Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Rodzice katechetami dziecka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

- Obok Chrztu świętego, który bywa bramą do wszystkich sakramentów, przez który rodzimy się do życia Bożego i który stanowi drogę człowieka wierzącego do spotkania z Chrystusem, Komunia święta jest tak naprawdę przygotowaniem i wejściem w największą tajemnicę naszej wiary, w tajemnicę Eucharystii, zjednoczenia sakramentalnego z Chrystusem, w Jego Ciele i Krwi - tłumaczył ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Reklama

Przygotowania do Pierwszej Komunii świętej obejmują trzy lata katechezy szkolnej. Najważniejszy jest jednak ostatni rok. Ze względu na panującą pandemię obecność na Mszach świętych niedzielnych w katedrze zostały jesienią i zimą znacznie ograniczone. Obok nauczania zdalnego księża i katecheci szukali różnych możliwości przygotowania dzieci. - Pisałem listy do rodziców z prośbą, by uaktywniali swoje możliwości i obecność w kontakcie z dziećmi w przygotowaniu do Pierwszej Komunii świętej. Podałem też adresy linków do filmów specjalnych, które archidiecezja przygotowała. Stąd też powróciło przez tę pandemię to prawdziwe pojęcie, że pierwszymi nauczycielami, pierwszymi wychowawcami i pierwszymi katechetami dziecka są rodzice i dziadkowie jako pomocnicy rodziców - podkreślił ks. Ireneusz.

W tym roku dzieci do Pierwszej Komunii świętej przystępowały w małych grupach w soboty w godzinach popołudniowych. Ksiądz Proboszcz wyraził wielką radość, że w tych trudnych czasach rodzice fantastycznie zdali egzamin przygotowując dzieci.

Posiłkowali się katechetami, księżmi, dziadkami, ale najważniejszymi nauczycielami dla swoich dzieci w przygotowaniu do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej byli rodzice.

2021-06-10 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: za posłaniem do ewangelizacji kryje się miłosierdzie Boga!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak chcesz iść do ewangelizacji, to masz iść i zanieść doświadczenie Boga miłosiernego. Nikt nie daje tego, czego sam nie posiada. Odejście ks. Artura czytamy jako kolejne jego wyjście do ewangelizacji. Bóg tą śmiercią woła do nas i pokazuje jak bardzo się nad nami zmiłował jak nas rozgrzeszył, jak nas ze sobą jedna. On mówi do nas idźcie, idźcie – potrzeba żebyście poszli! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję