Reklama

Niedziela Małopolska

Sercanki od 100 lat posługują na Franciszkańskiej

Z okazji jubileuszu 100-lecia posługi Służebnic Najświętszego Serca Jezusa w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, w kaplicy biskupiej odprawiono Mszę św. dziękczynną.

Anna Bandura

Siostry sercanki żyją i służą w nurcie miłości bezinteresownej

 Siostry sercanki żyją i służą w nurcie miłości bezinteresownej

Sercanki zostały zaproszone do pracy przy Franciszkańskiej 3 przez bp. Adama Sapiehę w 1921 r. Przez dziesięciolecia siostry były świadkami wielu tragicznych chwil dla Kościoła krakowskiego i całej ojczyzny. Szczególnie bolesne okazały się doświadczenia z czasów II wojny światowej oraz śmierć kard. Adama Sapiehy.

Na przestrzeni ostatnich dekad znalazły się też niezwykłe momenty, za które sercanki do dziś dziękują dobremu Bogu. O tych wyjątkowych chwilach przypomniał podczas Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz. – Trwająca od stu lat służba sióstr sercanek na Franciszkańskiej 3 zaowocowała jeszcze jednym, wielkim darem dla Kościoła powszechnego, ale także dla Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. 16 października 1978 r. Opatrzność Boża sprawiła, że biskupem Rzymu i pasterzem całego Kościoła został metropolita krakowski – powiedział kard. Dziwisz i przypomniał, że nowy papież, mając najlepsze doświadczenia z lat współpracy w Krakowie, poprosił siostry, aby wspierały go w posłudze Piotrowej. – Siostry zamieszkały w Pałacu Apostolskim w Watykanie i dołączyły do rodziny papieskiej, współtworząc jakże przyjazne i potrzebne Ojcu Świętemu środowisko – dodał duchowny.

Anna Bandura

Dziękczynienie za życie i powołanie sióstr sercanek

Dziękczynienie za życie i powołanie sióstr sercanek

Sercanki do dziś posługują przy Franciszkańskiej. Wraz z siostrami w centrum archidiecezji krakowskiej gości ich charyzmat, pozostawiony w darze przez założyciela zgromadzenia św. Józefa Sebastiana Pelczara. Święty założyciel polecił siostrom, aby rozszerzały kult Serca Bożego i z całkowitym oddaniem służyły ludziom.

Formalne założenie zgromadzenia miało miejsce 15 kwietnia 1894 r., w dniu, w którym zgodnie z dawnym kalendarzem liturgicznym obchodzono święto Opieki św. Józefa.  Modlitwa sióstr ma za cel uwielbienie miłości Boga objawionej w Sercu Jezusa, jak również wynagrodzenie zniewag i niewdzięczności, jakich Serce Boże doznaje od ludzi. Sercanki posługują w Polsce, a także w Boliwii, USA, Włoszech, Francji, Argentynie, na Ukrainie i Jamajce.

Anna Bandura

2021-06-19 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

CZYTAJ DALEJ

Świdnickie seminarium nie jest puste

2022-10-03 11:37

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Oczami serca

2022-10-07 10:04

[ TEMATY ]

jubileusz

niepełnosprawność

Marian Florek

W częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 5 października odbył się uroczysty jubileusz 20-lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję