Reklama

Niedziela Przemyska

40-lecie kapłaństwa w Przemyślu

7 czerwca 2021 r. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się Msza Święta dziękczynna z okazji 40-lecia święceń kapłańskich rocznika 1981.

ks. Maciej Flader

Jubilaci

Jubilaci

– 40 lat temu w tej katedrze, z rąk bpa Ignacego Tokarczuka przyjęliśmy sakrament kapłaństwa. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować Panu Bogu, prosić, przepraszać za nasze ludzkie słabości, z pełną ufnością polecać się Bożej opatrzności przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego – mówił ks. Mieczysław Rusin, gospodarz uroczystości, który także świętuje 40-lecie swojego kapłaństwa.

Eucharystii przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, natomiast homilię wygłosił jeden z jubilatów bp Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Reklama

– W naszym kapłaństwie drodzy jubilaci szukamy takich odosobnionych miejsc na to, by słuchać Pana. W czasie corocznych rekolekcji, czy w osobiście podejmowanych dniach skupienia w ramach stałej formacji. Doskonale wiecie bracia w kapłaństwie, że skarb owego silentium na trwaniu przy Dobrym Pasterzu, jest dla naszej świętości konieczny. Dlatego ubywające fizyczne siły, każdego dnia bardziej nas pchają w objęcia zaufania jedynie Bożej łasce. Tym mocniej zmagajcie się o dar dla Chrystusa z waszego upływającego, życiowego czasu – mówił w homilii bp Rojek.

Na koniec Eucharystii głos zabrał jeszcze ks. Michał Mierzwa, który wspomniał wszystkich księży, który 7 czerwca 1981 r. przyjęli święcenia kapłańskie, a którzy posługują obecnie w czterech diecezjach w Polsce: przemyskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej, a także w krajach misyjnych.

Wśród jubilatów znalazł się także posługujący w Kamerunie bp Jan Ozga, a w modlitwę włączyli się pozostali biskupi przemyscy: abp senior Józef Michalik oraz biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

2021-06-08 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję