Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Był dobrym i wrażliwym człowiekiem

    „Zostanie na zawsze w naszej pamięci jako człowiek całkowicie oddany służbie dla dobra wspólnego” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który został odczytany w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego małopolskiej Solidarności.

Józef Wieczorek

    W czwartek 1 lipca odbył się pogrzeb cenionego człowieka Solidarności i samorządowca. We wspomnianym liście prezydent RP napisał : „Świętej pamięci Wojciech Grzeszek należał do pokolenia pierwszej Solidarności. Pamiętny rok 1980 był dla niego największym życiowym doświadczeniem, w którym znalazły wyraz jego głębokie przekonania, i które zadecydowało o całej jego późniejszej drodze…”

Reklama

    Msza św. pogrzebowa. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, została odprawiona w bazylice Mariackiej. W nabożeństwie uczestniczyła rodzina, przyjaciele, związkowcy z całej Polski. – Był człowiekiem wiary - powiedział o zmarłym metropolita krakowski i podkreślił: - Został niejako „dotknięty" przez Chrystusa, od którego uczył się, co znaczy ta najbardziej głęboka i podstawowa solidarność międzyludzka. Abo Jędraszewski dodał, że wszyscy, którzy mieli okazję znać śp. Wojciecha Grzeszka, zwracali uwagę na jego wielką dobroć, łagodność, okazywany innym szacunek, umiejętność spotkania z innymi i prowadzenia dialogu.

    Po Eucharystii ciało zmarłego odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Wśród przemawiających nad trumną był przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który podkreślił, że zmarły: - Miał jeszcze wiele planów zawodowych i rodzinnych, ale Najwyższy zdecydował inaczej. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, aby podziękować Wojtkowi za jego ziemskie życie. Panie przewodniczący, drogi Wojtku, nie tak miało wyglądać nasze spotkanie po przerwie wynikającej z powodu pandemii. Piotr Duda przywołał zeszłoroczne spotkania ze zmarłym i nawiązując do ostatnich wydarzeń, na których nie było Wojciecha Grzeszka, dodał: - Czekaliśmy Wojtku na ciebie, pytaliśmy o ciebie, o twoje zdrowie. Byliśmy pełni nadziei, że taka silny człowiek jak ty da radę.(…)Podkreślił, że przyjechali na pogrzeb, aby podziękować zmarłemu za jego dobroć i wrażliwość, o czym w homilii mówił abp Marek Jędraszewski. I zakończył: - Bóg z Tobą! Żegnaj przyjacielu!

    Wojciech Grzeszek zmarł 25 czerwca 2021 r. w wieku 67 lat. Był członkiem NSZZ „Solidarność” od 1980 r. - działał w Drukarni Narodowej w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w kolportaż wydawnictw podziemnych. W latach 1998-2021 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "S". Był także członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S" w latach 1998-2021. Był także aktywnym samorządowcem - przez pięć kadencji piastował mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego (1998-2006, 2010-2021), w tym trzykrotnie był wybierany na wiceprzewodniczącego Sejmiku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2021) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2017).

2021-07-01 21:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję