Reklama

Niedziela Legnicka

Odnaleźć klucz do miłości

„Odnaleźć klucz do miłości” to hasło konferencji, która w sobotę 5 czerwca odbyła się w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie. Organizatorami spotkania był proboszcz parafii oraz Koło Parafialne i Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej.

Monika Łukaszów

- Dzisiejsza konferencja zorganizowana jest z trzech powodów: z racji obchodzonego Roku Św. Józefa i Roku Rodziny a także z racji Roku św. Jakuba, którego sanktuarium jest na terenie Dolnego Śląska. Przez to dzisiejsze spotkanie chcemy nawiązać do pielgrzymki Jana Pawła II z 2 czerwca 1997 r. i Jego pobytu w Legnicy. Dlatego zależało nam, aby konferencja odbyła się w terminie najbliższym tej daty. Przez nasze konferencje, które organizujemy w różnych miejscach diecezji, chcemy dbać o formację rodzin i zabiegać o to, aby rodziny zajmowały w polityce państwa i samorządu właściwe miejsce – mówi Stanisława Repa ze Stowarzyszenia Rodzin DL

Reklama

Gościem konferencji w Lubinie była pani dr Beata Bochnia, która w swoim wykładzie „Bolączki tego świata” mówiła m.in. o poprawie komunikacji w rodzinie i w relacjach międzypokoleniowych w środowisku.

- Pierwszym z poruszonych zagadnień podczas dzisiejszego spotkania to temat agresji. Czym jest i jak możemy sobie z nią radzić. W wykładzie poruszam tylko temat tak ogólnie, bowiem nasze życie społeczne jest bardzo agresywne z różnych powodów. Chcę przynajmniej móc przybliżyć się i w jakimś stopniu powiedzieć jak agresję można oswoić. Mam swoje spostrzeżenia i uważam, że spokój ducha wynika z dobrych relacji i zdrowego stylu życia, i nie myślę tutaj o dietach czy uprawianiu sportu. To jest oczywiście ważne i ja tego nie kwestionuję, ale bardziej chodzi o życie w zgodzie z naturą, której jesteśmy częścią. To są takie moje filary budowania spokoju i pokoju w sobie, oparte o duchowość, którą bardzo mocno zaniedbujemy– mówi p. Beata Bochnia

Podobna konferencja została zaplanowana na 12 czerwca, w parafii św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu.

2021-06-07 22:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję