Reklama

Niedziela Częstochowska

W piątek Matka Boża Leśniowska zostanie ogłoszona Patronką gminy Żarki

Wyjątkowo uroczyście będzie obchodzony 2 lipca odpust w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

[ TEMATY ]

sanktuarium w Leśniowie

Matka Boża Leśniowska

Maciej Orman/Niedziela

Uroczystość odpustowa, 2 lipca 2020 r.

Uroczystość odpustowa, 2 lipca 2020 r.

Za zgodą Stolicy Apostolskiej zostanie Ona ogłoszona Patronką gminy Żarki.

Trójstronna inicjatywa

Reklama

Stanie się to z inicjatywy: ojców i braci paulinów z Leśniowa, ks. Stanisława Kotyla – proboszcza parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach oraz Klemensa Podlejskiego – burmistrza miasta i gminy Żarki. – Rada gminy chce tego, więc to jest bardzo istotne. Matka Boża będzie się opiekowała nie tylko poszczególnymi osobami, ale całą gminą. To jest też dobry wyraz kilkuwiekowej obecności Maryi w tym miejscu – podkreśla o. Tomasz Chmielewski, podprzeor klasztoru w Leśniowie.

Uroczyście

W piątek 2 lipca o godz. 10 spod Urzędu Miasta i Gminy Żarki ul. Poprzeczną i Leśniowską wyruszy do kościoła parafialnego Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza procesja, skąd przejdzie do leśniowskiego sanktuarium. Tam uroczystej Sumie odpustowej o godz. 11 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Organizatorzy zachęcają mieszkańców, by z tej okazji udekorowali swoje domy obrazami, świętymi wizerunkami i chrześcijańskimi symbolami. Pozostałe Msze św. będą odprawiane o godz.: 6.30, 8, 16.30 i 19. Odpust będzie również obchodzony w niedzielę 4 lipca. Msze św. w sanktuarium o godz.: 6.30, 8, 9.15, 11 (Suma pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego), 16.30 i 19.

Reklama

Wróćmy teraz

Ojciec Chmielewski zaznacza, że uroczystość odpustowa to dobry moment, by na nowo odnaleźć się w kościele i powrócić do stałej obecności na niedzielnej i świątecznej Mszy św. – Wiele osób przyzwyczaiło się do tego funkcjonowania na odległość i nawet już nie tęsknią za osobistym spotkaniem z Jezusem, Matką Bożą, Kościołem i innymi ludźmi. Jest to też dobry moment, bo na pewno licznie się zbierzemy. Mam nadzieję, że pogoda dopisze – wtedy uroczystość odbędzie się na zewnątrz. Liczymy na to, że przybędzie wielu pielgrzymów – przyznaje podprzeor.

Kalendarium

30 sierpnia 2018 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką gminy Żarki. Następnie abp Wacław Depo przedłożył sprawę Konferencji Episkopatu Polski, która wydała pozytywną opinię. 9 września 2019 r. abp Depo wystąpił w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 19 sierpnia 2020 r. dykasteria zezwoliła na ogłoszenie Matki Bożej Leśniowskiej Patronką gminy Żarki.

W centrum

Sercem leśniowskiej świątyni jest pochodząca z XIV wieku 70-centymetrowa lipowa figurka Najświętszej Maryi Panny. Maryja odziana w różową sukienkę i niebieski płaszcz, z odcieniami srebrnego, niesie na prawym ramieniu Dzieciątko Jezus, które unosi rączkę w geście błogosławieństwa. Postać Madonny zdaje się lekko pochylać pod ciężarem Jezusa. Mimo tego na Jej obliczu jaśnieje delikatny uśmiech.

2021-06-30 08:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo w Leśniowie: uwierzmy w moc wiary

– Ważne, abyśmy na wzór Maryi uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem – powiedział 2 lipca podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Tego dnia Matka Boża Leśniowska została ogłoszona Patronką gminy Żarki.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję