Reklama

Niedziela Przemyska

Krótka opowieść o mieście Jarosławiu…

Krystyna Kieferling jest historykiem i muzeologiem. Była wieloletnim dyrektorem Muzeum – Kamienicy Orsettich w Jarosławiu i starszym kustoszem tej cenionej instytucji. Ta autorka takich książek jak m. in. „Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej” czy „Widoki Jarosławia” jest żoną, nieżyjącego już artysty rzeźbiarza Edwarda Kieferlinga.

archiwum autora

Fotografia z pocz. XX wieku przedstawiająca kościół jezuicki pw. św. Jana

Fotografia z pocz. XX wieku przedstawiająca kościół jezuicki pw. św. Jana

W roku bieżącym nakładem Centrum Kultury i Promocji Jarosławia ukazała się kolejna praca dokumentalna K. Kieferling opatrzona tytułem „Krótka opowieść o mieście Jarosławiu w województwie podkarpackim leżącym”. Powyższa pozycja wzbogaca liczne już publikacje książkowe o mieście Sobieskich, Ostrogskich, Tarnowskich, Sieniawskich i wielu innych zamożnych rodzin arystokratycznych.

Reklama

Struktura tematyczna wydawnictwa obejmuje charakterystykę właścicieli i współwłaścicieli Jarosławia , ich herby rodowe, także opisy licznych zabytków tego pięknego miasta. Mało kto wiele, ale Jarosław był ośrodkiem, do którego prowadziło wiele historycznych bram, w tym sześć wzniesionych na okoliczność koronacji cudownej Piety, która objawiła się na leśnej gruszy ponad 600 lat temu i znajduje się obecnie w Bazylice Matki Bożej Bolesnej, której gospodarzami są oo. Dominikanie. Koronacja miała miejsce w 1755 roku. O złote korony papieskie wystarał się się u papieża Klemensa XII Jakub Sobieski. Procesja koronacyjna przeszła od dawnego kościoła pw. Wszystkich Świętych do kościoła oo. jezuitów „W polu” (obecnie Bazylika MBB). Uczestnicy celebry przeszli 6 bramami – Bramą Miasta, Bramą Książąt Wojewodów Ruskich jako Dziedziców Hrabstwa Jarosławskiego, Bramą im. Rycerstwa Polskiego, Bramą im. Królestwa, Senatu i Rzeczypospolitej, Bramą wystawioną „przez J. W. Imś. Stanisława Potockiego” oraz Bramą „przy Kościele i Colegium Societatis Jesu ex folio”.

Książka, o której mowa ma szczególne walory naukowe i dokumentalne. Zawiera między innymi zdjęcia znalezionych w okolicach Jarosławia: miecza Sosnowaja Maza oraz monet rzymskich z czasów Trajana, Wespazjana i Marka Aureliusza. Kilkadziesiąt zdjęć, także świątyń jarosławskich, bogata faktografia historyczna to tylko część zawartości książki.

2021-07-01 09:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję