Reklama

Niedziela Małopolska

Boże Ciało w Krakowie. Miejcie odwagę wierzyć!

Tradycyjna procesja eucharystyczna przeszła z Wawelu na Rynek Główny. W tym roku tematyka ołtarzy nawiązywała do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Anna Bandura

Procesja zatrzymała się przy czterech ołtarzach

Procesja zatrzymała się przy czterech ołtarzach

3 czerwca na ulice Krakowa powróciły radość i entuzjazm z przebywania z żywym Bogiem. W procesji Bożego Ciała wzięli udział przedstawiciele krakowskich parafii, zgromadzenia żeńskie i męskie, bractwa, wspólnoty i rodziny. W modlitwie uczestniczyły też osoby chore i niepełnosprawne.

Reklama

Krakowscy biskupi, zatrzymując się przy ołtarzach: przy Krzyżu Katyńskim, pod kościołem św. Piotra i Pawła, pod kościołem św. Wojciecha oraz przed bazyliką Mariacką, przypominali zgromadzonym fragmenty nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacji z nadzieją wyczekuje polski Kościół.

Zachować wierność

Biskup pomocniczy Robert Chrząszcz podczas homilii pod Krzyżem Katyńskim przypomniał słowa Ślubów Jasnogórskich złożonych przez naród polski w 1956 r., czyli obietnicę wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi oraz jego pasterzom. – Wierność wobec Boga w najprostszym rozumieniu wynika z faktu, że jesteśmy przez Niego stworzeni. (…) Jeśli w naszym życiu to zdanie: „Bóg jest moim Ojcem!” będzie powtarzane z wiarą, nie będziemy mieli wątpliwości co do trwania przy Nim – powiedział duchowny.

Reklama

Biskup Chrząszcz prosił też o modlitwę za kapłanów i dochowanie wierności Kościołowi – pomimo jego upadków i grzechów. – Znam swoją grzeszność, słabość i kruchość. Dlatego dziś zwracam się do was nie tylko z prośbą, ale z błaganiem. Módlcie się za Kościół.  Módlcie się za pasterzy. Módlmy się wzajemnie jedni za drugich! Ta modlitwa jest naprawdę ważna.  Jest wyrazem prawdziwej wierności – dodał.

Kto kocha, przestrzega praw

Procesja kolejno zatrzymała się przy stopniach kościoła św. Piotra i Pawła. W tym miejscu bp Janusz Mastalski, nawiązując do Ewangelii o rozmnożeniu chleba przez Chrystusa, powiedział: – Jak widać, można ufać Jezusowi, bo przecież nakarmi On tłumy. Odpowie na ich potrzeby. Trzeba tylko być wiernym, słuchać i trwać w Panu – powiedział i zaznaczył, że ma to miejsce między innymi poprzez przestrzeganie praw. – Trzeba jednak na koniec podkreślić za kard. Stefanem Wyszyńskim, iż „w Kościele ten, kto miłuje, nie ma kłopotu z żadnymi prawami, przepisami i kodeksami karnymi”. Trwajmy więc przy Chrystusie, a nie zawiedzie nas. Przestrzegajmy praw człowieka, rodziny i narodu. Bądźmy dla siebie dobrzy w imię miłości obdarzającej.

Oczy na uwięzi

Przy kościele św. Wojciecha na Rynku bp Damian Muskus nawiązując do fragmentu Ewangelii o drodze uczniów do Emaus, nawoływał do otwarcia oczu na ludzi przebywających wokół nas, a przede wszystkim na Boga i Jego Serce. – Ta choroba (oczy na uwięzi – przyp. red.) niszczy również to, co na początku wydaje się niezniszczalne i nierozerwalne, a więc więzi małżeńskie i rodzinne. Poważne kryzysy pojawiają się najszybciej tam, gdzie Jezus przestaje być pożądanym Towarzyszem wspólnej drogi. Zamknięcie oczu na Jego obecność gasi wrażliwość na człowieka, który dzieli naszą codzienność. Oczy na uwięzi zabijają w nas to, co najgłębiej ludzkie i chrześcijańskie zarazem: wzajemną troskę o siebie, serdeczność, empatię, współczucie, miłosierdzie – powiedział duchowny.

Wszystko dla ojczyzny

Metropolita krakowski podczas końcowej homilii na płycie Rynku Głównego przywołał m.in. modlitwę kard. Wyszyńskiego wypowiedzianą na kilka godzin przed uwięzieniem. Sługa Boży odprawiał wtedy Mszę św. w kościele św. Anny w Warszawie. Przeczuwając, co wkrótce nadejdzie, mówił do zebranych: „Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że prymas działa przeciwko narodowi i własnej ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”.

Arcybiskup Jędraszewski zwrócił też uwagę, że wraz z miłością do ojczyzny w sposób nierozerwalny idzie odpowiedzialność za nią i dogłębne zatroskanie o jej autentyczną wielkość. Metropolita cytował słowa kard. Wyszyńskiego z 1979 r.: – „Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości”.

Na zakończenie procesji pasterz Kościoła krakowskiego wypowiedział ważne zdanie: – Poczucie tożsamości polskiej kultury i zatroskanie o jej wielkość musi wyrastać z rzetelnej znajomości polskich dziejów, na które patrzy się nie tylko z perspektywy zawodowego historyka, ale także, a może przede wszystkim, z perspektywy człowieka wierzącego, który w Bogu dostrzega prawdziwego Pana dziejów i historii.

Nie zapomnijcie 

Po centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie przed bazyliką Mariacką kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. – zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim. W homilii powiedział: – Dziś, niczym Izraelici pod Synajem, zatrzymujemy się u podnóża Wawelu w sercu królewskiego Krakowa, aby dziękować Bogu, że jako katolicy mamy prawo i obowiązek manifestować naszą wiarę.

Przywołując dziedzictwo pozostawione przez św. Jana Pawła II oraz jego walkę o wyzwolenie z sideł komunizmu, kardynał apelował, by stać na straży dobrego imienia Wielkiego Świętego: – Bracia i Siostry, co się stało z tym wielkim dziedzictwem tamtych lat, kiedy był z nami on – św. Jan Paweł II? Czyż wolno nam w obliczu jedności Eucharystycznej Ofiary dzielić się w imię poglądów politycznych, siać mowę nienawiści i fałszywych oskarżeń, czy też działać na szkodę naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska? Nie wolno! Trzeba nam dziś w imię tych wspólnie przeżytych lat minionych powiedzieć jak Izraelici pod Synajem: „Wszystkie słowa, jakie powiedział Pan, wypełnimy!”, ale też wszystkich tych słów nauczymy młode pokolenie Polek i Polaków.

Anna Bandura

Radość ze wspólnej modlitwy

Radość ze wspólnej modlitwy
2021-06-03 13:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję