Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

ARCHIWUM

Uroczyste zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej miało miejsce 23 listopada w katedrze w Sosnowcu. Podczas Eucharystii ustanowiono też, po raz pierwszy w historii diecezji, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Ogłoszono także powstanie nowego dekanatu.

W homilii biskup Grzegorz Kaszak podkreślał, że "spotykamy się, aby wyrazić naszą wdzięczność za ten szczególny czas, w którym mogliśmy pogłębiać naszą wiarę". Wskazywał, że służyły temu wielorakie inicjatywy duszpasterskie – katechezy głoszone w 3. niedzielę miesiąca w każdej parafii, diecezjalne sympozjum "Taka jest nasza wiara", które zgromadziło ponad pół tysiąca osób, liczne pielgrzymki, szczególna formacja dzieci i młodzieży, wreszcie działania o zasięgu parafialnym.

Reklama

Mówiąc o wierze biskup podkreślał, że jest ona przede wszystkim zaufaniem Chrystusowi. "Człowiek prawdziwie wierzący ufa Panu Bogu i nieustannie sprawdza, czy jego uczucia, pragnienia, myśli, słowa i czyny zawsze i wszędzie są zgodne z Jego najświętszą wolą. Wiara jest więc trudna i wymagająca, żąda pokonywania samego siebie, przezwyciężania swoich słabości. Człowiek prawdziwie wierzący to osoba rozmodlona, praktykująca umartwienia i wyrzeczenia" – przekonywał biskup. - Choć nieraz widzimy osoby żyjące z dala od Boga i Jego przykazań, które – po ludzku sądząc – opływają w dostatki i szczęście, to jednak tylko za życie zgodne z wiarą, czeka nagroda. Życie w posłuszeństwie, w wierze uśmierza gniew Boga, oddala karę za czyny obrażające Stwórcę i będące w sprzeczności z Jego wolą" – przypominał hierarcha.

Biskup odniósł się też do bluźnierczej instalacji "Adoracja" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. "Adorując krzyż klękamy w pokorze lub padamy przed Ukrzyżowanym Jezusem twarzą do ziemi. Dlatego stanowczo domagamy się zaprzestania pokazywania ohydnych scen godzących w naszego Zbawiciela i obrażania naszych uczuć religijnych. Całym sercem solidaryzujemy się z osobami broniącymi godności krzyża i modlącymi się w warszawskim Centrum Sztuki" – mówił Biskup określając to, co się tam dzieje mianem wstydu i hańby.

Po homilii, po raz pierwszy w historii diecezji, ustanowieni zostali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej dla 13 parafii (20 mężczyzn). Będą oni pomagać kapłanom w posłudze rozdzielania Komunii w kościołach i szpitalach oraz zanosić Ją chorym do domów. Mają oni od 24 do 63 lat. Łączy ich zaangażowanie i praca na rzecz swoich wspólnot parafialnych, nierzadko także udział w ruchach i stowarzyszeniach diecezjalnych.

Na zakończenie ogłoszony został także dekret powołujący nowy dekanat w diecezji – bł. Jana Pawła II w Będzinie. Dziekanem dekanatu został ks. Grzegorz Rozpończyk (proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie-Łagiszy), wicedziekanem – ks. Piotr Pilśniak (parafia św. Katarzyny w Będzinie – Grodźcu), zaś ojcem duchownym ks. Jan Piekarski (proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Psarach).

2013-11-23 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2021: wracamy do normy?

Nikt się nie spodziewał, że 2020 r. upłynie pod znakiem pandemii COVID-19. Teraz wielu z nas ma nadzieję, że w nowym, 2021 r. nasze życie, w jego wszystkich aspektach, wróci do normy.

Stary już rok zapowiadał się nieźle. Niestety, szybko się okazało, jak złudne jest przekonanie, że wszystko (no, prawie wszystko) jesteśmy w stanie przewidzieć i na wszelki wypadek się przygotować. A jeśli nie potrafimy się przygotować, to na pewno zdołamy się uodpornić na to, co nieprzewidywalne. Niestety. W nowym roku uodpornieniu od zakażenia koronawirusem mają służyć zapowiadane szczepienia na przełomie stycznia i lutego. Oby się udało, bądźmy dobrej myśli, bo jeśli się nie uda (kto wie?) czeka nas taki rok, jak ten poprzedni.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję