Reklama

Niedziela Lubelska

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego z USA

Archiwum

Każdy jubileusz, tym bardziej diamentowy jubileusz posługi kapłańskiej, jest doskonałą okazją do wdzięczności Panu Bogu, ale także ludziom, do których Bóg posyła swoich kapłanów. W tym duchu w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork) w parafii św. Jadwigi we Floral Park, przeżywany był jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego. Jubilat świętował jednocześnie 85. urodziny oraz 25-lecie posługi w Kościele jako Prałat Honorowy Jego Świątobliwości (Monsignor).

Reklama

Uroczysta Msza św. we Floral Park pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Rockville Centre Andrzeja Zglejszewskiego, z udziałem kapłanów pracujących w tej oraz sąsiednich diecezjach, odprawiona została 15 maja 2021 r. Podczas celebracji modlono się nie tylko za dostojnego jubilata, ale także polecano te parafie, w których 60 lat jako wikariusz i proboszcz posługiwał ks. Wawerski w Polsce i USA. Nie brakło podczas homilii, wygłoszonej przez proboszcza parafii św. Jadwigi ks. Piotra Rożka, podkreślenia najważniejszych cech jubilata jak wytrwałość, oddanie Polonii oraz niestrudzony duch w ratowaniu polskich parafii.

Ksiądz Edward Wawerski urodził się 2 czerwca 1936 r. w Borkowie (archidiecezja lubelska) jako syn Michała i Stefanii Zielińskiej. Po ukończeniu „Biskupiaka” w Lublinie wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego, gdzie 9 kwietnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie przez posługę bp. Piotra Kałwy. Po święceniach został skierowany do parafii Przemienienia Pańskiego w Rachaniu. Kolejną placówką ks. Wawerskiego była parafia w Tarnogrodzie. Stamtąd w 1965 r. został oddelegowany do Różańca, gdzie tworzył nową parafię i budował plebanię. W 1973 r. ks. Wawerski podjął odważną decyzję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych do pracy wśród Polonii. Posługiwał początkowo w New Jersey, North Dacota, później jako wikariusz w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork): w parafii św. Jacka w Glen Head (1975-88), św. Jadwigi we Floral Park (1988-89), a następnie proboszcz w parafii św. Władysława w Hempstead (1989-2011) oraz jednocześnie proboszcz parafii św. Jadwigi we Floral Park (2005-11). We wszystkich tych miejscach dał się poznać jako gorliwy kapłan zatroskany o dobro parafii, budowniczy i odnowiciel świątyń.

Za swoją ofiarną pracę wśród Polonii abp Bolesław Pylak mianował go kanonikiem w 1992 r., natomiast 27 maja 1996 r. na wniosek bp. Johna R. McGann ks. Wawerski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości. Ks. Wawerskiego uhonorował także kilkukrotnie specjalnym wyróżnieniem major Glen Cove (1983, 1984, 1986, 1988). Podobne wyróżnienie przyznały mu władze powiatu Nassau County w 1990 r. Został także odznaczony tytułem „Obywatela Roku” przez gazetę „Polish American World” (1983); „Człowieka Roku” przez American Polish Association of Professionals and Businessmen (1991). Największym jednak odznaczeniem, na które jubilat zapracował podczas 60-letniej posługi, są wdzięczność i pamięć ludzi, dla których poświęcił lata pracy kapłańskiej w Polsce i USA.

2021-06-04 04:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Proces ws. nadużyć finansowych będzie kontynuowany w październiku

2021-07-27 17:54

Monika Książek

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.

Oskarżonymi przez watykańską prokuraturę są:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję