Reklama

Niedziela Małopolska

Bp Chrząszcz na 35-lecie pracy ks. Wyrwy na Ruczaju: To od niego uczyłem się kapłaństwa

W kościele Zesłania Ducha Świętego odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za 35 lat posługi ks. Kazimierza Wyrwy, prałata i proboszcza wspólnota na krakowskim Ruczaju.

Norbert Polak

Dziękujemy za tę kapłańską pracowitość, która dla nas, księży, była niesamowitym przykładem - powiedział ks. Węgrzyniak

Dziękujemy za tę kapłańską pracowitość, która dla nas, księży, była niesamowitym przykładem - powiedział ks. Węgrzyniak

Gościnną wizytę złożył bp Robert Chrząszcz, który przed laty posługiwał w tej świątyni pod prowadzeniem ks. Wyrwy. - Po moich śladach odnajduję ślady księdza Kazimierza, który był moim pierwszym proboszczem. Kapłaństwa uczyłem się od niego i za to dziękuję Panu Bogu. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc i wszelkie wsparcie w tym czasie, ale przede wszystkim za przykład ojcowskiej troski o powierzony sobie lud, a także i za nas, którzy byliśmy wtedy na samym początku jego współpracownikami. Śmiało mogę stwierdzić, że wiele postaw i działań ukształtowało moje kapłaństwo i stało się dla mnie pewnym wzorem do naśladowania.

Homilię wygłosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Wymieniał kolejne zasługi duszpasterza. – Dziękujemy przede wszystkim za wiarę. Za to, że proboszczem na Ruczaju był wierzący ksiądz. Nie polityk ani biznesmen, ale ksiądz, który czy to na klęczniku, czy w kancelarii, czy w rozmowach osobistych był wierzącym księdzem w to, co głosił, a głosił Słowo Boże – powiedział kapłan.

Reklama

Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego wskazał na ogromne poświęcenie proboszcza lokalnej wspólnoty: – Dziękujemy dziś za pracowitość, za całkowite i solidne oddanie się budowie kościoła, której to pracy owoce będą oglądać z dumą kolejne pokolenia ruczajowego wieczernika. Ale też dziękujemy za tę kapłańską pracowitość, która dla nas, księży, była niesamowitym przykładem. Za wchodzenie w niedzielny i tygodniowy grafik, za branie na siebie pogrzebów, ślubów, chrztów i nie po równo, ale swoim proboszczowskim sercem (...) za częściowe rezygnacje z wakacji, żeby inni księża mieli wakacje dłuższe.

Kapłan zaznaczył, że ks. Wyrwa nie szedł na skróty i szanował wkład innych osób. – Dziękujemy za uczciwość. Za to, że kościół został wybudowany nie przy pomocy kombinowania i malwersacji finansowych, ale za uczciwe pieniądze parafian (...), zdecydowane ucinanie propozycji ze strony tych, którzy chcieli na parafii nieuczciwie zarobić, mówiąc, że w ten sposób parafii pomogą. Przecież to była taka łatwa pokusa. Nie sztuka coś zrobić w życiu i Kościele. Sztuka to zrobić uczciwie.

Na koniec każda z grup parafialnych złożyła szczególne podziękowania i kwiaty na ręce ks. Kazimierza.

Norbert Polak

2021-06-27 16:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję