Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Dzwon, któremu na imię Polska

    W katedrze wawelskiej obchodzono 29 czerwca 500-lecie powstania dzwonu Zygmunta.

Norbert Polak

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki podczas uroczystości

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki podczas uroczystości

    W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wyjaśnił, skąd wzięła się idea budowania dzwonów. - Z biegiem czasu stał się jednym z symboli chrześcijaństwa. Według podań idea ta związana jest ze św. Paulinem z Noli, człowiekiem żyjącym na przełomie IV i V wieku. Urodzony w ówczesnej Galii, w Bordeaux, senator w Rzymie, prefekt Kampanii (...) I powrót do Noli, w okolice Neapolu, tam, gdzie zakłada pierwszą wspólnotę zakonną, tam, gdzie z biegiem czasu zostaje sam biskupem tej miejscowości i tam też kazał zawiesić na wieży stojącej obok swojej katedry dzwon. On miał, według podań, być tym, który obok płaszcza dzwonu wynalazł także jego szczególną część, czyli serce.

Reklama

    Hierarcha wytłumaczył, czemu służy to narzędzie: - Serce, które miało bić dając innym świadectwo o chrześcijańskim życiu. Cele bowiem dzwonienia zostały bowiem wyrażone w słynnym powiedzeniu z tamtego jeszcze czasu (...) „Wysławiam prawdziwego Boga, wzywam lud, gromadzę duchowieństwo, opłakuję zmarłych, przepędzam burze i klęski, czczę święta”.

    Arcybiskup podkreślił, czym dla Polaków jest to dzieło sztuki: - W języku włoskim nazywał się najpierw Nola, a potem Kampania. Dzwon jako taki nosił nazwę miasta, w którym powstał, a potem nazwę regionu, która stała się miejscem jego rozprzestrzeniania się. Patrząc na te wielkie wspaniałe dzieje, wielkie, ale także tragiczne Polski, zamknięte między rokiem 1521 a 2021, można by, odwołując się do tej włoskiej nazwy dzwonu, powiedzieć, że dzwon Zygmunt mógłby nosić nazwę Polska, bo zawsze towarzyszył tym wszystkim wspaniałym uroczystościom.

    Metropolita zaznaczył wagę dzwonu Zygmunta w dziejach państwa polskiego: - Bił także, gdy ludzi ogarniała trwoga; brzmiał na alarm, wzywał do obrony, do trwania, do zwracania się z nadzieją niekiedy wbrew nadziei; płakał razem z Polakami, ale też budził ich dumę w chwilach wzniosłych, gdy na nowo powstawaliśmy z kolan (...) Prośmy Chrystusa, Pana czasów i historii, aby ten dzwon jak najczęściej dzwonił Kościołowi na chwałę, Polsce na wielkość, Polakom na nadzieję.

2021-06-30 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję