Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je nam uporządkować?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

10 czerwca 2006 roku w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi z rąk księdza arcybiskupa Władysława Ziółka – ówczesnego metropolity łódzkiego - Święcenia Kapłańskie otrzymało 10 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

W 15. rocznicę święceń – w kaplicy duszpasterstwa akademickiego „PIĄTKA” Mszę Świętą dziękczynną za dar kapłaństwa wraz z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem koncelebrowali dostojni księża jubilaci.

Reklama

Metropolita łódzki zwracając się do księży jubilatów odniósł się do dzisiejszej liturgii Słowa Bożego, w której wskazał na to, że - Bóg się w nas wpatruje i między nami, a Nim nie ma zasłony, i wtedy my możemy być dla Niego zwierciadłem, w którym się On odbija. Twarz Boga, która się w nas odbija, to jest konkretnie twarz Jezusa Chrystusa naszego Pana, który jest miłosierny. To czytanie mówi nam o ważnym sposobie przeżywania naszego kapłaństwa i 15 lat to jest wystarczająco dużo, by to odkryć. Jeśli nie stwarzamy Jezusowi takiej przestrzeni czasowej, by się mógł w nas przeglądać, by się mógł w nas odbić - właśnie On, który jest Miłosierdziem, to tak naprawdę nie za bardzo mamy z czym wyjść do ludzi. Jeśli mamy być wewnątrz tego Jezusowego działania, to liczy się w tym jacy jesteśmy, i jacy się stajemy przez to, że się wystawiamy na to spotkanie z Jezusem tak, by się on mógł się w nas odbić! To nie jest tylko pytanie o to jak odprawiamy, ale to jest pytanie o to: ile mamy czasu na pobycie z Jezusem na adoracji? To znaczy - jesteś przed tą Hostią tak długo, aż zaczniesz się do niej upodabniać. – podkreślił duchowny.

- To, że sprawujemy Eucharystię, to jest nasza czynność centralna. W zapisie Mateuszowym słyszymy, że droga na Eucharystię, to jest droga ku sędziemu. Właściwe jest, że gdy udajemy się na Eucharystię, to poddajemy się osądowi przez Sędziego, którym jest Pan. Jeśli Eucharystia nie potrafi mnie w sposób właściwy osądzić, to już nic innego nie potrafi. Jak Eucharystia nam nie uporządkuje życia, to co ma je uporządkować? Na pewno nie zalecenia, zakazy czy sankcje biskupa! – zauważył duchowny

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział również księża, którzy wraz jubilatami wspólnie rozpoczynali drogę seminaryjną.

Reklama

Swój jubileusz15-lecia Święceń obchodzą:

• Ks. Jarosław Adamiak – wicerektor Kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim

• Ks. Łukasz Burchard – kapelan arcybiskupa metropolity łódzkiego i wykładowca w WSD w Łodzi

• Ks. Marek Kołosowski – posługujący w Kanadzie

• Ks. Mariusz Lach – wikariusz parafii pw. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie

• Ks. Tomasz Mackiewicz – wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łasku – Kolumnie

• Ks. Piotr Mieloszyński – ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

• Ks. Patryk Nowak – wikariusz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Łodzi

• Ks. Piotr Stępień – wikariusz filipińskiej parafii pw. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim

• Ks. Albin Żaba – wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi

2021-06-12 07:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: IV Światowy Dzień Ubogich

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W Łódzkiej Archikatedrze obchody rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. W Uroczystej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele organizacji, które w swojej codzienności pracę kierują na rzecz ubogich - Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowej Stacji Opieki Bonifratrów, Siostrami Misjonarkami Miłości, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupy na Pietrynie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję