Reklama

Niedziela Przemyska

40-lecie kapłaństwa w Przemyślu

7 czerwca 2021 r. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się Msza Święta dziękczynna z okazji 40-lecia święceń kapłańskich rocznika 1981.

ks. Maciej Flader

Jubilaci

Jubilaci

– 40 lat temu w tej katedrze, z rąk bpa Ignacego Tokarczuka przyjęliśmy sakrament kapłaństwa. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować Panu Bogu, prosić, przepraszać za nasze ludzkie słabości, z pełną ufnością polecać się Bożej opatrzności przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego – mówił ks. Mieczysław Rusin, gospodarz uroczystości, który także świętuje 40-lecie swojego kapłaństwa.

Eucharystii przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, natomiast homilię wygłosił jeden z jubilatów bp Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

– W naszym kapłaństwie drodzy jubilaci szukamy takich odosobnionych miejsc na to, by słuchać Pana. W czasie corocznych rekolekcji, czy w osobiście podejmowanych dniach skupienia w ramach stałej formacji. Doskonale wiecie bracia w kapłaństwie, że skarb owego silentium na trwaniu przy Dobrym Pasterzu, jest dla naszej świętości konieczny. Dlatego ubywające fizyczne siły, każdego dnia bardziej nas pchają w objęcia zaufania jedynie Bożej łasce. Tym mocniej zmagajcie się o dar dla Chrystusa z waszego upływającego, życiowego czasu – mówił w homilii bp Rojek.

Reklama

Na koniec Eucharystii głos zabrał jeszcze ks. Michał Mierzwa, który wspomniał wszystkich księży, który 7 czerwca 1981 r. przyjęli święcenia kapłańskie, a którzy posługują obecnie w czterech diecezjach w Polsce: przemyskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej, a także w krajach misyjnych.

Wśród jubilatów znalazł się także posługujący w Kamerunie bp Jan Ozga, a w modlitwę włączyli się pozostali biskupi przemyscy: abp senior Józef Michalik oraz biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

2021-06-08 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra - tu nikt nie rozstaje się z różańcem

2022-10-07 14:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

- Modlitwa różańcowa to trzymanie się za rękę Matki Bożej - twierdzi o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Zgromadzone w sanktuarium wota świadczą, że modlili się na nim królowie, naukowcy, ludzie kultury i więźniowie. Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto

Już jutro Jasna Góra została włączona w modlitwę różańcową Z MARYJĄ DLA POLSKI. W ramach VII edycji tej inicjatywy różańcowej odbędzie procesja różańcowa z archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Będzie jej przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Procesja rozpocznie się na placu katedralnym o godz.15.00, a zakończy Mszą św. na Jasnej Górze o g.16.45.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję