Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ocalić od zapomnienia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele garnizonowym pw. Świętego Jerzego podczas Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej kapelanów katyńskich związanych z ziemią łódzką. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp polowy generał brygady Józef Guzdek. Ksiądz Biskup podkreślił, że podczas II wojny światowej Polacy dali heroiczne świadectwo bezkompromisowej wierności Bogu i Ojczyźnie. Po zakończeniu działań wojennych Rosjanie skutecznie kierowali zainteresowanie polskiej opinii publicznej na zbrodnie hitlerowskie, sami pozostając w cieniu i poza odpowiedzialnością. - Teraz trzeba przerwać tę złowrogą ciszę nad grobami ofiar stalinowskich. Trzeba pokazać bohaterstwo na nieludzkiej ziemi, którą podnosimy do miana Golgoty Wschodu.

Polacy muszą być świadomi, że mieli dwóch wrogów. Musimy sami określić nazwę swoich prześladowców, opisać ich zbrodnie i domagać się zadośćuczynienia - mówił Kaznodzieja. List skierowany do uczestników uroczystości od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN. "Odsłonięcie tablicy upamiętniające duchownych, ofiary zbrodni katyńskiej, jest naszym hołdem oddanym bohaterom. Katyń symbolizujący inne miejsca kaźni, to dla naszego narodu szczególne miejsce, miejsce poświęcone krwią najlepszych sług naszej Ojczyzny". W liście Pan Premier zwrócił też uwagę, że wśród ofiar byli także kapłani, którzy dzielili tragiczny los jeńców, nieśli im pomoc duchową, wspierali ich i towarzyszyli w drodze do śmierci.

Reklama

"Dziś jest czas by przypomnieć ich nazwiska, sylwetki, ocalić od zapomnienia i przywrócić zbiorowej pamięci. Dziś jest czas, by uczcić ważne postacie naszej historii. Katyń to wciąż niezabliźniona rana w sercach wielu Polaków".

W podziękowaniu za udział w uroczystości z prośbą o opiekę i błogosławieństwo, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika dr Paweł Michalak Wielki Prior Zakonu i Małgorzata Stępniewicz Wielki Kanclerz wręczyli Księdzu Biskupowi obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Tablicę odsłonili przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich i Instytutu Pamięci Narodowej, a poświęcił ją bp polowy.

Reklama

Na tablicy widnieją nazwiska pięciu kapłanów: ks. gen. bryg. Kazimierz Suchcicki, ks. ppłk Edward Choma, ks. ppłk Mikołaj Ilków, ks. mjr Józef Kacprzak, ks. kpt. Władysław Plewik.

Po Mszy św. za wieloletnią pomoc i współpracę bp Józef Guzdek medalem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki odznaczył Witolda Brzezińskiego, dr Pawła Michalaka oraz Henryka Brzyszcza. Medalem z okazji 30-lecia Ordynariatu Polowego zostali odznaczeni płk Jarosław Wasilewski oraz ppłk dr n.med. Andrzej Malara. Medalem "W służbie Bogu i Ojczyźnie" odznaczono m.in. ks. prał. Adama Bajera vel Bojera proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i Krzysztofa Stępniewicza Kawalera Zakonu św. Jerzego.

2021-06-08 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: XXI Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W dniach 15-17 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi dobywa się XXI Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych. – Stowarzyszenie, to organizacja, która skupia duchownych i świeckich muzyków kościelnych w naszej Ojczyźnie. Dominują tutaj księża oraz siostry zakonne, ale są tutaj także organiści, dyrygenci oraz ci wszyscy, którym na sercu leży piękno muzyki wykonywanej w naszych polskich świątyniach. – tłumaczy ks. dr Wiesław Hudek – rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję