Reklama

Niedziela Legnicka

Odnaleźć klucz do miłości

„Odnaleźć klucz do miłości” to hasło konferencji, która w sobotę 5 czerwca odbyła się w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie. Organizatorami spotkania był proboszcz parafii oraz Koło Parafialne i Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej.

Monika Łukaszów

- Dzisiejsza konferencja zorganizowana jest z trzech powodów: z racji obchodzonego Roku Św. Józefa i Roku Rodziny a także z racji Roku św. Jakuba, którego sanktuarium jest na terenie Dolnego Śląska. Przez to dzisiejsze spotkanie chcemy nawiązać do pielgrzymki Jana Pawła II z 2 czerwca 1997 r. i Jego pobytu w Legnicy. Dlatego zależało nam, aby konferencja odbyła się w terminie najbliższym tej daty. Przez nasze konferencje, które organizujemy w różnych miejscach diecezji, chcemy dbać o formację rodzin i zabiegać o to, aby rodziny zajmowały w polityce państwa i samorządu właściwe miejsce – mówi Stanisława Repa ze Stowarzyszenia Rodzin DL

Gościem konferencji w Lubinie była pani dr Beata Bochnia, która w swoim wykładzie „Bolączki tego świata” mówiła m.in. o poprawie komunikacji w rodzinie i w relacjach międzypokoleniowych w środowisku.

- Pierwszym z poruszonych zagadnień podczas dzisiejszego spotkania to temat agresji. Czym jest i jak możemy sobie z nią radzić. W wykładzie poruszam tylko temat tak ogólnie, bowiem nasze życie społeczne jest bardzo agresywne z różnych powodów. Chcę przynajmniej móc przybliżyć się i w jakimś stopniu powiedzieć jak agresję można oswoić. Mam swoje spostrzeżenia i uważam, że spokój ducha wynika z dobrych relacji i zdrowego stylu życia, i nie myślę tutaj o dietach czy uprawianiu sportu. To jest oczywiście ważne i ja tego nie kwestionuję, ale bardziej chodzi o życie w zgodzie z naturą, której jesteśmy częścią. To są takie moje filary budowania spokoju i pokoju w sobie, oparte o duchowość, którą bardzo mocno zaniedbujemy– mówi p. Beata Bochnia

Podobna konferencja została zaplanowana na 12 czerwca, w parafii św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu.

2021-06-07 22:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Tigraj: umieramy zapomniani przez świat i pozbawieni pomocy

2022-10-07 17:37

[ TEMATY ]

śmierć

głód

Etiopia

pixabay/dMz

Z dramatycznym apelem o pomoc dla umierających z głodu mieszkańców etiopskiego regionu Tigraj wystąpił jeden z tamtejszych biskupów. Podkreślił, że pomoc humanitarna nie może dotrzeć z powodu toczących się walk, a ludność cywilna jest bezprecedensowo atakowana. „Umieramy na oczach i przy milczeniu świata” – podkreślił bp Tesfasellassie Medhin. Konflikt między lokalnymi rebeliantami, a siłami Erytrei i Etiopii toczy się tam od ponad 700 dni.

Hierarcha wezwał społeczność międzynarodową „do podjęcia moralnego zobowiązania troski o ofiary wojny i do wypełnienia międzynarodowych traktatów”. Jak podkreśla, tylko w ten sposób „można zapobiec unicestwieniu milionów ludzi”. „Doświadczamy bombardowań cywilów, co jest szokujące i napełnia nas bólem” – powiedział biskup. Zaznaczył, że z powodu ciągłego ostrzału zawieszono wszelkie działania humanitarne. Jednocześnie od samego początku konfliktu wojsko etiopskie stosuje blokadę wobec Tigraju, przez co nie działają telekomunikacja, transport i opieka medyczna. Zawieszona jest także działalność szkół. Biskup podkreśla, że prosi o pomoc wszystkich: organizacje kościelne, międzynarodowych przywódców religijnych i politycznych, a także ONZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję