Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Buczku

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Justyna Kunikowska

Na jednym z pielgrzymich szlaków archidiecezji łódzkiej, w dekanacie zelowskim, w sercu parku miejskiego i centrum miejscowości Buczek znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Polsce, któremu patronuje święty Jan Chrzciciel.

Świątynia na kartach historii

Reklama

Erygowana w XIV wieku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik gotycka świątynia nosi miano jednego z najstarszych kościołów w Polsce wybudowanych z czasów początków cegły w naszym kraju. Nieregularny kształt i cenny budulec (cegłę datuje się na jedną z pierwszych cegieł w Polsce), który kościół zawdzięcza szwedzkim budowniczym do dziś przyciąga uwagę miłośników architektury. Okna są półkuliście zamknięte a na ranie jednego z nich zachowała się data 1712 roku. Z wybudowanej wieży obronnej i obserwacyjnej dostrzec można historyczny szlak do pobliskiej miejscowości Sędziejowic. Fundatorami kościoła byli właściciele dóbr - państwo Buczkowscy, których szczątki spoczywają pod murami świątyni. Przy frontowym wejściu do świątyni, warto zwrócić uwagę na granitową postać Jana Pawła II wykutą z pięciotonowego bloku, w odwzorowanych proporcjach, dłutu Jerzego Bałandy. Zgodnie z opisem kamiennej płyty rzeźba ma symbolizować niesienie dobrej nowiny mieszkańcom parafii Buczek oraz pielgrzymom udającym się na Jasną Górę.

Pomimo gotyckich korzeni świątynia posiada dwie kaplice z czasów renesansu – Walewskich oraz Gomulińskich – dwóch głównych rodów szlacheckich zamieszkujących tamtejsze tereny. W kaplicy Gomulińskich zachowany został obraz Świętej Trójcy, a w kaplica Walewskich oddaje cześć świętej Annie. To właśnie tutaj należy docenić sufit z polichromią zawierającą treść ośmiu wezwań z Litanii Loretańskiej, którą trzymają anioły. Siedemnastowieczne obrazy w ołtarzach bocznych świętego Andrzeja i świętego Józefa z Dzieciątkiem zapisane są na kartach historii od XVIII wieku, podobnie jak zdobiona ornamentami ambona. XIX - wieczne figurki aniołów pochodzące z nieistniejącego już cmentarza zdobią boczne ołtarze.

Pochodzący z 1620 roku ołtarz główny w swoim sercu zawiera obraz Madonny z Dzieciątkiem. Powyżej widnieje postać świętego Antoniego Padewskiego z Małym Jezusem a w zwieńczeniu wizerunek sceny Chrztu Chrystusa w Jordanie, datowany na początek XVII wieku.

Reklama

W świątyni znajdują się kamienne XIX i XX - wieczne tablice upamiętniające m.in. członków rodów szlacheckich i gruntowną renowację kościoła. Jest także wzmianka o proboszczu parafii aresztowanego przez hitlerowców – ks. Stefana Skowrońskiego oraz innym duchownym, którzy zginęli w czasie wojny a pochodzili z tej parafii.

Patroni świątyni

Pomimo niewielkiej liczby mieszkańców parafianie cieszą się orędownictwem nie tylko świętego Jana Chrzciciela. W ołtarzu głównym wizerunek Madonny z Dzieciątkiem przypomina o wstawiennictwu Matki Bożej a pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę o matczynej miłości. W ołtarzu bocznym obraz z wizerunkiem świętego Józefa gromadzi małe karteczki z intencjami parafian. Wierni zostawiają przy ołtarzu napisane prośby ufając w Jego wstawiennictwo w niebie. Do świętego Rocha, którego wizerunek widnieje w drugim ołtarzu bocznym wierni modlą się w intencji o ustanie pandemii.

Wspólnotowe dzieło

Pierwotnie parafia należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, od XIX wieku wchodziła w skład diecezji włocławskiej, natomiast od 1920 roku jest częścią archidiecezji łódzkiej. Ta niewielka świątynia, na mapie pielgrzymkowych szlaków stała się dla wielu miejscem wytchnienia i spokojnej modlitwy. Kościół stoi na szlaku na Jasną Górę miast: Płock, Inowrocław i Aleksandrów Łódzki.

Figura Matki Bożej znajdująca się od strony ulicy cieszy się nieustannym towarzystwem okolicznych mieszkańców, którzy w darach dziękczynno- błagalnych przynoszą świeże kwiaty. Posługująca jako kościelna, od ponad 50 lat, Pani Janeczka obdarza wsparciem i ciepłym uśmiechem każdego przybywającego do świątyni. Działająca sygnatura codziennie woła parafian na eucharystię, przypominając o powrocie do źródła naszej wiary.

Parafianie trwają w modlitewnej róży różańcowej w okolicznych wioskach. Rodzice gromadzą się w pierwsze soboty miesiąca oraz raz w roku przywołując orędownictwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Msze Święte wspiera Liturgiczna Służba Ołtarza, a duszpasterzy modlitewnie wspiera lokalna Modlitwa Apostolatu Margaretka.

2021-06-10 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Chorzęcinie

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Justyna Kunikowska

Lipiec to czas żniw i intensywnej pracy rolników, którzy 13 lipca w sposób szczególny powierzają swoje intencje wspomożycielce – świętej Małgorzacie, która patronuje także Kościołowi i mieszkańcom wsi Chorzęcin – jednej z najstarszych miejscowości ówczesnego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję