Reklama

Niedziela Częstochowska

Mistyczne podróże. Rusza cykl „Muzyka w Świątyniach”

22 czerwca o godz. 19 koncertem w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie rozpocznie się tegoroczna edycja cyklu „Muzyka w Świątyniach”.

Każdy cykl składa się z 3 koncertów historycznych w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka. Stanowi on muzyczną, a zarazem mistyczną podróż w czasie i historii, a każdy z jego koncertów – jak podkreślają organizatorzy – będzie unikatowy i niepowtarzalny i stanowić będzie swoiste kompendium wiedzy o architekturze i historii częstochowskich kościołów.

Podczas koncertów kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliusz Sętowski przybliży słuchaczom niezwykłe dzieje świątyń, prezentując m.in. stare fotografie ze zbiorów częstochowskich archiwów, jak też zwróci uwagę na piękno i detale ich architektury. Kolejnym ważnym elementem każdego koncertu będzie specjalne oświetlenie kościoła.

Tegoroczny cykl realizowany będzie w trzech częstochowskich świątyniach: sanktuarium św. Antoniego z Padwy, sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w kościele św. Zygmunta. Zabrzmią sakralne utwory takich kompozytorów jak m.in.: Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Romuald Twardowski czy Wojciech Kilar. Pierwszy z koncertów odbędzie się 22 czerwca o godz. 19, dwa kolejne będą miały miejsce jesienią.

Reklama

Z uwagi na obostrzenia sanitarne w świątyni zajętych może zostać jedynie 50% miejsc. W związku z tym w kasie Filharmonii Częstochowskiej można jeszcze odebrać bezpłatne wejściówki.

Obowiązują szczególne warunki uczestnictwa w koncertach: zasłonięcie ust i nosa, dezynfekcja rąk, pomiar temperatury oraz wypełnienie specjalnego oświadczenia dostępnego na Facebooku wydarzenia, a także w kasie filharmonii.

Organizatorami cyklu są Instytut Rozwoju Sztuki i Filharmonia Częstochowska. Projekt dofinansowany został przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo. Jednym z patronów medialnych jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.