Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Sołtysowicach

Msza św. dziękczynna za 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i erygowanie  Wspólnoty przy klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych miały miejsce 20 czerwca w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: o. Tomasz Kryger OFMCap, asystent regionalny FZŚ; o. Jozafat Roman Gohly OFM, asystent prowincjalny FZŚ; ks. Andrzej Jackiewicz, kustosz sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie; o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii i dziekan, asystent wspólnoty; br. Rafał Gorzołka OFM, gwardian klasztoru; br. Zbigniew Mirecki OFS, przełożony Rady Regionu wrocławskiego FZŚ i br Tadeusz Wąsowski, przełożony wspólnoty FZŚ

Zwracając się na początku Eucharystii do członków erygowanej wspólnoty, o. Rafał Gorzołka życzył: – Niech to miejsce będzie waszym domem modlitwy, spotkań i formacji w duchu św. o. Franciszka z Asyżu. W homilii o. Alan Brzyski wskazał na związki św. Franciszka i św. Benedykta. – Choć dzieli ich przestrzeń czasowa, to właśnie w Subiaco Franciszek rozeznał, że jego przeznaczeniem nie jest życie monastyczne. Tam odkrył też radykalizm św. Benedykta i bardzo wiele z niego zaczerpnął – mówił ojciec prowincjał.

Przytoczył następnie pewne wydarzenie, które miało miejsce w opactwie benedyktyńskim. Do furty zastukał człowiek potrzebujący pożywienia. Św. Benedykt polecił dać potrzebującemu to, o co prosił, jednak brat odpowiedzialny za kuchnię nie zrobił tego, gdyż w klasztorze nie było wiele pożywienia. Św. Benedykt polecił wówczas przynieść resztę jedzenia w naczyniu i wyrzucił je, roztrzaskując o skałę. – Radykalizm ewangeliczny, który każe zaufać Bogu i otworzyć serce na oścież. Czy tego właśnie nie dostrzegamy u św. Franciszka? – pytał kaznodzieja, wskazując na jego posługę wśród trędowatych, którym dał miłosierdzie, obecność i miłość. To samo uczynił, gdy wyszedł do zbójców, czy kiedy obłaskawił wilka z Gubio. – Nie wiemy, czy to było zwierzę, czy człowiek, ale obłaskawił go przez swoją pokorę cichego baranka, z którą wyszedł. Ta postawa to niewątpliwie ów ewangeliczny talent Franciszka. Dzisiaj świat wskazuje na ukryte talenty, ale nie po to, by się nimi dzielić, lecz żeby błyszczeć i robić biznes – mówił franciszkanin.

Reklama

Nawiązał następnie do odczytywanej tego dnia perykopy ewangelicznej, w której Jezus zarzuca uczniom brak wiary i ufności. – To właśnie wiara czyni nas Jego uczniami. To wiara czyni nas braćmi i siostrami. A przyjąć wiarę, to nie znaczy przyjąć jakiś światopogląd, ale znaczy to przyjąć i realizować pierwsze i najważniejsze przykazanie: „Będziesz miłował Pana Boga (…) a bliźniego swego, jak siebie samego”. I dlatego Jezus pokazuje to przykazanie, które rodzi się z wiary. Apostoł Paweł potwierdza to słowami, że właśnie miłość przynagla nas do tego, by dawać siebie – mówił o. Brzyski.

Franciszkanin podkreślił, że współczesny człowiek często nie zauważa różnicy między subtelną miłością, do której zaprasza nas Bóg a miłością ludzką, ograniczoną, taką, która zdobywa i zagrabia. – Dzisiaj bardzo mocno w każdym z nas pielęgnowany jest egoizm. Słyszymy na każdym kroku powtarzane: „Masz prawo; to Ci się słusznie należy; żadnej łaski Ci nie robią”. Tymczasem przypomnijmy sobie, co mówił o. Franciszek: „Bądźmy mocno przekonani, że naszą własnością są tylko wady i grzechy”. Tylko taka postawa pozwoli zaakceptować własną nędzę, oddać się w ręce Boga i pozwolić, by posługiwał się tym dobrym talentem, którym nas obdarzył. Nie jest to możliwe bez Ducha Świętego. Dlatego gdy dziś dziękujemy za 800 lat istnienia franciszkanów świeckich i dziękujemy za powstanie tej wspólnoty, przyzywajmy Ducha Świętego, by prostował w tym niełatwym świecie nasze myślenie, nasze doświadczenia; by nasze serce stawało się coraz bardziej otwarte na drugiego człowieka. Otwórzmy się na działanie Ducha Świętego i prośmy Go o to, by nami kierował i nas ochraniał. Uczyńmy to słowami, które przed laty napisał Roman Brandstaetter: Spójrz,

Reklama

Duchu Święty,

Na ludzi idących przed siebie Drogą nieskończonego Postępu (…)

I wybaw nas od głupoty udającej mądrość,

Od kłamstwa udającego prawdę,

Od ślepoty udającej dalekowzroczność,

Od chamstwa udającego obrażoną godność,

Od fanatyzmu udającego wiarę,

Od brudu udającego czystość,

Od nienawiści udającej miłość,

Od niewoli udającej wolność,

Od obłudy udającej szczerość,

Od pychy udającej pokorę,

Od warcholstwa udającego odwagę,

Od szatana, który mówiąc \'nie\',

Myśli \'tak\',

A mówiąc \'tak\',

Myśli \'nie\'.

Po odczytaniu aktu erygującego wspólnotę, ojciec prowincjał życzył jej członkom: – Niech wasze, nasze, życie franciszkańskie będzie z dnia na dzień coraz doskonalszym uwielbieniem Boga a On niech was czyni swoimi narzędziami, jak to miało miejsce w historii św. Franciszka z Asyżu. Dziękujemy każdemu i każdej z was za świadectwo waszej wiary. Dzisiaj słyszy się o kolejnych kościołach, które się desakralizują – zwłaszcza na Zachodzie – z prostej przyczyny braku wiernych. Każde erygowanie takiej wspólnoty daje nadzieję, że Kościół mimo wszystko jest żywotny.

2021-06-20 20:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jaki sposób można dobrze przeprowadzić rachunek sumienia?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób można dobrze przeprowadzić rachunek sumienia?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

WSPÓLNA MODLITWA
7 października

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra - tu nikt nie rozstaje się z różańcem

2022-10-07 14:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

- Modlitwa różańcowa to trzymanie się za rękę Matki Bożej - twierdzi o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. Zgromadzone w sanktuarium wota świadczą, że modlili się na nim królowie, naukowcy, ludzie kultury i więźniowie. Dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto

Już jutro Jasna Góra została włączona w modlitwę różańcową Z MARYJĄ DLA POLSKI. W ramach VII edycji tej inicjatywy różańcowej odbędzie procesja różańcowa z archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Będzie jej przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Procesja rozpocznie się na placu katedralnym o godz.15.00, a zakończy Mszą św. na Jasnej Górze o g.16.45.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję