Reklama

Niedziela Lubelska

Wierzbica. Bierzmowanie w blasku Prymasa Tysiąclecia

Grzegorz Jacek Pelica

W poniedziałek 7 czerwca bp Józef Wróbel udzielił sakramentu bierzmowania grupie uczniów szkoły podstawowej z parafii Wierzbica i Syczyn. Uroczystość miała miejsce w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy.

Przypominając o przygotowaniu Kościoła w Polsce do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, bp Wróbel przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia na tle mrocznych czasów realnego socjalizmu. Przywołał barwne epizody z dzieciństwa i młodości Sługi Bożego, burząc nieprawdziwe wyobrażenia i mity, które rzutują i dzisiaj na stosunek zauroczonych swoimi dziećmi młodych rodziców, niedostrzegających realnych wyzwań i autentycznych problemów dorastającej młodzieży. Nie pozwala to na kształtowanie dojrzałych postaw i zachowań, przygotowujących do odpowiedzialności w życiu społecznym i rodzinnym. Generuje postawy roszczeniowe wobec szkoły i Kościoła, a potem wobec osoby, z którą trzeba dzielić małżeńskie powołanie.

Reklama

W tak potrzebnej wszystkim pokoleniom refleksji, ksiądz biskup ukazał trudną drogę kapłańską ks. S. Wyszyńskiego, któremu nie oszczędzono szykan i więzienia. Przypomniał, że inspiracje do diametralnej przemiany swojej postawy Prymas Tysiąclecia zawdzięczał rodzicom, ich świadectwu wiary i modlitwy, przywiązania do Matki Bożej i Jej serdecznego spojrzenia. - Jakże każdy człowiek w oczach Bożych musi być ważny! - zastanawiał się na progu dojrzałej posługi Bogu i ludziom, podejmując studia z prawa i nauk społecznych. Dlatego człowiekowi należy okazywać szacunek, szanując jego fundamentalne prawa i godność, które były deptane w czasach komunistycznych - powiedział bp Wróbel. - Jak pomóc w rozwoju Polski, w wychodzeniu z zaprogramowanej biedy materialnej i moralnej, a z drugiej strony uniknąć kolejnego rozlewu krwi? To kwestie, z którymi zmagał się Prymas Polski na tle krwawej rewolucji na Węgrzech. A przecież szanować ludzką godność i prawa człowieka to nic innego jak realizować przykazanie miłości bliźniego, którego uczy nas Pan Jezus w Ewangelii. Oszukiwać, okłamywać, zniesławiać drugiego człowieka to deptać jego godność i prawa! - przypominał ksiądz biskup za kard. Wyszyńskim, który głosił rocznie ok. 600 kazań, z czego 75% poświęcał tematyce społecznej, ucząc kultury życia społecznego.

Bierzmowani prosili, aby każda parafia była wspólnotą wiary i miłości, przyciągającą do Boga tych, którzy tracą wiarę przez brak miłości wzajemnej. Modlili się o rozwijanie darów Ducha Świętego i mężne świadectwo obecności Boga w świecie. Podziękowania za przygotowanie do sakramentu skierowano pod adresem proboszcza ks. Krzysztofa Proskury, ks. Grzegorza Garbacza, dotychczasowego katechety w Wierzbicy, który podjął nowe wyzwania w parafii Wirkowice i katechetki Haliny Rybaczuk. Słowa wdzięczności przyjął ks. Zbigniew Szcześniak z Cycowa i ks. Ryszard Dębowski z Syczyna; tam rodzice ofiarowali ławki przed kościołem. Świątynia w Wierzbicy otrzymała od rodziców i chrzestnych dzieci I-komunijnych i bierzmowanych witraż „chorych nawiedzać”. Poświęcając pamiątkowe krzyżyki, bp Wróbel życzył młodym, aby przyjmując inspiracje Ducha Świętego szli przez życie czyniąc to, co dobre, piękne i szlachetne.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2021-06-11 05:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję