Reklama

Jasna Góra: rozpoczęło się 142. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

O świadectwie wiary i roli osób konsekrowanych rozmawiają siostry zgromadzone na trzydniowych obradach, które rozpoczęły się dziś na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na Jasnej Górze

Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na Jasnej Górze

- Uważamy ten temat za bardzo ważny, ponieważ jesteśmy świadkami odchodzenia wiernych z Kościoła – powiedziała s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji.

- Jest mało powołań, właściwie brak powołań, ale jest wielka nadzieja, ponieważ Jezus obiecał, że nie opuści nas do końca tego świata - kontynuowała s. Dolores.

S. Zok podkreśliła, że sama rola życia konsekrowanego nie tylko w Kościele, ale i w świecie nie zmieniła się i jest nią modlitwa i służba drugiemu człowiekowi, realizowana różnie, według charyzmatu danego zgromadzenia. Jednak zmienia się świat, zmieniają się ludzie a „okres pandemii i czas trudny dla Kościoła ze względu na ujawniane przypadki pedofilii sprawiły, że ludzie konsekrowani muszą żyć naprawdę przezroczyście, w świadomym ubóstwie i uczciwości, by pokazać światu, że Jezus naprawdę żyje i jest”. - Dzisiejszy człowiek, który i tak jest zraniony z wielu powodów, będzie nie tylko patrzył na nasz habit, ale na serce otwarte, na dobre słowa, a przede wszystkim czyny - podkreśliła s. Dolores.

Temat świadectwa i roli osób konsekrowanych podejmą: pallotyn bp Adrian Galbas oraz przedstawicielki zgromadzeń: małych sióstr Jezusa, sióstr zawierzenia, sióstr albertynek. Mowa będzie także o roli i świadectwie osób konsekrowanych w Nowej Ewangelizacji.

Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego mówić będzie o „Czasie dla Boga. Słuchać, by żyć i służyć innym”. Ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawi raport nt. badań o intymności, płciowości, seksualności i wynikających z nich wyzwań dla zgromadzeń.

S. Zok zwróciła uwagę także na konieczność zmiany form działania w niektórych wspólnotach zakonnych, w których zaczyna po prostu brakować młodych sióstr. Zmienia się także proces formacji, coraz więcej jest tzw. późnych powołań, po okresie studiów czy etapie pracy zawodowej. Zauważyła też, że np. w czasach jej formacji wielki nacisk kładziono na duchowość, obecnie zwraca się także mocno uwagę na sferę psychologiczną, emocjonalną, trzeba połączyć bardziej „psychologię z teologią”.

Reklama

- Dzisiaj potrzeba nam głębokiej wiary, a tej wiary już dzisiaj brakuje, i w rodzinach, i w Kościele. Co tu dużo mówić, i nam ludziom Kościoła potrzeba przywrócenia silnej, żywej, prostej wiary – zauważyła przewodnicząca Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

W Polsce mamy ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje około 17 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach. Ponadto prawie 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

2021-06-08 19:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza dziękczynna za beatyfikację

W żywieckiej konkatedrze 22 września odprawiono Mszę św. dziękczynną za beatyfikację bł. Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek, obecnego w Żywcu już 120 lat

Siostry Serafitki pod koniec XIX wieku założyły w Żywcu ochronkę dla dzieci przy ul. Sobieskiego. Jak podkreślił w kazaniu podczas Mszy św. 22 września w żywieckiej konkatedrze ks. inf. Władysław Fidelus, służba najmłodszym i najbardziej potrzebującym to główne cele tego Zgromadzenia. Siostry pracują na rzecz ludzi niesamodzielnych, nieuleczalnie chorych, osób starszych i upośledzonych dzieci, angażują się też w pracę jako katechetki, pielęgniarki, przedszkolanki, kancelistki, organistki. Obecnie Siostry Serafitki oprócz Polski pracują we Włoszech, Francji, Szwecji, Białorusi, Ukrainie, USA i Algierii. W Żywcu są katechetkami w żywieckich szkołach, pomagają w zakrystii, a przede wszystkim prowadzą przedszkole przy ul. Sobieskiego. O losach tej placówki edukacyjnej mówił w kazaniu ks. inf. Władysław Fidelus. Przypomniał o wizytacji w 1964 r. arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który mówił wówczas m.in. o odebraniu Siostrom Serafitkom prowadzenia przedszkola przez komunistyczne władze.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję