Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bóg potrzebuje nas do tego, by mógł służyć ludziom coraz lepiej, coraz bardziej!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! – mówił abp Ryś.

W tym roku mija 20. rocznica święceń prezbiteratu duchownych, którzy swoje „chcę” wypowiedzieli wobec Boga i Kościoła 9 czerwca 2001 roku w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Z tej okazji w Kolegiacie Łaskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła miał miejsce uroczysty jubileusz, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wraz z metropolitą łódzkim dziękczynną Eucharystię za dar powołania i kapłaństwa koncelebrowało 14 księży jubilatów.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz zwracając się do duchownych powiedział między innymi: - Bóg chce posłużyć człowiekowi. To jest perspektywa bardzo nam potrzebna. Nam się wydaje, że my służymy Bogu. Można by w rocznicę święceń zachwycać się – jak to fantastycznie obecni tutaj księża 20 lat służą Panu Bogu, ale prawda jest taka, że przez te 20 lat Pan Bóg służy wam i jest w tej posłudze absolutnie wierny. Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! Nie jesteśmy od niczego innego jak od tego, by być pośrednikami pomiędzy Duchem, a ludźmi! – podkreślił kaznodzieja.

- W rocznicę święceń musimy robić rachunek sumienia nie tylko z tego, czy nasze życie jest – czy w ogóle jest – służbą, ale z tego, czy jest służbą wobec ducha. Na ile nasze receptory wiary mamy nastawione na Niego, a na ile jesteśmy przywiązani do form, sposobów, które nam się wydają słuszne – schematów działania. Czy widać nowość Ducha w naszym działaniu, czy nie widać? Czy ta nasza posługa w Kościele ma ten walor świeżości, nowości, inwencji – nie mogę dotrzeć do ludzi, to szukam nowego sposobu - czy nie? – pytał duchownych abp Grzegorz.

Kończąc homilię łódzki pasterz powiedział – lepiej w swoim życiu i w realizacji kapłaństwa oprzeć na Duchu niż na wszystkich swoich literalny interpretacjach – takich czy innych – praw! – zakończył.

Reklama

Jubileusz 20 – lecia Święceń Kapłańskich obchodzą następujący kapłani:

 - ks. Piotr Borowiec – wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego
 - ks. Piotr Ciącio – wikariusz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach
 - ks. Jan Czekalski – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi
 - ks. Tomasz Estkowski – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy w Budzynku i parafii św. Floriana w Domaniewie
 - ks. Robert Kaczmarek – wikariusz parafii pw. Opatrzności Bożej w Łodzi
 - ks. Marek Kostrzewa – wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi
 - ks. Mariusz Kuligowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bełchatowie
 - ks. Paweł Kutynia – proboszcz parafii pw. św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach
 - ks. Andrzej Mielczarek – wikariusz parafii pw. św. Anny w Łodzi
 - ks. Paweł Sobstel – kapelan szpitala oo. Bonifratrów w Łodzi
 - ks. Zenon Stochla - wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi
 - ks. Artur Trznadel - wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi
 - ks. Michał Tyszecki - wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim
 - ks. Piotr Urbaniak – wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku

2021-06-10 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sędziejowice: Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Piątkowy wieczór dla Województwa Łódzkiego okazał się pasmem intensywnych burz i opad deszczu. W wyniku czego doszło do poważnych zniszczeń na terenie dekanatu łaskiego w miejscowości Sędziejowice. W wyniku ostatnich wydarzeń atmosferycznych trąba powietrzna przyniosła zniszczenia dla ok 60 domów.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję