Reklama

Z Rumunii

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarł kard. Todea - symbol umęczonego Kościoła

Na kilka dni przed swymi 90. urodzinami, 22 maja br., zmarł rumuński kardynał Alexandru Todea. Emerytowany metropolita Kościoła greckokatolickiego Rumunii był jedną z czołowych postaci umęczonego Kościoła w Europie Wschodniej w czasach komunistycznych. Sakrę biskupią przyjął w podziemiu w 1950 r., w szczytowym okresie stalinowskich prześladowań Kościoła. W komunistycznych więzieniach spędził 14 lat, a 27 lat - w areszcie domowym.
Gdy na początku 1990 r. Kościół greckokatolicki mógł ponownie działać w Rumunii, Jan Paweł II mianował go metropolitą FaSgaSras Alba Julia, a następnie, w 1991 r., kardynałem. Po przebytym wylewie, ze względu na zły stan zdrowia, kard. Todea ustąpił z urzędu, w 1994 r., i zamieszkał w skromnym mieszkaniu w Reghinie. Dla rumuńskich grekokatolików pozostał jednak zawsze ich zwierzchnikiem duchowym.

Biskupi ostrzegają przed wojną z Pakistanem

Konferencja Biskupów Katolickich w Indiach ostrzegła przed wojną z Pakistanem. "Konflikt w Kaszmirze należy rozwiązać na drodze pokojowej i w duchu dialogu" - stwierdzili biskupi w swoim oświadczeniu, ogłoszonym 25 maja br. w Delhi. Zwrócili uwagę, że również walkę z terroryzmem można prowadzić tylko wspólnie, na podstawie wzajemnych uzgodnień.
Biskupi skierowali apel do rządów Indii i Pakistanu. Przypomnieli w nim, że w przeszłości w regionie granicznym między oboma krajami straciły życie setki osób. Stwierdzili też, że wojna prowadzi tylko do dalszego przelewu krwi niewinnych ludzi. Katoliccy biskupi Indii uważają, że oba zwaśnione kraje nie powinny prowadzić ze sobą wojny wobec panującej w nich nędzy mieszkańców.
Indie i Pakistan, będące w posiadaniu broni atomowej, od 1947 r. już trzykrotnie prowadziły wojny o Kaszmir.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Armia izraelska znów okrążyła Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Armia izraelska okrążyła rankiem 27 maja br. Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Jako cel akcji podaje się chęć przeszkodzenia kolejnemu ukryciu się w świątyni uzbrojonych Palestyńczyków. Według informacji naocznych świadków - żołnierze w opancerzonych pojazdach wjechali na Plac Żłóbka przed bazyliką oraz do obozu dla uchodźców Deheisze.
Gwardian Franciszkanów sprawujących opiekę nad Bazyliką Narodzenia Pańskiego - o. Johannes Simon poinformował w rozmowie telefonicznej z niemiecką agencją katolicką KNA, że nad miastem krążyły helikoptery. Ścisła blokada bazyliki przez wojsko izraelskie uniemożliwiała wiernym dojście do świątyni na nabożeństwa. Do bazyliki nie mogli też dostać się pracujący tam robotnicy.
Minister obrony Izraela Benjamin Ben-Eliezer 26 maja br. zapowiedział w Jerozolimie, że najazdy izraelskie na miasta palestyńskie będą kontynuowane. "Tego rodzaju operacje mają stanowić odpowiedź na samobójcze ataki palestyńskie" - stwierdził izraelski minister.

Reklama

Uprowadzono księdza katolickiego i jego 60 niewidomych podopiecznych

W Liberii został porwany ksiądz katolicki z Wielkiej Brytanii oraz 60 niewidomych, którymi się opiekuje. Według informacji brytyjskiej rozgłośni radiowej BBC, ks. Gerry Jenkins pracuje w regionie Tubmanburg na północ od stolicy kraju Monrovii. Ambasada Wielkiej Brytanii miała z nim kontakt zanim do regionu wkroczyli partyzanci.
Ks. Jenkins pracuje od 30 lat w Liberii, niosąc pomoc ofiarom wojny domowej. Według informacji BBC, kapłan próbował wyprowadzić grupę niewidomych z terenu, na którym toczyły się walki. Arcybiskup Monrovii - Michael Kpakala Francis wezwał miejscowy rząd do podjęcia poszukiwań porwanego księdza.

Nowy dyrektor Godziny Różańcowej

Nowym dyrektorem Godziny Różańcowej Ojca Justyna w USA został o. Władysław Mężyk OFMConv. Pochodzący z Polski o. Mężyk jest pracownikiem Godziny Różańcowej Ojca Justyna od 1995 r.
Początki programu Godziny Różańcowej sięgają 1926 r., kiedy o. Justyn Figas rozpoczął w radiu dziesięciominutowy program, na który składały się pytania i odpowiedzi. Później program ten rozrósł się do pół godziny. W 1931 r. zaczęto nadawać Godzinę Różańcową przez sieć stacji radiowych wokół Wielkich Jezior. Oprócz pytań i odpowiedzi program składał się z pogadanek w języku polskim, pieśni religijnych i ogłoszeń. Taka forma zachowana jest do dzisiaj, ale obejmuje również okolicznościowe wywiady z ważnymi osobistościami Kościoła.
Informacje o Godzinie Różańcowej można uzyskać w Internecie na stronie e-mail: office&rosaryhour.net lub pod adresem: Godzina Różańcowa Ojca Justyna, P.O.Box 454, Athol Springs, NY 14010, USA.

Reklama

BRAZYLIA

Policja brazylijska aresztowała jednego z podejrzanych o zabójstwo włoskiego misjonarza - ks. Aloisa Lintera, zamordowanego 16 maja br. w Salvador de Bahia. Włoski duchowny, zwany tu Don Luis, znany był ze swego zaangażowania na rzecz ubogich.
Marias Nascimiento - prawnik badający całą sprawę w imieniu wspólnoty, którą kierował zamordowany kapłan - powiedział włoskiemu dziennikowi Il Mattino di Bolzano e provincia, że powszechnie uważa się, iż była to zbrodnia z premedytacją. Prawnik wyraził nadzieję, że zatrzymanie pierwszego podejrzanego doprowadzi do aresztowania pozostałych sprawców.

CHILE

Promowanie wartości chrześcijańskich to główny cel biura informacyjnego zorganizowanego przez biskupów chilijskich. Biuro Informacyjno-Prasowe - bo taką nazwę przyjęła nowa instytucja - rozpoczyna działalność od czerwca br. Stanowi ono element nowej strategii komunikacyjnej opracowanej podczas 83. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Chile. Biuro będzie bezpośrednio zależne od Stałej Rady Konferencji Biskupów Chile i zatrudniać będzie zawodowych dziennikarzy. "Chodzi o to, by pracować z większym profesjonalizmem" - oznajmił rzecznik Episkopatu Enrique Palet. Jednocześnie zauważył, że w Chile dziennikarze stanowią grupę niskiego zaufania społecznego. Wielkim problemem staje się więc wiarygodność orędzia chrześcijańskiego docierającego do odbiorców przez media.

Reklama

UKRAINA

Metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski wyświęcił 25 maja br. we Lwowie 5 diakonów miejscowej archidiecezji obrządku łacińskiego. Odbyli oni studia na Wydziale Teologicznym KUL i w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie uzyskali magisterium z teologii, a ostatnie 2 lata kształcili się w Seminarium Duchownym we Lwowie-Brzuchowicach i odbywali praktyki duszpasterskie na terenie swej archidiecezji.
Łącznie z wyświęconymi w połowie maja br. dwoma innymi kapłanami archidiecezja lwowska otrzymała w tym roku 7 własnych księży. Wszyscy oni są pierwszymi absolwentami uruchomionego przed 5 laty Seminarium Duchownego we Lwowie-Brzuchowicach.

INDONEZJA

Zatrzymany przez policję w Dżakarcie Jafar Umar Thalib, przywódca muzułmańskiej organizacji paramilitarnej Laskar Jihad, oświadczył, że nakazał członkom swojej organizacji opuszczenie Moluków. Poinformowali o tym agencję Fides pracownicy Ośrodka Kryzysowego w diecezji Amboina ( Ambon) z siedzibą w stolicy archipelagu - Ambonie.
Formalne żądanie usunięcia ekstremistów z wysp zgłosiły do rządu indonezyjskiego grupy umiarkowanych chrześcijan i muzułmanów. Chcą one w ten sposób położyć kres przemocy istniejącej w stosunkach między wyznawcami obu religii na wyspach.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Dziękczynną Mszą św. w kościele pw. św. Antoniego w Jaffie uczczono 120-lecie szkoły prowadzonej w tym mieście przez Zgromadzenie Braci Szkolnych. W College des Freres uczą się dzieci z arabskich rodzin katolickich i prawosławnych, ale 70 proc. uczniów stanowią obecnie muzułmanie. Do szkoły chodzą też dzieci z ponad 30 narodów i krajów, ze środowisk dyplomatycznych, imigrantów zarobkowych i emigrantów żydowskich z krajów byłego ZSRR. W 1000-osobowej społeczności szkolnej jest również kilkunastu uczniów polskich.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Papież Jan Paweł II przewodniczył rzymskim uroczystościom Bożego Ciała. Mszę św. w bazylice św. Jana na Lateranie odprawił papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini. Następnie Ojciec Święty poprowadził tradycyjną procesję eucharystyczną do bazyliki Matki Bożej Większej.

Prezydent USA George W. Bush został przyjęty 28 maja br. na audiencji przez Jana Pawła II. Było to ich pierwsze spotkanie po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r.

Głównym tematem rozmowy była sytuacja międzynarodowa - wojna z terroryzmem i niekończący się konflikt na Bliskim Wschodzie.l W Nowym Jorku ukończono sprzątanie ruin wieżowców World Trade Center. Przy dźwiękach strażackich dzwonków pracujący przy odgruzowywaniu ruin WTC odcięli 29 maja br. 56-tonową stalową podporę - ostatni fragment zburzonych wieżowców.

Prezydent George W. Bush oświadczył, że Stany Zjednoczone zniosą embargo handlowe wobec Kuby, jeśli odbędą się tam wolne, uczciwe wybory i rozpoczną reformy rynkowe. Tymczasem przywódca Kuby Fidel Castro zaoferował USA swoją pomoc w walce z terroryzmem.

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych: Władimir Putin i George W. Bush podpisali na Kremlu układ o redukcji broni nuklearnych oraz o nowych strategicznych stosunkach między Rosją a USA. Obaj prezydenci określili wyniki spotkania jako historyczne. Tuż po nim, podczas szczytu odbywającego się pod Rzymem powołano do życia nową Radę NATO-Rosja.

Washington Post doniósł, iż operacja wojskowa USA przeciw Irakowi zostanie przełożona na 2003 r. bądź w ogóle zaniechana. Gazeta twierdzi, że amerykański rząd jest nadal zdecydowany obalić Saddama Husajna.

Obiecujący przywrócenie autorytetu państwa Alvaro Uribe odniósł spektakularne zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Kolumbii. Zdobył on prezydenturę już w pierwszej turze głosowania (uzyskał 53 proc. głosów).

W Niemczech wybuchł skandal "żywnościowy" po tym, jak ujawniono fakt wykrycia w paszy stosowanej w gospodarstwach ekologicznych niedozwolonego środka o nazwie Nitrofen, który wywołuje rozwój nowotworów u człowieka.

W Pradze został odsłonięty pierwszy pomnik poświęcony ofiarom komunistycznych prześladowań w Czechosłowacji.

Węgierski parlament zatwierdził nowy centrolewicowy rząd Petera Medgyessyego, który zastąpił konserwatywny gabinet Viktora Orbana.

25-letnia węgierska pielęgniarka nazywana "Czarnym Aniołem", która stanęła przed sądem oskarżona o zabójstwo 8 nieuleczalnie chorych pacjentów w jednym z budapeszteńskich szpitali, przyznała się, że " pomogła" umrzeć ok. 40 osobom.

Zginie 12 mln ludzi, a 8 mln odniesie rany, jeśli Indie lub Pakistan użyją broni nuklearnej - ostrzegli eksperci Pentagonu w analizie skutków ewentualnej wojny między tymi państwami. Tymczasem Pakistan przeprowadził kolejne próby rakietowe, ignorując apele, m.in. ONZ, o zaprzestanie demonstracji siły wobec Indii.

Izraelska armia, która po raz kolejny wkroczyła do Betlejem, zatrzymała tam przywódcę lokalnego oddziału Brygad Męczenników Al-Aksy, Ahmeda Moghrabiego, jednego z najbardziej poszukiwanych przez Izrael bojowników palestyńskich. Wraz z nim aresztowano co najmniej 20 Palestyńczyków.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję