Reklama

Niedziela Wrocławska

Jezus chce nas przytulić do swojego Serca

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu wierni modlili się podczas Sumy odpustowej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił proboszcz parafii, o. Janusz Śliwa, jezuita.

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Janusz Śliwa, proboszcz parafii

Eucharystii przewodniczył o. Janusz Śliwa, proboszcz parafii

W homilii nawiązał do sceny z Jezusem przytulającym dzieci. – Tym małym dzieckiem był m.in. Ignacy Antiocheński, który później został świętym i w roku 107 poniósł śmierć męczeńską, rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, że Ignacy, będąc chłopcem, bardzo często prowadził do miejsca, w którym spotkał Jezusa i wskazywał: „Popatrzcie, to jest miejsce, gdzie Jezus wziął mnie w ramiona i przycisnął do swojego Serca”. Niech ta piękna tradycja posłuży nam dzisiaj. Ignacego Antiocheńskiego Jezus przycisnął do swojego Serca, ale to samo dzieje się z nami na płaszczyźnie duchowej. Jezus chce każdego z nas przycisnąć do swojego Serca – mówił o. Śliwa i podkreślił, że tajemnica Serca Jezusowego najpełniej objawiła się na krzyżu, gdzie zostało ono przebite włócznią żołnierza.

Czym jest serce? – pytał jezuita i przypomniał, że Biblia mówi, iż jest to miejsce, w którym człowiek myśli, osądza, czuje i decyduje. Tam znajduje się całe bogactwo człowieka. Tak samo jest z Boskim Sercem Pana Jezusa, które ofiarował nam na krzyżu.

Reklama

– Dlatego mamy to Serce Pana Jezusa kontemplować, bo w Jego kontemplacji ukazuje się głębia Bożej miłości. W kontemplacji Serca Jezusa ukazują się wszystkie tajemnice naszej wiary – nauczał ojciec proboszcz i zwrócił uwagę, że kult Serca Jezusowego ma 2 ważne aspekty – poświęcenia i wynagrodzenia. – Miłość Jezusa jest zraniona, dlatego wynagrodzenie jest obok poświęcenia fundamentem tego kultu – mówił o. Śliwa.

Zauważył następnie, że nasze osobiste poświęcenie się Sercu Jezusowemu ma nas uchronić przed różnymi złymi ideologiami zagrażającymi naszemu życiu duchowemu. Przede wszystkim jednak ma pozwolić na zaczerpnięcie sił z tego gorejącego ogniska miłości, jakim jest Boże Serce.

– Nasza świątynia jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlatego to jest szczególne miejsce łask, które są nam udzielane. Powracając do św. Ignacego Antiocheńskiego, możemy za nim powiedzieć, że jest to miejsce, w którym Jezus wziął nas w ramiona i przycisnął do swojego Serca – zakończył proboszcz parafii.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo ku czci Serca Jezusowego wraz z litanią, aktem wynagrodzenia i procesją. W łączności z Episkopatem Polski, który w jezuickiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponawiał w setną rocznicę Akt Poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, uczynili to też wierni w świątyni przy Alei Pracy.

2021-06-11 23:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję