruszyć m.in. sprawę 26 męczenników zografskich.
Według spisu ludności, przeprowadzonego w 2001 r., 83, 8% ankietowanych przyznało się do chrześcijaństwa. Regularnie praktykujących prawosławnych jest 2% z ok. 7,5 mln mieszkańców kraju.

Reklama

ROSJA

Poważne zaniepokojenie z powodu nasilających się wystąpień antykatolickich w Rosji wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich tego kraju - abp Tadeusz Kondrusiewicz. Nawiązując do przeprowadzonej 24 marca br. w Pskowie akcji protestacyjnej miejscowych prawosławnych przeciw budowie kościoła katolickiego w tym mieście, powiedział on, że jest to "brutalne pogwałcenie zasady rozdziału Kościoła od państwa i ingerencja w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego" .
Ksiądz Arcybiskup stwierdził, że takie akcje antykatolickie, jak orędzia prawosławnych arcybiskupów: saratowskiego i wolskiego Aleksandra oraz pskowskiego i wielkołuckiego Euzebiusza czy pikiety w Nowosybirsku i Pskowie, "budzą niepokój i rozgoryczenie wśród katolików rosyjskich, którzy nadal uważają prawosławnych za najbliższych sobie braci wśród chrześcijan wszystkich wyznań".

ZIEMIA ŚWIĘTA

Jak co roku, w Niedzielę Palmową o świcie łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Michel Sabbah dokonał uroczystego ingresu do Bazyliki Grobu Pańskiego, a następnie przewodniczył Mszy św. Tradycyjną trasą procesji z palmami przeszło w tym roku zaledwie 2-3 tys. wiernych, wśród uczestników był m.in. anglikański arcybiskup Canterbury George Carey. Cała trasa procesji była dokładnie pilnowana przez izraelskie patrole wojskowe i policyjne.
Wydarzeniem, które wzbudziło entuzjazm zebranych, było wręczenie przez młodych Włochów - uczestników Pielgrzymki Pokoju - Patriarsze łacińskiemu Jerozolimy "baranka światła i pokoju". " Przywozimy z Rzymu do Jerozolimy baranka jako symbol światła i pokoju, jako znak pragnienia młodzieży, aby w Ziemi Świętej zapanował pokój" - powiedzieli pielgrzymi z Włoch.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Papież Jan Paweł II mianował nowym nuncjuszem apostolskim w Boliwii prał. Ivo Scapolo, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Tagaste. Zastąpi on na tym stanowisku Polaka, abp. Józefa Wesołowskiego, który pełnił ten urząd od 1999 r. (obecnie został mianowany nuncjuszem apostolskim w Kazachstanie i Tadżykistanie) .

27 marca br. Ojciec Święty podniósł do rangi diecezji z siedzibą w Mukaczowie dotychczasową administraturę apostolską Zakarpacia dla obrządku łacińskiego. Jednocześnie mianował pierwszym biskupem nowej diecezji bp. Antala Majneka OFM, dotychczasowego administratora apostolskiego Zakarpacia.

Przewodniczący katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii - kard. Cormac Murphy-O´Connor podziękował brytyjskiej królowej Elżbiecie II za jej działania na rzecz katolików w tym kraju. "Królowa starała się zawsze pełnić rolę mediatora między anglikanami i katolikami" - powiedział arcybiskup Westminsteru, który wraz z grupą katolików został przyjęty przez królową Elżbietę II z okazji 50. rocznicy jej wstąpienia na tron.

Siedmiu nowych księży w Wietnamie otrzymało święcenia kapłańskie z rąk kard. Paula Josepha Pham DiOnh Tunga. Azjatycka agencja katolicka Ucanews podała, że w uroczystościach, które odbyły się z tej okazji w pobliżu Hanoi, uczestniczyło ponad 10 tys. osób.

W północnym regionie Ugandy zamordowany został pochodzący z Irlandii 31-letni misjonarz Declan O´Toole.

Podczas próby ratowania chłopca na zachodnim wybrzeżu Sri Lanki utonął 27-letni franciszkanin - brat Vasantha Perera.

Aż 37 dziennikarzy zginęło w 2001 r., a 118 trafiło do więzień wielu krajów świata - wynika z ostatniego raportu amerykańskiego Komitetu Obrony Dziennikarzy. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych.

"Kościoły mogą przyczynić się do sukcesu reformy Unii Europejskiej i jej instytucji" - powiedział francuski komisarz UE Michel Barnier. W rozmowie z dziennikarzami podczas brukselskiego posiedzenia Konwentu UE stwierdził on, że konieczne jest słuchanie głosu Kościołów i stworzenie dla nich miejsca w Unii.

Londyński sąd, mimo sprzeciwu lekarzy, wyraził zgodę na eutanazję sparaliżowanej Brytyjki. Komentując ten werdykt, bp Elio Sgreccia, wiceprezes watykańskiej Akademii Życia, powiedział, iż jego zdaniem, głównym powodem dopominania się o eutanazję może być m.in. wyjście naprzeciw trudnościom najbliższych chorego. "Nie można sugerować się opinią pacjenta, który w chwili rozpaczy może prosić o śmierć, podczas gdy naprawdę potrzebuje on pomocy" - powiedział bp Sgreccia Radiu Watykańskiemu.

700 tys. Włochów manifestowało w Rzymie przeciw liberalizacji kodeksu pracy, ale i terrorowi, którego ofiarą padł minister - autor zmian w kodeksie pracy (do zamachu przyznali się komuniści z Czerwonych Brygad).

W Bukareszcie odbyła się konferencja premierów państw-kandydatów, które ubiegają się o przyjęcie do NATO (tzw. Grupy Wileńskiej). Liczą oni, że włączenie się w zbiorowy układ bezpieczeństwa zaowocuje rozwojem gospodarczym w ich krajach. Ostateczna decyzja w sprawie rozszerzenia ma zapaść na natowskim szczycie w Pradze, jesienią br. W okolicach Kandaharu w Afganistanie odkryto laboratorium al.-Kaidy przystosowane do produkcji m.in. wąglika; nie było ono jeszcze w pełni gotowe do wytwarzania broni biologicznej.

Północny Afganistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi; liczbę ofiar oceniono wstępnie na ok. 2 tys. zabitych.

Już 350 Izraelczyków-rezerwistów odmówiło służby w armii izraelskiej na Terytoriach Okupowanych i każdego dnia ich liczba powiększa się. Protest w wojsku przeciwko terrorowi wobec Palestyńczyków zapoczątkował głośny list otwarty 53 oficerów i żołnierzy izraelskich, którzy napisali m.in., że nie chcą "podbijać, eksmitować, głodzić i upokarzać" niewinnych ludzi.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję