Reklama

Niedziela Łódzka

Szydłów: Poświęcenie kapliczki św. Krzysztofa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W niedzielę 30 maja 2021 r., w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Świętego Ojca Pio w Szydłowie odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki św. Krzysztofa.

Niedzielnej uroczystości przewodzili: Ksiądz dr Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców w Warszawie i fundator figury św. Krzysztofa, Ksiądz Prałat Henryk Kowaliński – niegdyś wikariusz w parafii św. Jacka w Piotrkowie Tryb. i w latach 1995-2019 proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Ksiądz Maciej Paramuszczak – Proboszcz szydłowskiej parafii.

Reklama

W uroczystości udział wzięli także Ryszard Mroczkowski wraz z małżonką – sołtys wsi Szydłów i fundator kapliczki, Andrzej Gawora – użyczający gruntu pod budowę kapliczki oraz licznie zgromadzeni parafianie – mieszkańcy wsi Szydłów i Szydłów – Kolonia. Kapliczka wybudowana została przy drodze wojewódzkiej nr 473 w Szydłowie, tj. w miejscu, w którym każdego roku w tym okresie parafianie uczestniczą w uroczystości poświęcenia pól. Jest także trzynastą kapliczką w Polsce, w której zagościła figura św. Krzysztofa, czyli Niosącego Chrystusa (z gr. Χριστόφορος), patrona kierowców, podróżnych, turystów, misjonarzy, pielgrzymów, chrześcijańskiej młodzieży, ale także farbiarzy, flisaków, marynarzy, przewoźników, tragarzy i żeglarzy. Święty Krzysztof, trzymający w ramionach Dzieciątko Jezus, jest symbolem wsparcia i opiekuństwa oraz jedną z postaci upamiętnionych na witrażu okiennym zdobiącym wnętrze szydłowskiej świątyni.

Uroczystość poświęcenia kapliczki poprzedziła msza święta koncelebrowana. W trakcie homilii Słowa Bożego, Ksiądz Marian Midura odwołał się do wspaniałości Dnia Trójcy Przenajświętszej, który przypomina dzień chrztu, czyli dzień wejścia człowieka do Kościoła, będącego również dniem otwarcia drogi do Nieba. W pięknych słowach Ksiądz Marian Midura wyraził istotną rolę sakramentów w życiu każdego człowieka i cudowną moc Trójcy Przenajświętszej: opiekę Boga Ojca, łaski Syna Bożego, Zbawiciela i Mesjasza oraz Darów Ducha Świętego. Duszpasterz Kierowców odniósł się także do kultu Bożego Miłosierdzia oraz własnej pracy misyjnej w Afryce i posługi misyjnej sprawowanej przez Księdza Proboszcza Parafii w Szydłowie. To doniosłe dla wiernych przesłanie poprzedził słowami Jana Pawła II, zaczerpniętymi z Encykliki „Redemptoris Missio”: „Ogromna jest liczba ludzi czekających jeszcze na Chrystusa: wielu ludzi o różnych kulturach, do których nie dotarło jeszcze przepowiadanie Ewangelii i rozległe tereny, na których Kościół jest ledwie obecny, wymagają zjednoczenia wszystkich jego sił (…) Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości.”

W homilii Słowa Bożego Ksiądz Marian Midura podkreślił istotą rolę obecności św. Krzysztofa w życiu głoszących Ewangelię w Afryce, Ameryce, Papui i Nowej Gwinei i na Alasce oraz zaakcentował znaczenie akcji MIVA Polska, wspierającej działalność misjonarską, wyrażającej się w przesłaniu: „Obviam Christo, czyli Niesiemy Chrystusa na ziemi, na wodzie, w powietrzu.” Orację Księdza Midury zakończyła wymowna konstatacja: „Życzę Wam z całego serca, aby to błogosławieństwo pól przynosiło plon obfity, zaś święty Krzysztof z tej kapliczki również wypraszał potrzebne łaski. Niech święty Krzysztof, niosący Chrystusa, niesie Go do naszych domów, do naszych pojazdów, do naszego życia.”

Temu ważnemu dla Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Świętego Ojca Pio wydarzeniu towarzyszyła coroczna uroczystość poświęcenia pól w miejscowościach Szydłów i Szydłów – Kolonia. Samo miejsce, w którym wzniesiono kapliczkę z figurą św. Krzysztofa, jest nieprzypadkowe, wyznaczone przez historię i naznaczone wspomnieniami. To właśnie w tym miejscu, w dniu 29 czerwca 1983 r., w trakcie święcenia pól, Ksiądz Henryk Kowaliński, ówczesny proboszcz Parafii pw. Świętego Jacka w Piotrkowie Tryb. zakopał szklaną butelkę z umieszczoną w niej kartką, na której zapisano fragment „Przypowieści o siewcy” z Ewangelii św. Marka (MK 4, 1-9). W trakcie niedzielnej uroczystości, Ksiądz Henryk Kowaliński dokonał reminiscencji obrzędu, zakopując u podstawy kapliczki butelkę z tą samą kartką, którą umieścił podczas uroczystości poświęcenia pól blisko czterdzieści lat temu. Ceremonia zainicjowana w tym miejscu w latach 80. minionego wieku przez Księdza Kowalińskiego przetrwała do dzisiaj i jest dla parafian należących do szydłowskiej wspólnoty przejawem wdzięczności za dar życia i wyrazem próśb o urodzaj i pomyślne zbiory. Uroczystość poświęcenia pól jest także uszanowaniem trudu i zmagań w pracy na roli, również w tej trudnej obecnie rzeczywistości oraz odniesieniem się z szacunkiem dla wielu pokoleń zamieszkujących tę okolicę. Wspomnienie tej wspaniałej dla parafian z Szydłowa, Szydłowa – Kolonii i innych miejscowości uroczystości upamiętniono na zdjęciach.

2021-06-02 15:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś w Dzień Ubogich: trzymaj wyciągniętą dłoń i miej otwarte ramiona!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Trzymać wyciągnięte dłonie do ubogiego i otwierać ramiona dla potrzebującego! Nie chodzi o jednorazowo wyciągniętą dłoń do ubogiego, ale trzymanie wyciągniętych dłoni. Nie chodzi o sytuację jednorazową, pomoc jednorazową – chodzi o postawę, która jest postawą stałą, ciągłą! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję