Reklama

Diecezja radomska ma nowego Pasterza

Niedziela Ogólnopolska 23/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po siedmiu miesiącach oczekiwań - po tragicznej śmierci nieodżałowanej pamięci bp. Jana Chrapka - diecezja radomska ma wreszcie nowego Pasterza. W sobotę 25 maja br. w godzinach popołudniowych ks. prał. Zygmunt Zimowski - dotychczasowy pracownik Kongregacji Nauki Wiary - przyjął z rąk kard. Josepha Ratzingera - prefekta Kongregacji Nauki Wiary - sakrę biskupią i jednocześnie odbył uroczysty ingres do katedry radomskiej. Współkonsekratorami byli: pierwszy biskup radomski Edward Materski oraz nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk.

Ta niecodzienna uroczystość zgromadziła w radomskiej katedrze wielu znakomitych gości z kraju i z zagranicy. Przybyli m.in.: kard. Fiorenzo Angelini - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Józef Glemp - prymas Polski, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, bp Piotr Libera - sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. Było także blisko 40 arcybiskupów i biskupów z Polski, Włoch i Niemiec oraz kilkuset kapłanów z diecezji radomskiej, tarnowskiej i sandomierskiej.
Wielotysięcznej rzeszy wiernych nie mogła pomieścić radomska katedra, która wypełniła się po brzegi, tak więc kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystości przed świątynią, gdzie sprowadzone specjalnie z Warszawy telebimy zostały ustawione na odpowiednich podwyższeniach, dzięki życzliwości leśników, żywo włączonych w przygotowania.
Uroczystość poprzedziło spotkanie Biskupa Nominata z Kolegium Konsultorów, w czasie którego dotychczasowy administrator diecezji - bp Stefan Siczek przekazał w ręce nowego Biskupa odpowiedzialność za rządy diecezji. Biskup Nominat wobec Kolegium przedstawił papieski dokument powołujący go na biskupa diecezji radomskiej. Odpowiednie dokumenty sporządzone przez kanclerza Kurii - ks. Edwarda Poniewierskiego zostały podpisane przez wszystkich uczestników spotkania. Następnie uformowała się procesja, która wyruszyła z domu parafialnego przy ul. Sienkiewicza do katedry.
Przed rozpoczęciem uroczystości do nowo mianowanego Biskupa przemówił bp Stefan Siczek: "Radom i diecezja witają Waszą Ekscelencję otwartym sercem, w duchu nadprzyrodzonej wiary i szczerego oddania. Ziemia radomska nasycona jest żywą wiarą przodków, usiana maryjnymi sanktuariami, pracowitością świętych kapłanów, osób konsekrowanych i wspaniałych ludzi świeckich". Ksiądz Biskup stwierdził dalej, że ziemia radomska dotknięta została również, szczególnie w ostatnich latach, cierpieniem świata ludzi pracy, a także krwią męczenników - Ksiądz Biskup miał zapewne na myśli zmarłego w wyniku wydarzeń radomskich ks. Romana Kotlarza.
Po obrzędach wstępnych, odczytaniu nominacji papieskiej i przedstawieniu całemu zgromadzeniu liturgicznemu kandydata do święceń kazanie wygłosił Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Przybliżył istotę urzędu posługiwania biskupiego. Powiedział, że ks. Zygmunt Zimowski jest pierwszym biskupem w nowym tysiącleciu, który przyjmuje sakrę biskupią na terenie Polski, i czwartym z kolei biskupem (po bp. Adamie Odzimku, Marianie Zimałku i Stefanie Siczku), który święcenia biskupie przyjmuje w radomskiej katedrze. "Przyjmujemy Biskupa Zygmunta z otwarym sercem. Przyjmujemy go jako reprezentanta nowego pokolenia biskupów XXI wieku. To jest nowa nadzieja, to są nowe perspektywy dla całego Kościoła powszechnego" - mówił Ksiądz Prymas.
W dalszej części uroczystości - po złożeniu przez Biskupa Elekta przyrzeczenia, odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, nałożeniu przez Głównego Szafarza i zgromadzonych biskupów rąk na głowę Biskupa Elekta, modlitwie święceń i namaszczeniu jego głowy, przekazaniu księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich - miało miejsce uroczyste homagium, czyli akt poddania się władzy nowego Ordynariusza. Podchodzący kapłani i ludzie świeccy mogli ucałować pierścień nowego Pasterza diecezji, dając w ten sposób znak gotowości do ścisłej współpracy pod jego kierownictwem.
Pod koniec kilkugodzinnej uroczystości głos zabrał nowo wyświęcony Biskup. Zazwyczaj w tym pierwszym wystąpieniu jest mowa o programie duszpasterskim i koncepcji kierowania diecezją. W słowie Biskupa Zygmunta ideę przewodnią - którą streścił w motcie swojego zawołania biskupiego: Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć - dało się odczytać w takich oto deklaracjach: "Przychodzę do Was, aby Wam głosić nie mądrość ludzką, lecz mądrość Chrystusowego krzyża, który jest znakiem miłości i nadziei dla współczesnego świata; przychodzę z otwartym sercem, aby Wam służyć; przychodzę do Was z poczuciem własnej słabości. Dlatego proszę Boga o świętość i wytrwanie za przyczyną błogosławionych kapłanów ziemi radomskiej oraz za przyczyną sługi Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Przychodzę do Was z tą dobrą wolą, aby Wam służyć, i to zawsze, niezmordowanie, na wzór Dobrego Pasterza. Nie snuję wielkich planów, pragnę jednego - z pomocą łaski Bożej podtrzymać i pomnożyć to ogromne dobro, które tutaj zostało ugruntowane rękami i sercem moich poprzedników, biskupów i kapłanów, a w ostatnich latach przez mądrość i ofiarę tragicznie zmarłego Biskupa Jana, mojego serdecznego przyjaciela".
W końcowej części swojego wystąpienia wzruszająco przemówił do dwóch nieobecnych na uroczystości matek: do swojej matki i do matki swojego poprzednika, bp. Jana Chrapka. Obu podziękował za trud, poświęcenie i matczyne serce.
W języku włoskim, niemieckim i angielskim zwrócił się z serdecznym słowem wdzięczności do swoich gości, przyjaciół i rodziny - którzy tak licznie na tę uroczystość przybyli.
Następnie główny konsekrator - kard. Ratzinger wezwał wszystkich do modlitwy za nowego Biskupa radomskiego. "Wzywam Was, abyście swoją modlitwę, dar Waszych cierpień i niedostatków ofiarowali za Waszego Biskupa. Ty wiesz, Biskupie Zygmuncie, jak bardzo oczekiwaliśmy w Rzymie dzisiejszego dnia. Jesteśmy mocno przekonani, że taka była wola Boża, aby Tobie zostało powierzone przewodzenie diecezją radomską. Przyrzekamy, że zawsze będziemy o Tobie w modlitwie pamiętać i ofiarowywać dar swoich cierpień, gdziekolwiek będzie nam dane być i jakąkolwiek posługę wykonywać. Zapewniamy Cię o naszej braterskiej bliskości" .
Na uwagę zasługuje również słowo wypowiedziane przez Nuncjusza Apostolskiego, który - życząc nowemu Biskupowi spełnienia się w radomskim Kościele - wskazał na współkonsekratora nowego Biskupa - biskupa seniora Edwarda Materskiego. Zwrócił uwagę na jego wielkie zasługi dla nowo utworzonej diecezji, wyrażające się m.in. w zbudowaniu Seminarium Duchownego oraz dużej liczby kościołów i kaplic, jak również zasługi dla całego Kościoła w Polsce. Te ciepłe słowa przyjęte zostały z wielką radością przez uczestników uroczystości. Tak bardzo lubianemu przez wszystkich Biskupowi Seniorowi zgotowano wielominutową owację na stojąco.
Po uroczystości Ksiądz Prymas poświęcił pomnik Prymasa Tysiąclecia, wzniesiony przed radomską katedrą. Mierzący ponad trzy metry posąg z brązu, autorstwa młodego radomskiego artysty - Dominika Wdowskiego, przedstawia postać Prymasa Wyszyńskiego trzymającego w rękach obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Przypomnieć należy, że to właśnie tu, w Radomiu, w ówczesnym kościele Mariackim, Maryja wróciła na szlak nawiedzenia - wykradziona wcześniej z Jasnogórskiego Sanktuarium, gdzie była pilnie strzeżona przez ówczesne władze. Dokonał tego w 1972 r. ks. Józef Wójcik, dzisiaj infułat i proboszcz w Suchedniowie.
Do uświetnienia uroczystości konsekracyjnej, która - jak zgodnie twierdzili uczestnicy - była perfekcyjnie przygotowana, przyczyniły się chóry i zespoły muzyczne: Chór Miasta Radomia "Sancti Casimiri Cantores Radomienses" (pod dyrekcją ks. prof. Wojciecha Szarego), "Schola Gregoriana" oraz Chór "Cantores Ecclesiae Radomiensis" z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (pod dyrekcją ks. prof. Dariusza Rota). Wystąpiły również trzy orkiestry: Orkiestra Wojskowa Wojsk Lotniczych i Ochrony Powietrznej w Radomiu (pod dyrekcją por. Sławomira Ćwieka), Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Grandioso" i Orkiestra Smyczkowa "Divertimento" Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (pod dyrekcją Zdzisława Włodarskiego).
Dalsza część uroczystości miała miejsce w gmachu Seminarium Duchownego, gdzie do późnych godzin nocnych przedstawiciele władz miast i gmin diecezji, ruchów społecznych i stowarzyszeń, zakładów pracy, a także rodzina, przyjaciele i znajomi chcieli uścisnąć dłoń Księdzu Biskupowi i złożyć najlepsze życzenia.
Następnego dnia, w niedzielę 26 maja, bp Zygmunt Zimowski wraz z kard. Josephem Ratzingerem oraz liczną grupą przyjaciół i bliskich osób udał się na Jasną Górę, gdzie o godz. 12.00 miała miejsce uroczysta koncelebra, podczas której nowo wyświęcony Biskup zawierzył Matce Bożej swoją diecezję i swoje pasterskie w niej posługiwanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Siejba Słowa na Peryferiach. Głos prawdy w erze dezinformacji

2024-04-29 08:46

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

siejba słowa na peryferiach

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siejba słowa na peryferiach

Siejba słowa na peryferiach

"Życzę, aby Czytelnicy tych codziennych sentencji znaleźli coś dla siebie, co ich przybliży do Pana Boga i drugiego człowieka" – napisał bp Ignacy Dec w siódmym tomiku Siejby Słowa na Peryferiach.

W najnowszej publikacji bp Ignacy Dec zbiera swoje refleksje i myśli, które regularnie publikuje w przestrzeni medialnej, głównie na popularnej Platformie X, dawniej znanej jako Twitter. Siódmy już tom serii prezentuje Twitty z roku 2023, ukazujące się w postaci cyfrowej, a teraz zebrane i opublikowane w wersji papierowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję