Reklama

Jasna Góra: rozpoczęło się 142. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

O świadectwie wiary i roli osób konsekrowanych rozmawiają siostry zgromadzone na trzydniowych obradach, które rozpoczęły się dziś na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na Jasnej Górze

Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na Jasnej Górze

- Uważamy ten temat za bardzo ważny, ponieważ jesteśmy świadkami odchodzenia wiernych z Kościoła – powiedziała s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji.

- Jest mało powołań, właściwie brak powołań, ale jest wielka nadzieja, ponieważ Jezus obiecał, że nie opuści nas do końca tego świata - kontynuowała s. Dolores.

Reklama

S. Zok podkreśliła, że sama rola życia konsekrowanego nie tylko w Kościele, ale i w świecie nie zmieniła się i jest nią modlitwa i służba drugiemu człowiekowi, realizowana różnie, według charyzmatu danego zgromadzenia. Jednak zmienia się świat, zmieniają się ludzie a „okres pandemii i czas trudny dla Kościoła ze względu na ujawniane przypadki pedofilii sprawiły, że ludzie konsekrowani muszą żyć naprawdę przezroczyście, w świadomym ubóstwie i uczciwości, by pokazać światu, że Jezus naprawdę żyje i jest”. - Dzisiejszy człowiek, który i tak jest zraniony z wielu powodów, będzie nie tylko patrzył na nasz habit, ale na serce otwarte, na dobre słowa, a przede wszystkim czyny - podkreśliła s. Dolores.

Temat świadectwa i roli osób konsekrowanych podejmą: pallotyn bp Adrian Galbas oraz przedstawicielki zgromadzeń: małych sióstr Jezusa, sióstr zawierzenia, sióstr albertynek. Mowa będzie także o roli i świadectwie osób konsekrowanych w Nowej Ewangelizacji.

Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego mówić będzie o „Czasie dla Boga. Słuchać, by żyć i służyć innym”. Ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawi raport nt. badań o intymności, płciowości, seksualności i wynikających z nich wyzwań dla zgromadzeń.

Reklama

S. Zok zwróciła uwagę także na konieczność zmiany form działania w niektórych wspólnotach zakonnych, w których zaczyna po prostu brakować młodych sióstr. Zmienia się także proces formacji, coraz więcej jest tzw. późnych powołań, po okresie studiów czy etapie pracy zawodowej. Zauważyła też, że np. w czasach jej formacji wielki nacisk kładziono na duchowość, obecnie zwraca się także mocno uwagę na sferę psychologiczną, emocjonalną, trzeba połączyć bardziej „psychologię z teologią”.

- Dzisiaj potrzeba nam głębokiej wiary, a tej wiary już dzisiaj brakuje, i w rodzinach, i w Kościele. Co tu dużo mówić, i nam ludziom Kościoła potrzeba przywrócenia silnej, żywej, prostej wiary – zauważyła przewodnicząca Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

W Polsce mamy ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje około 17 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach. Ponadto prawie 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

2021-06-08 19:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: przepis na niezłomność - dziś prezentacja najnowszej książki o Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

książka

Co sprawia, że naród jest nie do pokonania, z czego wypływa źródło mocy Polaków oraz jaki jest przepis na niezłomność – na te pytania szukała odpowiedzi Monika Rogozińska. Książka „Polowanie na Matkę” ukazała się nakładem wydawnictwa Zakonu Paulinów Paulinianum, a dziś o 19.00 w warszawskim Centrum Prasowym Foksal odbędzie się jej prezentacja. Transmisję online ze spotkania z autorką będzie można obejrzeć na portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej: www.eKAI.pl.

„Polowanie na Matkę” to swoista kronika z dramatycznych wydarzeń z II poł. XX wieku, które doprowadziły do uwięzienia Obrazu Nawiedzenia w kopii Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, a następnie do upadku systemu komunistycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję