Reklama

Niedziela Lubelska

Skwer prof. Kazimierza Górskiego

Camerata Lubelska

Skwer przy ul. Organowej 7 w Lublinie będzie nosił imię prof. Kazimierza Górskiego.

Wybitny znawca muzyki chóralnej, dyrygent i kompozytor oraz nauczyciel i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków, przez wiele lat mieszkał na Czechowie. Przemierzał pobliskie ulice, których nazwy związane są ze światem muzyki, a patronami znani i cenieni artyści. O nazwanie jego imieniem skweru, nieopodal którego mieszkał, zabiegali przyjaciele „Cameraty Lubelskiej”. - Naszemu miastu i innym ośrodkom pozostawił bezcenny dar swoich entuzjastów śpiewu chóralnego, których przez lata nauczył niezwykłej miłości do muzyki chóralnej - podkreślają.

Reklama

Kazimierz Górski urodził się w 1944 r. w Rakowie, a zmarł 30 kwietnia 2009 r. w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 r. profesor zwyczajny.

Prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, ponad 35 lat kierując chórami lubelskimi. W 1969 r. reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971-1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął intensywną działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą. Koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA. Kanadzie, Australii, Izraelu. Wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2001 r. założył przy Wydziale Artystycznym UMCS wokalno-instrumentalną „Cameratę Lubelską”, którą prowadził do ostatnich dni życia.

Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe. Repertuar miał bogaty i różnorodny, od dzieł renesansowych po współczesne. Do najważniejszych osiągnięć wzbogacających kulturę muzyczną należą opracowania na podstawie zapomnianych rękopisów i pierwsze wykonania religijnych dzieł kompozytorów staropolskich ( m.in. Jana Wańskiego, Stabat Mater i litanii Józefa Zeidlera) oraz liczne opracowania muzyki współczesnej m.in. kompozycji R. Calmela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego. W 2007 r. zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Diverimento”. Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych, niektóre z nich utrwalił fonograficznie. Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Był członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów i Zespołów Instrumentalnych przy Ministerstwie Kultury oraz Komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta.

Reklama

Za wybitne osiągnięcia i zasługi odznaczony był wieloma nagrodami i odznaczeniami: Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury RP, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodą Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznaką za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznaką Akademii Medycznej w Lublinie, Medalem „Za zasługi dla KUL” oraz Dyplomem Uznania od Senatu Kanady.

„Camerata Lubelska” zaprasza na oficjalne otwarcie skweru w sobotę, 12 czerwca, o godz. 13.00. Następnie o godz. 16.00 w kościele akademickim KUL odbędzie się Msza św. w intencji śp. prof. Kazimierza Górskiego.

2021-06-11 17:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję