Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Eucharystia to dar spotkania z Chrystusem Odkupicielem

– Niech Bóg będzie uwielbiony w sakramencie Eucharystii, która jest darem spotkania z Chrystusem Odkupicielem w tajemnicy Jego Ciała i Krwi – powiedział w uroczystość Bożego Ciała abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. pontyfikalnej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie i poprowadził procesję eucharystyczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wprowadzeniu do Eucharystii duchowny przypomniał, że „Eucharystia (...) przez łaskę wiary jest wejściem w głąb misterium miłości zbawczej i podnoszącej człowieka”. – To Najświętszy Sakrament miłości, dar, który otrzymujemy od Boga w Kościele – podkreślił. Arcybiskup zaznaczył, że „spożywając Jego Ciało i Krew, już dzisiaj nosimy w sobie zadatek nieśmiertelności”. – Przez Jego miłość miłosierną zwyciężamy świat naszą wiarą. Dziękując za tę miłość, chcemy dzisiaj odpowiedzieć na Jego obecność i zbawcze działanie pośród nas – przyznał.

– Czy dzisiaj głębiej rozumiemy, że chrześcijaństwo jest darem spotkania z Bogiem i więzią wspólnoty za cenę Krwi Jezusa? – pytał w homilii metropolita częstochowski. Zwrócił uwagę, że „to sam Chrystus przez Ducha Świętego czyni nas wspólnotą Boga z ludźmi i tak jak sam obiecał, będzie Emmanuelem, Bogiem z nami, i Bogiem dla nas”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny przyznał, że „jesteśmy kuszeni iluzją radykalnej człowieczej samowystarczalności, tak jakby nikt nie był nam potrzebny, bo sami sobie wystarczamy”. – Wtedy w tym świecie pełnym przemądrzałości nie ma miejsca dla Boga – zauważył.

– Bóg nie skazał człowieka wyłącznie na samego siebie. Nie zostawia nas również samych wobec tajemnicy zła, cierpienia i śmierci. Dlatego zesłał nam swojego Syna, żeby powiedzieć, że jest z nami we wszystkim, co składa się na ludzkie życie – kontynuował abp Depo.

Odnosząc się do czytania z Księgi Wyjścia, duchowny podkreślił, że Chrystus nie obalił starego przymierza zawartego między Bogiem i Jego ludem na Synaju. – Ono zostało wypełnione i pogłębione Jego przyjściem – stwierdził i dodał, że znakiem Nowego Przymierza stała się Jego Krew.

Metropolita częstochowski wskazał na znaczące zestawienie dwóch formuł przymierza opisanych w Księdze Wyjścia i w Ewangelii wg św. Marka. Wyrażają je odpowiednio słowa Mojżesza: „Oto krew przymierza” i słowa Jezusa: „Oto moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana”. – Stawką jest najważniejsza sprawa – życie i śmierć. Bóg angażuje się całkowicie po stronie człowieka. Dał nam swojego Syna i pozwolił Go zabić ludzkimi rękoma, niesprawiedliwym wyrokiem i kłamstwem. Jezus złożył Bogu nieskalaną ofiarę z samego siebie dla naszego zbawienia – powiedział abp Depo.

Reklama

Za św. Tomaszem z Akwinu wymienił trzy rzeczy konieczne do zbawienia człowieka: wiedzieć, w kogo wierzę; wiedzieć i odczuwać, kogo pragnę oraz znajomość tego, co należy czynić. – Gdy słuchamy Jezusa, dowiadujemy się, w kogo należy wierzyć, komu zaufać, czego pragnąć i co należy czynić. On nigdy nie zwodzi człowieka, bo jest samą prawdą, drogą i życiem – wskazał duchowny.

Odnosząc się do słów Jezusa: „To jest Ciało moje” i „To jest moja Krew Przymierza”, przypomniał, że one „stanowią fundament wiary w rzeczywistą obecność Ciała i Krwi Zbawiciela”.

Metropolita dodał, że zwłaszcza w sakramentach pokuty i Eucharystii Chrystus „otwiera nam oczy serca, abyśmy nie dali się zwieść przechodzącym przez świat rewolucjom kulturowym i światopoglądowym, zwalczającym wspólnotę narodową i wspólnotę Kościoła”. – Musimy sobie to uświadomić, że Polacy bez Kościoła katolickiego nie istnieją. Gdziekolwiek są – żyją, cierpią i umierają – to wszystko składa się na naszą historię, hierarchię wartości, tradycję i tożsamość – podkreślił. Jak zauważył abp Depo, świadectwem tego są polscy patroni – od św. Wojciecha aż po św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. – To jest ta sama, jedna droga narodu i Kościoła. Dlatego chodzimy drogami naszej polskiej, ojczystej ziemi nie sami i nie przeciwko komukolwiek, ale z Chrystusem – zaznaczył duchowny.

Na zakończenie zachęcił, aby iść „za Chrystusem i z Chrystusem, za wzorem Jego Matki, Maryi, aby budować nasze życie na fundamencie Chrystusa, aby budować przyszłość naszej ojczyzny na prawdzie, aby budować cywilizację prawdziwej wolności, do której Chrystus wyswobodził człowieka”. – Z Nim złączona jest nasza przyszłość, nasze życie. W Jego ręce oddajemy to, co składa się na «dziś» i na nieznane nam jutro – powiedział abp Depo.

Reklama

Po Komunii św. odbyła się procesja eucharystyczna. Z powodu obostrzeń sanitarnych miała ona miejsce wewnątrz świątyni. Przy każdej stacji odśpiewano responsorium, Ewangelię i suplikacje, a metropolita częstochowski błogosławił Najświętszym Sakramentem. Skierował również do wiernych krótkie słowa pouczenia pasterskiego.

Maciej Orman/Niedziela

Przy pierwszej stacji, którą był srebrny ołtarz Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, uczestnicy liturgii ponownie wysłuchali fragmentu z Ewangelii wg św. Marka o ustanowieniu Eucharystii, który odczytano podczas Mszy św. W tym kontekście abp Depo powiedział, że „Ewangelii można się nauczyć na pamięć, ale trzeba doświadczyć spotkania z Chrystusem, żeby żyć Ewangelią”. Wzywał również wiernych, aby nie oddzielali codzienności od życia religijnego i nie zgadzali się na to, że tradycyjnie przeżywane dni świąteczne „nie pociągną za sobą wyboru Chrystusa i Jego zobowiązań miłości”. – Wiara, będąc spotkaniem z żywym Bogiem, wtedy dopiero będzie naszą odpowiedzią na miłość, a nie tylko tradycją, którą otrzymaliśmy od przodków – podkreślił metropolita.

Drugą stacją była kaplica Męczenników Polski. – Często możemy usłyszeć, że obozy koncentracyjne jakiegokolwiek okresu czasu, również te obecne, w ukrytych zakątkach świata, są miejscami bez Boga – przyznał duchowny. Wskazał, że postawienia krzyża zakazywano nie tylko w Auschwitz-Birkenau, ale że również nie umieszczono go w miejscu ataku na World Trade Center, określając je jako punkt zero, bez Boga. – Tak jest zawsze, kiedy człowiek stanie w miejsce Boga i odmówi Mu swojego serca i sumienia – przestrzegał. – Oby się świat nauczył, czerpiąc z ofiary Chrystusa i wszystkich męczenników każdego czasu, że poza Bogiem jest tylko otchłań i śmierć – wskazał abp Depo.

Reklama

Przy trzeciej stacji, w kaplicy Bożego Miłosierdzia, duchowny przypomniał, że „miłosierdzie jest odpowiedzią miłości Boga wobec naszej słabości, cierpień i lęków”. Za św. Janem Pawłem II powiedział, że bez względu na to, jak bardzo świat sprzeciwia się Bogu, „nikt nie wykreśli tego faktu, jakim jest Golgota i tego faktu zbawczego, jakim jest Eucharystia, która będzie sprawowana aż do końca świata”. – Dlatego patrząc się codziennie na obraz Jezusa Miłosiernego, zawierzajmy siebie i świat: Jezu, ufam Tobie! – wzywał metropolita.

Ostatnią stacją był ołtarz Matki Bożej Królowej Polski. – Któż jest bliżej Chrystusa, jeśli nie Ona, która przekazała Mu ciało i krew? – pytał arcybiskup. – Dlatego mamy prawo zawołać: Maryjo, nie przestawaj nas przybliżać do Twojego Syna, do tajemnicy Jego Ciała i Krwi w Eucharystii. Przy tej stacji i w tym mieście rozumiemy, że nie możemy nie bronić charyzmatu Maryi – charakteru Częstochowy i naszej ojczyzny. Maryjo, bądź z nami w każdy czas i prowadź nas do Syna! – prosił abp Depo.

Następnie uczestnicy liturgii wyszli z procesją na zewnątrz, aby przejść wokół bazyliki archikatedralnej. Przed jej głównym wejściem odśpiewano „Te Deum”, a metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, złożył abp. Depo życzenia z okazji 43. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich.

Na uroczystość Bożego Ciała mamy z dziećmi przygotowały na posadzce świątyni dywany kwiatowe.

Reklama

W liturgii uczestniczyły m.in.: kapituła archikatedralna, dzieci pierwszokomunijne, Żywy Różaniec, bractwo św. Józefa, siostry zakonne, Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, Akcja Katolicka i Liturgiczna Służba Ołtarza.

Komentarze liturgiczne przygotował i odczytał ks. Łukasz Połacik.

2021-06-03 15:15

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowski „Plastyk” zakończył rok jubileuszowy

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jubileusz

Magda Nowak/Niedziela

Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie zakończył 12 października 2018 r. rozpoczęty równo rok temu jubileusz 70-lecia szkoły. Zarówno inauguracja roku jubileuszowego, jak i jego zakończenie odbyły się bardzo uroczyście. Nauczyciele, uczniowie, absolwenci i goście uczestniczyli w Mszy św. na Jasnej Górze, której przewodniczył ks. Łukasz Laskowski – katecheta szkolny w koncelebrze z obecnymi i byłymi katechetami szkoły. Odczytano list abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego. Arcybiskup przypomniał w nim m.in., że tradycja pielgrzymowania „Plastyka” na Jasną Górę na początku każdego roku szkolnego rozpoczęła się przed 20. laty. Ta pielgrzymka to dziękczynienie Bogu, ale jednocześnie zawierzenie przez uczniów i grono pedagogiczne kolejnego roku nauki i pracy. – Z okazji jubileuszu, Dnia Patrona, Dnia Edukacji Narodowej życzę całej wspólnocie szkoły i wszystkim absolwentom, żebyście byli ludźmi wewnętrznymi, którzy tworzą piękno sztuki, a jednocześnie przez swoją twórczość mówią o miłości Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny. Tych spraw od własnego serca nie można oddzielać – napisał abp Depo.

Kazanie wygłosił ks. Piotr Rutkowski, który życzył szkolnej społeczności, aby wrażliwość na piękno wyrażała się w pracach uczniów i nauczycieli, by inni patrząc na owoce tej pracy mogli się zachwycić, bo jak mawiał Norwid, „piękno na to jest, by zachwycało”. Podczas Mszy św. śpiewał chór szkolny.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

- Maturzyści są uśmiechnięci, ale myślę, że i stres też jest, stąd pielgrzymka na Jasna Górę może być czasem wyciszenia, nabrania ufności i nadziei - zauważył ks. Łukasz Wieczorek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. katowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję