Reklama

Niedziela Lubelska

Żyć dla innych. Bierzmowanie w parafii Świętej Rodziny w Chełmie

Tadeusz Boniecki

W parafii Świętej Rodziny w Chełmie młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Udzielił go bp Adam Bab.

Bierzmowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej parafii. Tak jak wszystkie sakramenty, również i bierzmowanie przed przyjęciem wymaga odpowiedniego przygotowania kandydatów. Młodzież z parafii Świętej Rodziny w Chełmie została przygotowywana przez ks. Karola Mazura. Zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań było przyjęcie 1 czerwca, w Dzień Dziecka, sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Adama Baba przez liczną grupę młodzieży.

Pasterza oraz kandydatów do bierzmowania, świadków i wszystkich obecnych powitał proboszcz ks. Mirosław Bończoszek. Przypomniał słowa kierowane do młodych przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. - „Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość, to musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać w duchu ofiary i do ofiary się uzdalniać. Aby tak się stało, do tego potrzebujemy mocy Ducha Świętego. Potrzebujecie tej mocy zwłaszcza wy, wchodzący w dojrzałe życie” - powiedział ks. Bończoszek. Rodzice kandydatów do bierzmowania prosili księdza biskupa, aby wylał Ducha Świętego na ich dzieci zgromadzone w parafialnym Wieczerniku. - Sakrament bierzmowania jest pieczęcią Ducha Świętego, która otwiera na świadectwo wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Jako rodzice chcemy wspierać nasze dzieci na tej drodze - zapewnili.

Reklama

Kazanie pomogli wygłosić księdzu biskupowi sami kandydaci do bierzmowania. Bp Bab poprosił dwie osoby, aby powiedziały czym jest dla nich wiara. Jedna z dziewczyn odpowiedziała: - Wiara umacnia nas w codziennym życiu. Motywuje do wstania rano i trzymaniem się drogowskazów pokazanych przez Boga. - Wiara pozwala mi być lepszą osobą - dzieliła się druga kandydatka do bierzmowania. Ksiądz biskup podkreślił, że wiara wszystkich młodych oraz parafian jest kształtowana w kościele pw. Świętej Rodziny. - Ufam, że wtedy, gdy będziecie chcieli przejąć pałeczkę w sztafecie pokoleń i przekazać wiarę swoim dzieciom, to wszystko wydarzy się w przestrzeni Świętej Rodziny. Dzisiaj wy stanowicie święte rodziny w tej parafii i chcecie w przyszłości pozakładać święte rodziny - powiedział bp Adam Bab. Pasterz wyjaśnił, że „założyć świętą rodzinę to oznacza służbę, wejście w dar siebie”. - Wówczas radością będzie życie dla męża, żony, dzieci. Życie dla drugiego człowieka jest uszczęśliwiające - podkreślił. Prosił, aby młodzi na swoje dalsze plany życiowe przyjęli dar Ducha Świętego. Wyjaśnił jak ten dar trzeba wiązać z dalszymi planami, zamiarami przejścia przez życie na wzór Świętej Rodziny. Przestrzegał przed uleganiem egoizmowi, który jest wrogiem rodziny. Na zakończenie bp Adam Bab przypomniał, że w każdej rodzinie, w życiu każdej osoby powinno się znaleźć miejsce dla Pana Boga.

Bezpośrednio po homilii ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięciu osobom. Asystował mu proboszcz ks. Mirosław Bończoszek wraz z ks. Wojciechem Jaroszyńskim, wicedziekanem dekanatu Chełm - zachód. Po udzieleniu sakramentu bierzmowania młodzi odmówili modlitwę powszechną. Następnie przynieśli do ołtarza dary, m.in. nowy baldachim procesyjny, zakupiony przez parafian. Na zakończenie uroczystości młodzi otrzymali krzyże poświęcone przez bp. Baba. Będą im przypominały o konieczności bycia dojrzałym chrześcijaninem w codzienności. W słowie końcowym pasterz zachęcał młodych do aktywnego włączenia się w formację chrześcijańską w ramach wspólnot działających przy parafii. Poinformował też o trwających duchowych przygotowaniach do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w stolicy Portugalii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama


Reklama


2021-06-04 04:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję