Reklama

Niedziela Przemyska

W hołdzie bł. Augusta Czartoryskiego

W areopagu wielkich jarosławian znajdują się ludzi kultury i sztuki, powstańcy, pedagodzy, także wybitni kapłani. Jednym z kapłanów jest bł. o. Michał Czartoryski. Patronuje miastu Ostrogskich, Zamoyskich, Sobieskich, Tarnowskich, Lubomirskich, Odrowążów itp. od 2005 roku.

Henryk Grymuza

Zdecydowana większość jarosławian jest dumna z faktu, że ten wywodzący się ze szlachetnej arystokratycznej rodziny dominikanin ma głębokie związki z Jarosławiem Urodził się jako Jan Franciszek w lutym 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Dorastał w szacunku dla Boga i bliźnich. Jego życie upływało zawsze w czasie nadziei i rozumu. Swoją aktywność łączył z pogłębioną wiarą, z której czerpał siły do myślenia i działania po polsku, tak zwyczajnie.

Był bł. o. Michał Czartoryski od narodzin otoczony świętością. Ochrzczony został w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Po okresie nauki w Szkole Politechnicznej we Lwowie, udziale w walkach ulicznych w obronie Lwowa, aktywnej pracy w środowisku katolickiej młodzieży akademickiej itp. 18 września 1927 r., w kaplicy pw. św. Jacka Odrowąża w kościele pw. Świętej Trójcy(dziś Bazylika) w Krakowie, przyjął habit dominikański zostając członkiem polskiej prowincji św. Jacka i rozpoczął nowicjat .

Reklama

W 1931 roku ojciec Michał przyjął „u Panny Marii” w Jarosławiu z rąk biskupa Franciszka Bardy święcenia kapłańskie.

Ważnym segmentem jego szlachetnego życia i dobroczynnej postawy była działalność w powstańczej Warszawie. Jak można przeczytać w licznych źródłach wybuch Powstania 1 sierpnia 1944 roku w tzw. tzw. „Godzinie W”— zaskoczył o. Michała na Powiślu – w centrum miasta, gdzie udawał się do lekarza okulisty. Powrót do klasztoru okazał się niemożliwy. Nie godząc się na bezczynność, już 2 sierpnia głosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” wchodzącego w skład Rejonu I Obwodu AK, którym dowodził ppłk Stanisław Błaszczak ps. „Róg”.

Wiele przykładów ofiarności dostarczył patron Jarosławia. Niewątpliwie najważniejszym jest fakt, że nie opuścił rannych w piwnicach firmy „Laval” i razem z nimi poniósł śmierć z rąk hitlerowskich zbrodniarzy.

Reklama

16 rocznica nadania tytułu Patrona Jarosławia była okazją do upamiętnienia jego postaci okolicznościowa wystawę zdjęć i dokumentów usytuowaną przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Odprawiona została, pod przewodnictwem przeora o. Jacka Skupienia uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Jarosławia. Przed Eucharystią burmistrz Waldemar Paluch, jego zastępcy, poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Wojska, Policji, Straży Pożarnej i szkół złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową umieszczoną na klasztornej elewacji.

Artystycznym akordem uroczystości był koncert duetu „GGDUO” (Gabriela Gąsior – śpiew, Wojciech Gąsior – instrumenty muzyczne).

2021-06-17 09:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję