Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

Z okazji Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka, przebiegnie ona pod hasłem: „Bohater drugiego planu – św. Józef”. W zeszłym roku nie było Mszy św. na szczytach, a uczestnicy mogli jedynie zabrać karteczki z fragmentami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i specjalnym hasłem do odgadnięcia oraz wbić pieczątki do „Książeczki górskiego ewangelizatora”. W tym roku Msza św. znów będzie celebrowana o godz. 12 jako centralny punkt tych spotkań.

Reklama

Wzorem ubiegłych lat organizatorzy wyznaczyli 8 gór, które będzie można zdobywać w poszczególne soboty lipca i sierpnia. Każdej górze przyporządkowali jeden przymiot św. Józefa, który będzie można rozważać w danym dniu.

I tak 3 lipca zdobywana będzie Stecówka 760 m n.p.m. z rozważaniem osoby św. Józefa jako oblubieńca. Następne góry to: 10 lipca – Jałowiec 1111 m n.p.m. (małżonek), 17 lipca – Pilsko 1557 m n.p.m. (ojciec), 24 lipca – Hrobacza Łąka 820 m n.p.m. (głowa rodziny), 31 lipca – Potrójna 884 m n.p.m. (robotnik), 7 sierpnia – Rachowiec 954 m n.p.m. (pielgrzym wiary), 14 sierpnia – Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m. (najczystszy), 21 sierpnia – Wielka Racza 1236 m n.p.m. (cichy).

Wydarzenie organizuje Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” przy sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koordynuje je o. Bogdan Kocańda OFM Conv oraz Bernadeta i Stefan Targoszowie.

W przygotowania włączają się wspólnoty z Rychwałdu i parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej. Patronat honorowy objął ks. bp Roman Pindel.

2021-06-30 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W góry z Janem Pawłem II

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wakacje

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Na każdym szczycie czekają przedstawiciele wspólnot z pieczątkami i książeczkami

Trwa Ewangelizacja w Beskidach (EwB). Choć w tym roku wygląda inaczej, bez Mszy św., to jednak chętnych do spotkań na szczytach nie brakuje.

Mimo ograniczeń sanitarnych i niekiedy kapryśnej pogody tworzy się wspólnota tych, którzy chcą doświadczać Pana Boga w górach, modlić się w tym miejscu i porozmawiać z innymi ludźmi. Co więcej – uczestnicy górskiej ewangelizacji chętnie wspominają osobę Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję