Reklama

Austria

Wielki Order św. Zygmunta za szerzenie kultu św. Stanisława Kostki i opiekę nad jego wiedeńską kaplicą

Biskup płocki, Piotr Libera, przyznał pani Norze Brandl, byłej prezes Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych oraz wieloletniej opiekunce wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki, Wielki Order św. Zygmunta, głównego patrona miasta Płocka, za „zasługi w pomnażaniu dobra duchowego i materialnego Kościoła Płockiego”.

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

odznaczenie

Joanna Łukaszuk-Ritter

Uhonorowana Nora Brandl

Uhonorowana Nora Brandl

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 23 czerwca 2021 r. w kaplicy św. Stanisława Kostki bezpośrednio po Mszy św., którą sprawowali w intencji 93-letniej jubilatki rektor kaplicy o. Michael Zacherl SJ oraz ks. prałat Andrzej Maciejewski. Wielki Order św. Zygmunta odebrała pani Brandl z rąk prałata Andrzeja Maciejewskiego, który przyjechał do Wiednia specjalnie na tę okazję jako przedstawiciel biskupa Liebery. Ksiądz prałat Maciejewski jest proboszczem przasnyskiej Fary pw. św. Wojciecha, gdzie ochrzczony został Stanisław Kostka (1550–1568). Tu spoczywają doczesne szczątki rodziców i dwóch braci Świętego.

To najwyższe honorowe odznaczenie Diecezji Płockiej stanowi wyraz wielkiej wdzięczności pani Norze Brandl za jej ponad 20-letnią pracę włożoną w opiekę i troskę nad kaplicą św. Stanisława Kostki, Rodaka z mazowieckiego Rostkowa, który jest nie tylko patronem Diecezji Płockiej ale również patronem dzieci i młodzieży w całym Kościele powszechnym.

Reklama

Biskup Libera w dołączonym do odznaczenia liście wyraził podziękowanie pani Brandl za jej „bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie” temu miejscu, w którym Stanisław Kostka mieszkał prawie trzy lata. „Dzięki Pani kaplica u zbiegu ulic Kurrentgasse 2 i Steindlgasse 6 wciąż pozostaje wyjątkowym miejscem modlitwy za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, który ‚do wyższych rzeczy został stworzony‘ (ad maiora natus sum).”

Stanisław Kostka przebywał w Wiedniu od lipca 1564 r. do sierpnia 1567 r. Przybył tu w wieku czternastu lat, by wraz ze swoim starszym bratem Pawłem, kontynuować naukę w słynnym na całą Europę kolegium jezuickim. Początkowo mieszkali w konwikcie zakonu. Jednak po zamknięciu internatu przez cesarza Maksymiliana II wynajęli mieszkanie w pobliskiej kamienicy przy Kurrentgasse 2. Niewielki pokój Stanisława znajdował się na pierwszym piętrze. Piętnaście lat po jego śmierci, w 1583 r., pomieszczenie przez niego zamieszkiwane przebudowano na skromną kaplicę, a w połowie XVIII w. przyozdobiono bogatymi ornamentami w stylu rokoko.

Biskup płocki dziękował w swym liście pani Brandl za duchową i materialną troskę, za pokorną posługę oraz za możliwość udostępniania kaplicy wiernym i zwiedzającym, a tym samym za „wieloletnie i gorliwe propagowanie kultu Świętego z mazowieckiego Rostkowa.” Dzięki pani Brandl to miejsce nie zostało zapomniane, wciąż pozostaje miejscem modlitwy wielu wiedeńczyków oraz pielgrzymów, którzy podążając ‚rzymskim szlakiem‘ św. Stanisława Kostki zawsze wstępują do miasta nad pięknym, modrym Dunajem” – podkreślił biskup Libera.

Nora Brandl urodziła się w 1928 r. Przez 23 lata była prezesem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Pełniąc tę funkcję przejęła również odpowiedzialność za dom przy Steindlgasse 6, nabyty przez stowarzyszenie w 1915 r., w którym to znajduje się cenny „klejnot” – rokkokowa kaplica św. Stanisława Kostki. Od ponad 100 lat opiekuje się tym miejscem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Mimo kierowniczej funkcji i wielu obowiązków związanych z pracą w zrzeszeniu, Nora Brandl troszyczyła się o dobro tego miejsca zarówno w kontekście duchowym jak i finansowym. Nie poprzestała na tym nawet po przejściu na emeryturę. Robiła to z potrzeby serca – jak mówi – z ogromnym zaangażowaniem i nieodpłatnie. Za zasługi dla stowarzyszenia pani Brandl została odznaczona w 2018 r. srebrnym Orderem Świętego Szczepana, honorowym odznaczeniem Archidiecezji Wiedeńskiej. W tym roku pani Brandl ukończyła 93 lata i mimo podeszłego wieku nadal stara się być pomocna na miarę swoich możliwości. Wiedeńska Kaplica św. Stanisława Kostki pozostanie na zawsze bliska jej sercu.

2021-06-25 17:47

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo miłości i wierności

Duszpasterze i wierni z parafii pw. św. Stanisława w Biskupicach zyskali nowego patrona. 12 września odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do zabytkowej świątyni

Jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji, której powstanie lokuje się w połowie XV wieku, dołączyła do coraz dłuższej listy miejsc, w których szczególną czcią cieszy się św. Jan Paweł II. Mieszkańcy Biskupic i okolicznych wsi otrzymali relikwie Papieża Polaka dzięki abp. Stanisławowi Budzikowi. – Ta kropla krwi to wielki dar dla naszej parafii, i wielkie zobowiązanie – mówił proboszcz ks. Zbigniew Stasiński. W obecności relikwii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystość była też okazją do podsumowania kolejnego etapu renowacji zabytkowego kompleksu sakralnego. – Zakończyliśmy kolejny etap prac materialnych przy odbudowie i remoncie parkanu wokół kościoła – informował Ksiądz Proboszcz. – Każdy człowiek w swoim życiu ma jakieś cele i podejmuje działania. My, w Biskupicach, dzięki wielkiej ofiarności parafian, podjęliśmy się odnowienia zabytkowego ogrodzenia. Część prac została już zakończona, dlatego prosimy o pobłogosławienie naszego trudu. Jednocześnie zapewniamy, że nasza praca nie dokonuje się tylko na płaszczyźnie materialnej, lecz także duchowej. Odnowienie świątyni jednoczy nas i zespala, daje radość wspólnej pracy dla chwały Bożej i przymnaża nam wiary – mówił ks. Stasiński. Witając abp. Stanisława Budzika, licznie przybyłych kapłanów, parafian i gości, Ksiądz Proboszcz prosił o modlitwę, by podjęte działania z pomocą Bożą i ludzką zostały doprowadzone do końca.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję