Reklama

Niedziela Łódzka

Wiewiórczyn: parafialne świętowanie

W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”. Formalnie święto, jako uroczystość liturgiczna, zostało ustanowione przez papieża Klemensa XIII w dniu 6 lutego 1765, wówczas tylko dla Królestwa Polskiego, w wyniku zgody papieża na skierowany do niego memoriał biskupów polskich. Uroczystość tę rozszerzył na cały Kościół dopiero papież Pius IX w dniu 23 sierpnia 1856.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum parafii

W par. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiewiórczynie Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego świętujemy dwa razy. Wszystko dlatego, że w dekanacie łaskim a jeszcze wcześniej karsznickim dwie parafie mają podobne wezwanie. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli – Karsznicach ma swój Odpust w piątek po oktawie Bożego Ciała a nasza Parafia w niedzielę. Do uroczystości przygotowaliśmy się przez trzydniowe Triduum

eucharystyczne. W sobotę włączyliśmy się w Dobę Eucharystyczną inaugurującą Archidiecezjalne Święto Eucharystii. O godz. 21.00 w sobotę odprawiona została Msza św. dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II i jego wizytę w Łodzi. Msza ta stała się dla naszej wspólnoty pasterką przed niedzielną uroczystością.

W tym roku uroczystą Sumę odpustową o godz. 12.00 sprawował ks. kan. Stanisław Dwornik prob. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Nabożeństwo czerwcowe i procesję poprowadził nasz ks. prob. Krzysztof Jałowiecki. Parafianie dzięki złagodzeniu restrykcji sanitarnych wypełnili świątynię. Byli strażacy z OSP w Anielinie i Wiewiórczynie , panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiewiórczynie w ludowych strojach, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórczynie z nauczycielami, młodzież, dopisali ministranci i asysta.

2021-06-15 07:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Relikwie św. Peregryna z Laziosi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

Ksiądz Juliusz Lasoń, kapelan szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, odebrał relikwie św. Peregryna, za wstawiennictwem którego dokonało się wiele uzdrowień osób chorych na nowotwór.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Pozwala dotknąć tajemnicy…

2022-10-07 15:51

Archiwum RafaelFilm

Film „Medjugorie” to próba odkrycia fenomenu tego miejsca

Film „Medjugorie” to próba odkrycia fenomenu tego miejsca

    Już dzisiaj, a także jutro i w niedzielę ( 7, 8 i 9. 10) można obejrzeć film pt. Medjugorie” Jesusa Garcii w ramach przedpremierowych pokazów krakowskim kinie Kijów!

    Jak przekonuje reżyser i współautor scenariusza, Jesus Garcia: „Na świecie jest wiele wspaniałych miejsc do podróżowania: egzotyczne kraje, rajskie plaże czy miasta pełne wypoczynku i rozrywki. Medjugorie nie oferuje niezapomnianych rozrywek. Jest to jednak miejsce i historia, którą można przeżyć i która może zmienić życie…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję