Reklama

Niedziela Przemyska

1. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych w Strachocina

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, w sobotę, 26 czerwca odbyła się 1. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

archiwum parafii

Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz

Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz

Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy zebranych powitał Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pielgrzymujemy do Patrona Polski i tego miejsca w nadziei, że Święty, których pochodził z rodziny rolniczej spojrzy na nas łaskawym okiem i uprosi pomoc z nieba byśmy dobrze służyli ojczyźnie przez zaangażowanie na rzecz polskiego rolnictwa. Jesteśmy tutaj, aby św. Andrzej uprosił mądrość dla wszystkich związanych z branżą rolniczą – powiedział minister. – Zależy nam na Polsce. Oby święty Andrzej czuwał nad nami i by rolnicy byli chlubą Ojczyzny – dodał parlamentarzysta.

W homilii skierowanej szczególnie do rolników bp Leszek Leszkiewicz zwrócił uwagę na to, że na polskiej wsi, w polskich rodzinach może nie było zbyt wielu wykształcony gospodarzy. – Ale na tej polskiej wsi była szczera wiara. Była taka świadomość, że „bez Boga ni do proga”. Polski chłop po prostu wierzył – stwierdził delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników. Rolnik wiązał swoją prace z wiarą i Bogiem.

Reklama

Dziś Polacy stoją wobec potężnego zadania, żeby pokazać zaufanie Panu Bogu i swoją wiarę. – To od nas tak wiele zależy czy w naszych rodzinach będzie przechowywana i przekazywana Ewangelia. Możemy się jej wstydzić, możemy ją odrzucać, możemy pójść taką droga, że zostaną nam jakieś elementy dekoracyjne wiary katolickiej, Ale wtedy będziemy kłamali. Wtedy sami wewnętrznie będziemy pogubieni, nieszczęśliwi i sami będziemy też siewcami nieszczęścia – ostrzegał hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę na trzy ważne elementy. – Miejmy zawsze w świadomości, że otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców. Pan Bóg patrząc na nas widzi, co zrobiliśmy z wiarę, która przekazali nam nasi przodkowie – przypominał kaznodzieja. Dlatego nie można zmarnować tego dziedzictwa i przynależności do Boga. – My możemy dać choremu światu lekarstwo: wiarę w Boga, który jest Ojcem i pragnie spotkania z każdym z nas – dodał.

Drugim elementem jest tradycja. – Polska wieś, polski chłop, polskie gospodarstwa chcą być nowoczesne. I bardzo dobrze, bo tej nowoczesności potrzebują. Ale prawdziwy rozwój, prawdziwa nowoczesność nie oznacza, że wstydzić się trzeba tradycji, że wstydzić się trzeba takiego stylu życia, w którym wyrośliśmy. W klimacie którego tyle dobrych rzeczy powstało – powiedział bp Leszkiewicz mając na myśli szczególnie te tradycje religijne, które ubogacają rodzinę.

Reklama

Szczególnie chodzi o rodzinna modlitwę. – Zaczynajmy dzień i kończmy dzień z Panem Bogiem. Nie wstydźmy się, że na naszych ścianach wisi krzyż, święty obraz. Nie wstydźmy się błogosławić dzieci, bo to błogosławieństwo jest wam potrzebne – apelował hierarcha.

Trzecim ważnym aspektem, na który zwrócił uwagę Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników jest miłość w rodzinie. – Rodzina jest szczęśliwa wtedy, kiedy to najmłodsze pokolenie, dzieci widzą, że mama kocha tatę, a tato kocha mamę. Tu nie trzeba jakiś wielkich studiów, nie trzeba jakiś wielkich dociekań, ale po prostu decyzji woli – wyjaśniał biskup.

Niestety zapewne współczesny świat będzie naigrywał się z polskiej rolniczej rodziny. – Ci, którzy będą poza tym środowiskiem rolniczym będą się śmiali z tradycyjnej rodziny. Będą ją pokazywali w Polsce i za granicą, jako zacofaną, jako godną ubolewania. Będą wskazywali jako hamulec takich rozwojów, które są budowane na różnych ideologiach. Ale my się tym nie martwmy. Zaufajmy Panu Bogu – prosił kaznodzieja.

Na zakończenie bp Leszek Leszkiewicz życzył wszystkim rolnikom, wszystkim rolniczym rodzinom i wszystkim, którzy służą polskiej wsi takiej radości z tego, że służą pięknej sprawie. – Życzę Bożego błogosławieństwa i tego, byście się tym błogosławieństwem mogli cieszyć. Niech tak się stanie! – zakończył homilię kaznodzieja.

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, ks. prał. Józef Niżnik podziękował wszystkim za obecność i za zawierzenie polskich rolników temu wyjątkowemu Patronowi Polski.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzyma Rodzin Rolniczych do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie rozpoczęła się rozważaniem Drogi Krzyżowej na Bobolówce. Następnie celebrowana była uroczysta Eucharystia, a po niej zostały złożone wieńce przy pomniku patriotycznym.

2021-06-28 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję